Ze světa redakčních blogů: naruto-online.blog.cz

Říjnový příspěvek z rubriky Redakční blogy potěší všechny milovníky anime. V článku se dočtete o tom, jak funguje jeden z nejnavštěvovanějších blogů na Blog.cz, co je to vlastně Naruto, nebo třeba kolik lidí na tento blog přispívá.
Čtěte rozhovor o blogu naruto-online.blog.cz, na němž od jeho založení v březnu 2009 vyšlo až do dnešních dní neuvěřitelných 7 100 článků.

Jaké je zaměření blogu na adrese naruto-online.blog.cz a co všechno na něm můžeme najít?

Jak už adresa napovídá, na blogu najdete všechno, co se týká anime Naruto a Naruto Shippuuden. Je zde nepřeberné množství informací, zajímavostí, obrázků (přes 10 tisíc), vlastních fanartů, které nakreslili CNFC členové (přes 2 tisíce), vlastních příběhů a básniček, taktéž od CNFC členů (několik stovek) a videí (kolem 500). Můžete se také zapojit do hromadných diskuzí nebo hlasovat v nejrůznějších anketách. Ale pro běžné návštěvníky nejspíš to nejdůležitější – funkční online odkazy na Naruta a přehledný rozcestník mangy (=japonské komiksy), původních filmů a speciálních epizod.

Existuje podobných blogů víc, nebo je tenhle něčím výjimečný?

V oblasti anime a seriálů jsem se s podobným blogem na portálu blog.cz nepotkal. Když jsem blog před lety zakládal, chtěl jsem udělat něco, co je úplně nové. Nechtěl jsem se opakovat a pouze krást cizí nápady. A tak postupem času vznikl klub CNFC (=Czech Naruto Fan Club), což jsem příliš nedomyslel, protože v klubu se nachází i hromada Slováků. Jak šel čas, tak jsem se snažil vymyslet další novinky, které by blog nad ostatní blogy vyzdvihly o úroveň výš. A podařilo se mi to. CNFC členy jsem začal podle přání rozdělovat do různých vesnic, nebo do Akatsuki. Vesnice – strana dobra, Akatsuki – strana zla. A tak mezi sebou navzájem začali „zápasit“. Na blogu probíhají různé boje o body, válečné střety… Zkrátka něco jako malá RPG hra. V posledním půlroce jsem také sehnal sponzora, který každé tři měsíce věnuje tři hodnotné ceny do soutěží probíhajících na blogu.

Pro neznalé – co to vůbec je Naruto, jak ses k tomu dostal, a co se ti na tom líbí?

Na Naruta jsem se začal dívat asi ve 14 letech. Neměl jsem co dělat, koukal jsem se ještě tehdy na Jetix (:D). Jednoho večera tam dávali právě Naruta. Tam ale všechny díly nevysílaly – zbytek dílů jsem našel na internetu v originálním dabingu s CZ titulky. A tak jsem založil svůj vlastní blog. A o čem je Naruto? První část je o tom, jak se Naruto vyrovnává s tím, že má v sobě zapečetěné monstrum. Získává nové přátele, učí se nové techniky, čelí nebezpečným dobrodružstvím… Druhá část – Naruto Shippuuden, je už úplně o něčem jiném. Naruta chce získat nebezpečná organizace Akatsuki a to k tomu, aby jeho sílu (sílu toho monstra) využila ke svým plánům na ovládnutí celého světa. Postavy (a ne jen vedlejší) zde umírají jak na běžícím pásu. Celý příběh směřuje k velké válce, kde se bojuje na život a na smrt. V žádném případě to už není jen pro malé děti, jak si doposud někteří myslí! Na celém příběhu se mi líbí originalita. Autor Kishimoto do celého příběhu vkládá prvky z reálného života, jako jsou city, rodina, přátelství, obětavost, nenávist, smrt… Zkrátka vše, co je v reálném životě důležité, převádí i do svého díla, do Naruta.

Kdybys měl vybrat na ukázku nějaké krátké video s Narutem dostupné na internetu, které by neznalým pomohlo udělat si představu, o co jde, jaké by to bylo?

Kdo představuje typické návštěvníky tohoto blogu? Chodí na blog spíše dívky, nebo kluci?

Řekl bych, že je to tak 50:50. Pravdou je, že na blog přispívají spíše dívky. Podle ankety na blog chodí nejvíce lidí ve věku 11-13 let (37 %), 14-15 let (26,8 %) a 20-30 let (9,6 %). Zbytek je něco mezi těmito věkovými kategoriemi.

Za blogem stojí 19 letý Martin Molnár, ale blog přesto není dílem jednoho autora. Jak je to přesně s obsahem na tomto blogu – kdo všechno na blog přispívá?

Na blog může přispívat ten, kdo se přihlásí do CNFC kubu. V tom je momentálně 655 členů od dob svého vzniku. Ale když mi někdo cizí napíše na mail a poprosí, abych na blog něco zveřejnil, nemám s tím žádný problém. Musí to však mít něco společného s anime (nemusí to být přímo Naruto). Členové mi své příspěvky posílají na mail a já je pak zveřejním.

Označil bys svůj blog spíše jako redakční blog (se stálou „redakcí“, jejíž členové spolu komunikují a domlouvají se na tom, co na blog dávat), nebo jako blogový klub (s vlastními pravidly a členy, kteří musí pravidla dodržovat)?

Tak stálá redakce tu určitě není, protože každou chvíli mi posílá příspěvky někdo úplně jiný, a pak třeba zase dlouho dobu na blog ničím nepřispěje. Komunikovat s návštěvníky a CNFC členy můžu v komentářích, v chatu, který jsem vytvořil přes jiný portál, na mailu a na FB stránce. Na mailu jsem takřka pořád. Na druhou stranu jsem napsal určitá pravidla, která by měli členové dodržovat. Nyní chodím do maturitního ročníku, a když tato pravidla členi dodrží, ušetří mi tím spoustu času, který v poslední době nemám. Blog je něco mezi redakčním a klubovým blogem. Blog nemá téměř žádné hranice.

Jak je to v současnosti s popularitou blogů o anime? Mají už největší slávu za sebou, nebo naopak před sebou? Nebo tam není vidět žádný rozdíl v čase?

Rozdíl samozřejmě vidět je. Protože v Japonsku běží několik „nekonečných anime“ jako je Naruto, One Piece nebo Bleach, vytvořit komplexní blog o těchto anime je náročné. Já mám štěstí, že jsem s tím začal před 4 lety. Naruto měl tehdy asi 300 dílů a zvládnout se to ještě dalo. Zatímco teď jich bude mít asi 500. To samé platí o One Piece nebo o Bleach. Pokud budete chtít vytvořit nový blog s tímto tématem, zabere vám to sakra dlouhou dobu, než si seženete všechny informace a zprovozníte online odkazy na sledování. Blogů o anime je spousta, ale za krátkou dobu zaniknou. Autory blogů to většinou přestane bavit nebo už mají jiné zájmy. A jestli už mají největší slávu za sebou? To záleží na tom, jestli v budoucnu vznikne nějaké nové anime, které bude kvalitní a něčím originální.

Jak je to s původností obsahu tohoto blogu? Je všechno na blogu autorské, nebo tam najdeme i převzatý obsah z jiných stránek?

Ze samého začátku jsem informace přebíral ze zahraničních stránek a překládal je. To jsem o Narutovi nevěděl ještě nic. Nyní jsou všechny informace sepsané mnou (bez předlohy) a nebo CNFC členy, kteří o daném tématu vědí víc. Pokud je tomu jinak, vždy je u článku uveden zdroj. U překladů epizod a filmů je uveden také zdroj, a to konoha.cz.

Jak je na tom tento blog s návštěvností? Mám pocit, že patří k nejnavštěvovanějším blogům na Blog.cz, je to tak?

Dříve mi na návštěvnosti celkem záleželo. Měl jsem dobrý pocit z toho, že to, co dělám, zajímá ostatní lidi a má to nějaký úspěch. Nyní mi na návštěvnosti tolik nezáleží, ale stále mě těší, že na blog chodí takové velké množství nejrůznějších lidí z různých koutů světa. K nejnavštěvovanějším blogům na portálu blog.cz nejspíš patří. Snažil jsem se být originální, tak se to vyplatilo 🙂

Vše nasvědčuje tomu, že tento blog vyhraje kategorii FANBLOG soutěže Blog roku 2012. Jak moc jsi tomu napomohl propagací blogu a sháněním hlasů do ankety? Myslíš, že máš nejlepší fanblog na Blog.cz?

Blog má několik webových partnerů, navzájem si někdy vypomáháme. Tak jsem několik z nich oslovil a poprosil o zveřejnění odkazu, alespoň na jejich FB stránky. Nikdy jsem nepsal do komentářů k někomu jinému na blog, jestli by mohl hlasovat pro NO. Když jsem si prohlížel některé jiné blogy, potěšilo mě, když jsem viděl výzvu k hlasování právě pro NO blog. Ani jsem ten blog třeba neznal, takže mě to vážně potěšilo 🙂
Obrazová příloha k článku: obrázky z Naruta

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: