Ze světa redakčních blogů: be-writer.blog.cz

V pravidelné rubrice Redakční blogy se tento měsíc představuje blog, za kterým stojí hned několik dívek a který je určen pro všechny amatérské pisálky.
Seznamte se s novým redakčním blogem be-writer.blog.cz.

Kdy byl blog založen, kdo ho vymyslel / založil a s jakým cílem blog vzniknul?
Yima: Všechno vlastně pochází z JOSH blogů, kterých jsem kdysi byla součástí. Jenže problém byl v tom, že na tyto blogy se zveřejňovaly jen fanfiction, ale mnoho z nás píše i (nebo spíše primárně) povídky a básničky všehovšudy autorské. Ty jsou poházené po všech různých blozích, ale nikdy jsem nenarazila na něco, kde by mohli autoři posílat své výtvory na jedno místo. Impulz k založení tohoto blogu byl můj, ale nechtěla jsem jít do toho sama. Proto jsem se obrátila na pomoc právě v JOSH Týmu, kde se mého nápadu chytla Ivush, a společně jsme blog 18.4. založily.
Znáte se i v reálu, nebo jste spolu v kontaktu jen na internetu? A jak se mezi sebou vzájemně domlouváte – na Facebooku?
Yima: Pokud vím, tak se spolu znají Shaymin s Arthurem, možná se ještě osobně potkaly i s Jamie, ale to opravdu netuším. Já se s těmito slečnami znám jen z Facebooku, kromě Kapuletové, se kterou se občas vídáme.
Ano, naším dorozumívacím prostředkem je Facebook, kde máme skupinu, ve které řešíme veškeré věci ohledně blogů.
Někdo by se mohl pozastavit na hojným výskytem angličtiny na blogu (záhlaví, názvy některých rubrik, samotná adresa blogu…). Jak byste to zdůvodnily?
Yima: V záhlaví je proto, že jsem měla jasnou představu, jaký chci layout. Jsou to úryvky z různých citátů, výroků, hesel a všechna jsme našly na We Heart It, proto angličtina. Rubriky, co si teď vybavím, je Theme of week, a ani nevím, proč jsme to nazvaly anglicky. Tato rubrika je ale momentálně mimo provoz, jelikož se to skoro neuchytilo. Potom máme samozřejmě anglické názvy děl, které nám autoři posílají, ale to už je jen a jen jejich volba.
Adresa blogu, to je něco, o čem jsme s Ivush debatovaly hodiny. Bylo spoustu variant, dokonce jsme uvažovaly i o „bud-spisovatelem“, ale vadilo nám to, že v adrese blogu by pochopitelně chyběl háček. Proto jsme se přechýlily k anglické možnosti.
Co všechno na blogu „Be Writer“ můžeme najít?
Yima: Povídky, ať už jednodílné nebo vícedílné, básničky, nějaké úvahy. Potom máme jeden projekt, kdy se píše povídka na pokračování a může napsat kdokoli. Občas se na blogu vyskytne nějaká soutěž.
Co mohu prozradit, tak do budoucna plánujeme, že bychom dělaly krátké rozhovory s našimi nejčastějšími přispěvateli.
Existuje podobných blogů víc, nebo je tenhle něčím výjimečný?
Yima: Určitě jsou tu blogy určené pro fanfiction – onedirection-ff, justinbieber-ff, loganlerman-ff, lovebites-ff, harrypotter-ff – ale o jiném blogu, kam by se posílaly především povídky s originálními postavami, nevím. Možná někde na Blog.cz existuje, ale jeho existenci neznáme, asi stejně jako oni by neznali existenci naši.
Potom tu byl pokus založit be-artist a be-reader, ale to se vůbec neuchytilo.
Jamie Williams: Řekla bych, že jsme svým způsobem výjimeční. Dokázali jsme se probojovat a uchytit. V dnešní době je strašně těžké mít blog, kde se udrží alespoň nějaký pravidelný návstěvník, a u nás jich hned několik je. Proto jsme výjimeční. Dalším důvodem je fakt, že neznám blog, který by sbíral prakticky všechno stejně jako my.
Jak je to s obsahem tohoto blogu – jedná se o převzaté články, nebo o původní obsah, který není nikde jinde k nalezení?
Yima: Věříme našim autorům, že příspěvky psali oni a nikde je neokopírovali. Co se týče prózy, s tím toho asi moc neuděláme, ale u poezie vždy zadáváme do vyhledávače jednotlivé části básní, jestli není třeba jen jedna sloka opsaná. To potom napíšeme autorovi zpět a zveřejníme to třeba s tím, že část básně se shoduje s tím a tím.
A ohledně toho, jestli dílka nejsou nikde jinde k nalezení? To bych se moc divila. Většinou si autoři dávají své povídky i na své soukromé blogy, popř. na literární servery.
Kdo všechno si podle vás na tomto blogu počte? Má blog nějaké stálé čtenáře, nebo se většinou jedná o náhodné „tuláky“ po blozích?
Yima: Počte si na něm úplně každý, kdo chce číst. Jsou tu žánry od romantických povídek až po hororové, a když má někdo nějakou speciální žádost o nové rozcestníky, většinou vyhovíme. Takto jsme už přidělávali rubriku Fan Fiction, kam ale dáváme povídky dosti nerady, od toho jsou tu jiné.
Ano, blog má i stále čtenáře, kteří se asi odvíjí i od toho, že každý příspěvek, který přidáme na blog, se objeví pomocí odkazu na facebookové stránce BE-Team. Věřím ale, že se najdou právě i ti tuláci.
Jste spokojení s návštěvností blogu a děláte něco pro jeho větší zviditelnění?
Yima: Ze začátku, nebo někdy ten měsíc po založení, byla návštěvnost rozhodně vyšší, to jde vidět i z grafu na toplistu. Postupem času návštěvnost klesala, protože klesaly i maily, které nám byly posílány. Poslední dobou je to ale zase vyšší číslo, ačkoli máme pořád ten nedostatek toho, co bychom přidaly. Takže ano, docela to ujde.
Snažíme se propagovat blog na Facebooku, přesněji ve skupině Blogy!. Opravdu mi už jedna slečna poslala zprávu, že se chystá nám také něco přidat. Dále jsme nedávno blog přidaly do zdi na zed.blog.cz.
Váš blog patří k redakčním blogům, za nimiž stojí více autorů. Jak taková spolupráce přesně funguje? Čtenáři vám posílají svoje texty a vy je prostě překlápíte na blog? A odmítáte některé texty zveřejnit, nebo zveřejníte úplně cokoli, co vám kdo pošle?
Yima: Ano, autoři – čtenáři, chcete-li – nám posílají své texty v daném formátu na mail a my je s korekturou (nic ale není stoprocentní, jsme také jen lidé) dáváme na blog, zařazujeme do rozcestníků, propagujeme na Facebooku. To je vše, co pro tyto lidi můžeme udělat, aby jejich povídky někdo četl. Co tak vím, některé mají i kolem těch 10 komentářů.
Ne, rozhodně nezveřejňujeme vše. Nezveřejňujeme například fanfiction, pro které jsou zvlášť blogy (viz výše). Určitě by se našly i další příklady, kdy kontaktujeme autora, ale žádné mě teď nenapadají, zatím nedošlo k mnoha takovým problémům.
Kdyby se chtěl někdo z čtenářů k vám přidat, vezmete ho mezi sebe? A můžou se ozývat i kluci, nebo si chcete udržet čistě dívčí „redakci“?
Yima: Bohužel, momentálně nás je moc. Celkem devět, z toho jedna Slovenka. Ani takto se neuplatníme vždy všechny. Hodně nových tváří jsme nabraly kvůli BA a BR, ale zůstaly tam s námi. Právě tyto dívky byly dříve jen naše autorky a čtenářky.
Pokud se postupem času dostaneme k tomu, že nám bude chodit více příspěvků, tak se ale může stát, že znovu vyhlásíme konkurz na blogu. Většinou zjišťujeme pravopis, další otázky jsou spíše jen formální.
A kluky bychom uvítaly s otevřenou náručí. Ať už jako korektora/admina, tak už i jako autora. V současné době vím jen o jednom klukovi, který nám poslal svůj text.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: