Redakční blogy – nový trend na Blog.cz?

Blogy, za nimiž stojí více autorů, zde byly podle všeho odjakživa. V poslední době se však zdá, že komunita blogerů na Blog.cz chytila druhý dech a s redakčními blogy se roztrhl pytel.
Zjednodušeně je lze rozdělit do dvou druhů. Prvním typem jsou blogy specializované na nějakou celebritu, fenomén, umělecký žánr, apod. Za tímto druhem blogů může stát klidně i jen jediný uživatel, který zná od blogu heslo, ale vždy platí, že na blog přispívá více uživatelů.

Druhým typem jsou nejrůznější blogerské kluby, které začaly vznikat jako kopie Autorského klubu Blog.cz, který vznikl před třemi lety (zítra to bude na den přesně 3 roky od jeho spuštění).
Aby bylo možné se o těchto blozích vůbec bavit, je dobré domluvit se na společném označení. Od této chvíle budeme pro typ blogů, na které přispívá více uživatelů, razit termín „redakční blogy“. V jistém smyslu je pro všechny společné právě to, že za nimi stojí pomyslná redakce několika autorů, kteří společně přispívají na jeden blog.
Právě zde lze vést pomyslnou hranici mezi čistými „redakčními blogy“ a „blogovými kluby“. Pro redakční blogy platí, že se autoři označují jako „redaktoři“ a vztahy mezi nimi jsou většinou rovnocenné. Každý z nich má většinou vlastní blog a spojuje je zájem k nějakému tématu.
Blogové kluby naproti tomu v naprosté většině případů představují variaci na schéma našeho Autorského klubu. Blogeři zapojení do chodu klubu se nazývají „členové“ (nikoli „redaktoři“) a vedení klubu si říká „správci“. Zájemci o vstup si podávají přihlášky a správci je přijímají či odmítají. Cílem blogových klubů je stejně jako u redakčních blogů sdílet na jednom blogu články od vícero autorů. Odlišností je naopak existence nějakých podmínek klubu, jimiž se členové musí řidit.
Představme si několik nejznámějších redakčních blogů. Nejprve blogy prvního typu, které sdružují fanoušky jednoho tématu či příznivce nějakého oboru lidské činnosti. Většinu z nich bychom mohli nazývat „redakčními fanblogy„.
 • onedirection-ff.blog.cz – blog zaměřený na fan fiction texty spjaté s britsko-irskou chlapeckou kapelou One Direction
 • scene-core.blog.cz – redakční blog zaměřený na módní styl scene
 • naruto-online.blog.cz – velice komplexní blog rozkročený někde na pomezí mezi redakčním fanblogem a blogovým klubem, určený pro všechny fanoušky anime a Naruta; aktuálně soutěží v anketě Blog roku v kategorii Fanblog
 • twincest.blog.cz – fenomén a legenda Blog.cz; za blogem stojí dvě dívky, které na něm zveřejňují fan fiction tvorbu fanynek twincestu (blog obsahuje k dnešnímu dni neuvěřitelných 15 989 článků)
 • hudebni.blog.cz – asi náš nejznámější blog o hudbě, který píší 4 nadšenci; aktuálně soutěží v anketě Blog roku
 • imusic.blog.cz – další podobný blog o hudbě, který zatím není tak známý
 • lovelysims.blog.cz – hlavně dříve nesmírně populární blog o počítačové hře Sims, na němž se v minulosti vystřídala celá řada autorů
 • layfor.blog.cz – v minulosti zřejmě nejznámější a nejpopulárnější blog o grafickém designu blogů; aktuálně jeví všechny známky ukončení
 • daily-slash.blog.cz – blog pro fandy podžánru fan fiction, kterému se říká slash a který se zaměřuje na popis vztahu mezi dvěma postavami stejného pohlaví
 • hp-povidky-pro-kazdeho.blog.cz – rovněž redakční blog zaměřený na fan fiction, tentokrát s tematikou liteárního světa Harryho Pottera
 • artsmanagement.blog.cz – blog spolku Spolku studentů Arts Managementu, který představuje nezávislé sdružní několika studentů, jehož účelem je přispívat k rozvoji oboru Arts Management na VŠE, prezentovat zájmy studentů, vytvářet prostor pro výměnu zkušeností a znalostí studentů a mladých profesionálů v ČR i v zahraničí a přispívat k rozmanitosti vzdělávání a profesnímu rozvoji studentů.
 • ural.blog.cz – blog s titulkem „Ze života alkoholických intelektuálů“, stojí za ním „více či méně pravidelní návštěvníci restaurace Na Urale v Praze
 • gaia.blog.cz – blog, z anímž stojí Edith Holá; na blog přispívá celá řada autorů svými články o ženských tématech
 • aotearoa2011.blog.cz – cestovatelský blog, na který přispívá více autorů; aktuálně soutěží v anketě Blog roku v kategorii Světoběžník
 • ctenari.blog.cz – literární blog tří autorek
 • zidovskelisty.blog.cz – netradiční blog, který sám sebe označuje těmito slovy: „Židovské listy jsou neprodejnou tiskovinou registrovanou Ministerstvem kultury pod č. 16543. Vycházejí nepravidelně. Tento redakční blog přináší aktuální zpravodajství pro českou židovskou pospolitost a články ze židovských dějin, kultury a náboženství.
 • spisovatelejih.blog.cz – blog Jihočeského klubu spisovatelů, který sám sebe označuje takto: „Sdružení si klade za cíl účinnou propagaci literatury, zejména jihočeského zaměření, v co nejširším měřítku, vytvoření zázemí na zájmové i profesionální bázi pro jihočeské literáty, poskytování podpory mladým a začínajícím autorům a zaměřování se na jejich tvůrčí růst.
 • akcni-blog.blog.cz – jeden z nejnovějších a současně nejzajímavějších redakčních blogů, za nímž stojí Gabriel Dantes Decay
 • numero-un.blog.cz – blog, který sám o sobě píše: „Numéro Un je jedním z mála online literárních časopisů v temných vodách českého internetu. Pravidelně zde můžete nalézt články týkající se literatury (recenze, rozhovory….) ale také samotná literární díla z řad jak redaktorů, tak i čtenářů.
 • tema.blog.cz – blog, za nímž stojí několik autorů, kteří společně vybírají nová témata týdne a hodnotí nejlepší články
Druhou kategorii tvoří blogové kluby. Které jsou aktuálně ty nejznámější?
 • krecci-klub.blog.cz – blog pro milovníky křečků, aktuálně ukončený
 • libere.blog.cz – projekt blogového klubu, který vznikl v přímé opozici k Autorskému klubu Blog.cz; po krátké pauze na začátku letošního roku opět začal fungovat a prosinci oslaví 2 roky existence
 • stale-kvalitni.blog.cz – druhý blogový klub, který sdružuje blogery, kteří byli vyloučení z Autorského klubu; v současnosti vypadá neaktivní (poslední článek z března)
 • literarni-klub.blog.cz – klub, který sám o sobě píše: „Projekt, který sjednocuje valnou většinu pisálků.
 • spisovatele.blog.cz – podobný blog jako předchozí, v srpnu oslaví 2 roky existence
 • projekt-kritika.blog.cz – blog na pomezí blogerské spolupráce a klubu, zaměřuje se na literární kritiku
 • kreati-vita.blog.cz – víceméně kopie Autorského klubu; v současnosti již ukončená
 • art.blog.cz – blog funguje teprve od května, sám sebe označuje jako „československý klub tvorby
 • fotografia.blog.cz – blog, který sjednocuje blogery, kteří rádi fotografují
 • goth-klub.blog.cz – blog o stylu „gothic“, nedávno byl ukončen
 • klub-afrika.blog.cz – klub pro zájemce o Afriku
 • club.blog.cz – blog, za nímž stojí blogerka Yorga; na blog přispívá početný zástup dalších autorek, které zde zveřejňují své články zaměřené na ruční práce; tento blog lze s jeho stářím více než 4 let považovat za nejstarší blogový klub na Blog.cz (je tedy dokonce starší než Autorský klub)
Vzhledem k záplavě redakčních blogů, které jsme při přípravě tohoto článku objevili, je jasné, že se jedná o velké a zajímavé téma, ke kterému se tento blog ještě bude vracet.
Zaměříme se na to, jak takové blogy fungují, na jaké problémy při svém fungování naráží, budete si moci přečíst rozhovory s autory několika vybraných redakčních blogů, a podíváme se i na to, co bývá nejčastějším důvodem ukončení aktivity redakčních blogů.
Máte-li nějaký nápad, co by vás zajímalo se o tomto typu blogů dozvědět, nebo jste sami zapojeni do nějakého redakčního blogu a chtěli byste se podělit o své zkušenosti, klidně se ozvěte. Ať už do komentářů nebo na adresu blog@blog.cz.
Redakční blogy – nový trend na Blog.cz? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dalších článcích, které se budou tomuto tématu věnovat. Buďte u toho.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: