Blogování pomáhá v těžkých obdobích

4. března jste si mohli přečíst první díl nového seriálu Starší a pokročilí, který se zaměřuje na blogující seniory. Druhý díl je tu – tentokrát se dočtete o tom, jak mohou blogy pomáhat.
Následujícím text pro vás napsala blogerka Edith Holá, která stojí za celým seriálem.

Blogování není jen publikování článků, ale také sociální kontakt a často určitá možnost sebereflexe. Díky blogování je také možné lépe přežít těžká období a vážná onemocnění. Nevěříte?
O tom všem by vám mohla vyprávět známá olomoucká blogerka Otavínka.
Když jsem se u ní dočetla, jak vážně onemocněla, tak jsem se vyděsila. Jenže šestašedesátiletá dáma si záhy poradila. Na svůj blog začala psát mikrotexty ze svého denního chození, které jí naordinoval lékař.
Své krokové variace k článkům fotí. Když jsem jí při e-mailovém rozhovoru napsala, že jednou bude český Murakami, co napsal další knihu o tom, na co myslí, když běhá, tak se asi zasmála. Za pár dní na jejím blogu přibyla rubrika s poetickým názvem Krokovníček. Kdo ví, jak začal zapisovat své myšlenky z běhání japonský spisovatel, z nichž nakonec vznikla kniha?
Přezdívku Otavínka si zvolila, „protože je „přehankováno“ a také protože má ráda Otavu protékající městem jejího mládí“. Publikuje texty od února 2008. Na blogu stráví tak tři hodiny denně. Pravidelně komentuje okolo 75 blogů.
V prvním dílu jsem psala o blogu Evy Lipinové, že je k večernímu rozjímání. Blog bývalé knihovnice Otavínky je k ranní kávě. Denně nám přináší nějaké moudro slavného člověka. Má odkud čerpat, neb její celoživotní láskou je sbírání citátů. Je také vášnivou čtenářkou poezie, takže denně si můžeme u ní přečíst verše nějakého básníka nebo její vlastní. Miluje knihy, parky a hřbitovy. Syn se jí narodil po pádu ze schodů předčasně. Na několik týdnů po porodu ochrnula. Později ji dostihla rakovina a je po trojbypassu. Blogování jí velice pomohlo přežít stesk po lidech a kultuře, když po tři roky kvůli otevřené noze nemohla vycházet ven. Její život je příkladem toho, že těžké okamžiky i nepříliš štěstí co se týče zdraví, ji nezlomilo. I přes omezení v pohyblivosti dnes zase dochází dál za kulturou v Písku, je kreativní, předává na svém blogu optimismus sama sobě i druhým. Také napsala do projektu „Pohádky pro kulíšky“ příběhy se skřítkem Letňáčkem. Je autorkou a editorkou mnoha knih, např. autorka citátologie „Evropanského diáře“ vycházející pro roky 1999 – 2013, „Slovníku myšlenek“ (2003), editorka bibliofilie básnické sbírky Zdeňka Janíka “ Vracím se k tobě chlapeckou lodí“ (2000)…
Velkou čtenost měl na jejím blogu seriál článků „Tchyniny zlé jazyky“ (v červnu 2011).
Dnes si Otavínka neumí představit den bez blogu. Sama píše: „Nejhorší to bylo v nemocnici, kde se nelze připojit a moc se mi stýskalo. Někdy ten blog vám léčí dušičku i tím, že si doslova a do písmene převedete do reality všedního dne citát J. W. Goetha: „Měli bychom každý den slyšet aspoň malou písničku, přečíst dobrou báseň, vidět krásný obraz, a je-li to možné, promluvit několik rozumných slov.
Jak jste na tom vy? Které těžké období v životě jste díky blogování zvládli lépe? Kdy vám blog pomohl léčit dušičku? Můžete napsat do komentáře nebo dát odkaz na článek, pokud to bude delší text.
A pokud chcete ještě chvíli na rozmyšlenou, můžete si přečíst odpovědi vybraných starších blogerů na otázky:
Kolik času strávíš denně blogováním a zná tvůj blog tvoje rodina?

Poměrně dost – asi 6-7 hodin denně, ale ono se to prolíná, protože doplňuji databázi osobnosti-moravy.eu, spolupracuji na webu citaty.net a též na webu písecké knihovny „Čtení z Písku“.
Vnoučata blog zavedla. Manželovi někdy čtu nějaké články, ale že by sám šel na blog si něco přečíst je vyloučeno. Pro korespondenci na netu mu musím dělat sekretářku. Občas blog čte nevěsta a 17 letá vnučka, jinak mnoho dalších příbuzných po celé ČR.
Otavínka – blog „Píseček“, otavinka.blog.cz
67 let, pochází z jižních Čech, ale vdala se na Moravu (Olomouc), bloguje od února 2008
Denně (tedy pokud to lze) průměrně tak 3- 4 hodiny.
Rodina to ví, že bloguji, ale obsah sleduje asi nejvíc jedna ze snach, ostatní nemají čas, mají své aktivity.
Ruža z Moravy – stejnojmenný blog, ruzenka.blog.cz
72 let, je ze Zábřeha na Moravě, ale narodila se na Slovensku v Bošanech, bloguje od srpna 2008
Blogu už nyní tolik času nevěnuji a kolik je to textu, netuším. Hodně času mi zabírá čtení článků oblíbených blogerů. Svému blogu věnuji asi hodinu až dvě, když píšu článek.
Rodina můj blog zná. Dokonce mě poznali i někteří lidé z okolí.
Plajznerka – blog „Nápady jedné babči“, plajzka.blog.cz
63 let, z malé vesnice u Chotěboře na Vysočině, bloguje od dubna 2007, začala na Estranky.cz a od března 2008 na Blog.cz
Nepravidelně, někdy jsem tam několikrát denně, někdy jednou za týden a o prázdninách ještě méně.
Znají, ale málo kdy tam chodí. Vnoučata teď už vůbec, už jsou velká a pro ně jsou to hlouposti.
Ba.Ji – blog „Strašidelné povídání Ba.ji“, baji.blog.cz
63 let, z Jeseníku, ale většinu času tráví na chalupě asi 15 km od něj, bloguje od srpna 2008
Blogu věnuji denně asi 3 hodiny, textů však publikuji minimum, věnuji se hlavně fotografování.
Rodina můj blog zná.
Hanka – blog „Krajina Čech a Moravy“, sceneryphoto.blog.cz
62 let, Třebíč, blog od května 2010
Možná něco kolem dvou hodin denně. Dříve to bylo víc. S psaním je to nepravidelné. Někdy vložím dva články za týden, někdy jeden a někdy nic. To podle toho, mám-li co sdělit a jestli mám čas.
Ano, o mém blogu ví celá rodina i přátelé a kolegové z mého posledního pracoviště.
Yorga – blog „Jitčin blog“, yorga.blog.cz
67 let, pochází z Brna, ale na penzi odešla na chalupu, kterou mají na Drahanské vrchovině
blog od 6. listopadu 2006
Denně asi 1 až 3 hodiny (psaní svých článků a lustrace článků ostatních blogerů)
Přítel ho zná a ví o čem je, když ho donutím poslouchat. Sestra a široká rodina ho čte pravidelně, okolí z dědiny mě z blogu zná, a pak mě znají blogeři.
Kitty – blog „Doufám – počteníčko“, diviznacka.blog.cz
64 let, původně z jihomoravské dědiny (Lysice), teď žije na malé dědině na Vysočině, bloguje od srpna 2010
To není vždy stejné, záleží na mé inspiraci, chuti psát, tvořit a také potřebě mé rodiny, manžela, vnoučat a dětí. Občas jsou to 3 – 4 hodiny, to je ovšem období, do kterého se započítá i pročítání blogů mých přátel. Jak netvořím, tak i obden hodinku. Suma sumárum, tak 8 – 10 hodin týdně?
Občas také píši do našeho Moravskoslezského Deníku – regionálního, či do Radničních listů našeho města, tvořím básně či příběhy do šuplíku. To vše jen tak pro radost, nebo také do celorepublikové soutěže „Šikovné ruce seniorů“, které se zúčastňuji se svými spolučleny našeho klubu každým rokem v Ústí nad Labem. Takže u samotného PC jsem podstatně déle.
Můj blog zná má rodina velice dobře, občas si tam i čtou. Nejstarší vnuk, nyní patnáctiletý, mně dokonce blog zakládal, dcery a snachy na blog chodí si počíst, synové zřídka, spíše je informují jejich ženy.
Fukčárinka – stejnojmenný blog, fukcarinka.blog.cz
60 let, z Moravskoslezského kraje, z města květin a zeleně z Havířova, bloguje od roku 2009
Denně tak 2 – 3 hodiny, někdy i víc.
Pro manžela je PC i s internetem „španělská vesnice“, ale průběžně ho informuji, děti a vnoučata ho pravidelně čtou. Jen nekomentují.
Ježura – blog „Bábinčino povídání“, jezura.blog.cz
71 let, Litvínov, bloguje už víc jak 4 roky
Povedala by som, že tak 10-15 hodín týždenne sa venujem blogu, týždenne zverejním od 3 do 10 článkov – ako kedy, nie je to pravidelné.
Áno, môj blog rodina pozná.
Latryna – blog starej Latryny, latrynask.blog.cz
59 let, Bratislava, bloguje už pátým rokem
Blogu denně věnuji v průměru 2 – 3 hodiny. Jsou dny, kdy bloguji déle a pak ty, kdy vůbec nezapínám počítač. Po neblahé zkušenosti, kdy se mladší vnučce minulý rok podařilo počítači způsobit „modrou smrt“, ho v jejich přítomnosti vůbec nezapínám. Průměrný počet článků je asi dva za týden.
Manžel a dospělé děti o mém blogu ví. Zda ho navštěvují, nevím. Ale nic nekomentují.
Signora A – blog „Šeptání do vrby“, signoraa.blog.cz
60 let, od roku 1972 žije v Praze.
Asi 2 hod., přibližně 1x týdně.
Rodina o blogu ví.
Květa – blog bez názvu, kvetahora.blog.cz
66 let, z Hané, blog založila v lednu 2010
Průměrně hodinu týdně, při pročítání jiných blogů. Pokud „tvořím“ článek, s přihlédnutím úpravy fotek, opravy textu atd. samozřejmě více, je to různé. V současné době publikuji týdně tak jeden text, dříve toho bylo víc, ale jednou není čas, jindy chybí námět, mám hodně jiných aktivit, tak se ten čas musí spravedlivě rozdělit.
Zpočátku o mém blogování věděl jenom jeden syn, který mi malinko pomáhal s fotkami. Věděl to i manžel, pro kterého je a i nadále bude toto zařízení tabu. Postupně se o mém novém koníčku dozvěděli někteří další členové rodiny, ale ne všichni. Pár známých na můj blog narazili náhodou a byli dost překvapení.
Helena-B. – „Helenin blog“, helena-b.blog.cz
60 let, je z jedné větší obce u Frýdku – Místku, založila blog v listopadu 2009
Čas… víš, že ho neměřím, ale prosedím u PC v zimě hodně dlouho…. připravuji obrázky, upravuji foto, ale protože mezi tím také kouknu jinam, tak opravdu nevím…. je to ale hodně času.
Rodina o blogu ví, ale ta nejbližší nijak nesleduje, občas holky nakouknou.
Eva Lipinová – blog Duhová poselství, duhovaposelstvi.blog.cz
63 let, Ostrava, blog založila 31.8.2008 v noci.
Asi hodinu denně.
Blog znají všichni přátelé i celá rodina.
babi Maňasová – blog babičky Maňasové, babiblog.blog.cz
64 let, bydlí v malinkaté vesničce asi 20 km od Zlína, blog od srpna 2009
Tazko povedat. Vela. Denne aspon jeden, pretoze som sa zapojil do projektu 365. (U mna 366, pretoze som bral do uvahy, ze to prestupny rok).
Nie. Oficialne nikto. Ale vnucka, ktora travi vela hodin v internete si ma sama nasla a dostala zachvat smiechu, poslala mi nejaky uryvok, cize ona to uz vie. Mozno aj ini, ale oficialne vlastne nikto.
King – blog „Cesta je ciel“ nivnice.blog.cz, „Projekt 366“ trisestsestprojekt.blog.cz, „Čas míjí, nevšímejte si břicháčů sedících doma“ luga.blog.cz, „Train and Traininf for my Ego“ elektronickyzobrak.blog.cz
70 let, žije v Zürichu a je obcanom krajskeho mesta Bülach, najstarsi blogovaci stopa s datumom 28.10.2008 – z Japonska.
Je to různé, jsem na blogu jen když mám co říct, a kolik času? To neřeším. Moje ex manželka se synem o mém blogu samozřejmě ví, mám ho přece pod svým pravým jménem. Ti jistě sledují, jestli se nelibě nevyjadřuji o sektě, aby mně mohli žalovat. Na to mne už předem upozornili. Přesto si cenzuru nedělám.
Pavel Kreperat – blog „Cestou“, kreperat.blog.cz
na věk se mě neptej, protože ten neřeším-:), střídavě bydlím v Německu a v Praze
Nesčítám minuty, ale určitě každodenně okoukávám, jestli je něco nového u mých oblíbených ze sloupce vpravo. Články smolím nepravidelně a liknavě („myšlení bolí“ se říkává..).
Ženě články přeposílám do jejího PC v ložnici, synek, který je „ve světě“, si je najde sám, dcerka tady občas taky, ale tu abych někdy postrkával, což dělám nerad. Osmiměsíční vnučku to teprv čeká.
Břetislav Badina – blog „Koneckonců, proč to nezkusit?“, bretislavbadina.blog.cz
70 let, bloguje od října 2010, pochází z královského města Velvary – Kralupáci jim říkali „Tvrdovaječníci“ (vajíčka do Karlova mostu..), v dospělém věku se stal pražskou naplaveninou.
Času mám málo, a když napíšu jeden článek týdně, tak si klepu na rameno.
Blog moje rodina zná, s výjimkou manželky, která mně s ním posílá ke všem čertům, protože postrádá můj čas, který se mění v články na blogu.
Old Boy – blog Všehochuť, nostalgiafilm.blog.cz
78 let, Kroměříž, bloguje od roku 2006
Toto záleží na ročním období, protože pokud to počasí dovolí, trávíme více času venku na zahradě, a to jde internet – a pochopitelně i blog – tak trochu stranou. Ale i tak se po večerech najde trochu času na kontrolu pošty a prohlédnout aspoň blogy mých oblíbených. V průměru bych tento čas odhadoval po dobu celého roku, že denně se této zálibě věnuji tak 2 hod.
S blogem se nijak netajím, jelikož jeho zaměření je trochu specifické, takže ho čtou všichni jak z rodiny, tak i příbuzní. V některých případech články tvoříme společně, takže ho mohu kvalifikovat v těchto případech i jako kolektivní dílo. V některých případech, kdy jsou články zaměřeny na aktuální události z místa bydliště, dávám odkaz na blog a článek do místní Broumovské diskuze, pro širší informaci o takovýchto událostech. Je to na druhou stranu i zpětná vazba na získání dalších nových informací a názorů.
Děda Tik Tak – blog „Broumov, Olivětín – všude žijí lidé“, mareniceaokoli.blog.cz
69 let, od roku 1966 žije v Broumově Olivětíně, blog od října 2011
Týdně většinou 1 – 3 články. Potřebný čas nedovedu odhadnout. Je to dost rozdílné. Pro některé články sháním informace, popř. se vypravím na místo něco vyfotit a snímky pak upravuji a to také chce čas.
Před příbuznými se o mém blogování nezmiňuji. Je dobré mít aspoň malé tajemství. Domácnost se mnou sdílí jen papoušek a ten to nevykecá.
Jirka – Jirkův blog, jirik-bloguje.blog.cz
66 let, z Prahy, blogovat začal 18.8.2006

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: