Kříšení povadlého mládí

Od vínka se vstávalo těžko. Slušně se rozjíždějící večer s novými kolegy v duchu stmelujícího kafrání. Lenost v kloubech.
“ To najlepšie, čo v tebe je, to najlepšie, čo v tebe drieme, ak si to nepošliapeš sám, my ti to pošliapeme, kým so stádom nesplyneš. Zatlačí ťa do kúta únava a samota, okolie a zázemie zaleze a onemie, kým so stádom nesplyneš.“
A přece jsem je nemohla minout, studentská léta ( „kým so zatajeným dychom hľadám veľkú hudbu v malom rádiu“ ), kapela Živé kvety mi přijela až pod nos. Jdu!
„Netreba sa báť chodiť ráno za tmy, netřeba sa báť, keď slnko zapadá.“
Osvědčené místo Hospoda u Letního kina, záruka kvality. Už začali, jdete pozdě, směje se barman a plácne mi razítko na ruku, sníží vstupné. Koncert v proudu, lidí dost, ale před podiem prázdný prostor, klasika. A taky jedna nesměle se komíhající dívčina, svázaná pasivitou ostatních.
„Ľudia sa strácajú a ľudia miznú, stanú sa opakom samých seba. Niektorí zahorknú a navždy zhrubnú, keď zistia, že ich každý natrie na chleba.“
Na předkoncertního panáka není čas, šup do předních řad, ovíněná krev v žilách, rozprouděná rychlou chůzí na ostrov, hluboko zasuté texty teď jako rána palicí do hlavy, melodie jako déšť na vyprahlou zem. Vzklíčená energie z doby, která už není pravdou, skáču a točím se jako divá. Ve dvou nám to jde parádně, přidávají se další. Frajerka i vlasama do tváře potřepává, maník vedle hraje na imaginární kytaru s Kvetama. Lucie si už dávno nemusí na plakát dávat, že „slabým hlasom povedá silné vety„, je naprosto suverénní. Jaká radost vidět je v téměř nezměněné partě. V té partě, které jsme kdysi s kámoškou házely podprsenky koupené v sekáči, sámoška o pár čísel větší, aby měli radost.
„Po včarajšom koncerte hned je lepšie na svete. Vy, čo ste tu boli, vy to dobre viete.“
V rauši jsem se vrátila do vinárny, abych zjistila, že kamarádi zatím nikam nepopojeli. Překvapivě práce, práce, práce, únava, se stoupající hladinou alkoholu stoupá i ručička na tachometru ukřivděnosti.
„Sloboda je to, čo ťa najviac irituje, sloboda je to, čo ťa uráža a rozčuľuje,
sloboda je to, čomu tvoja duša nerozumie, je ako žena, čo ťa nemiluje.“
Slyšela jsem o kvízu, který měl ukazovat vývoj osobnosti a priorit v životě člověka otázkou: Kolik byste dnes dali za vstupenku na koncert kapely, kterou jste milovali před deseti lety? Většinová odpověď byla, že nižší než v mládí, kdy bychom za vstupenku klidně dali majlant, pokud bychom ho měli. Za Živáky bych klidně majlant dala i dnes, jenže jsem na ně musela napřed jít, abych si to uvědomila. A v tom je zřejmě občas zakopaný pes našeho stárnutí…
PS: Citace pocházejí z těchto písniček:
1. Kým so stádom nesplynieš
2. Ópium
3. Netreba sa báť
4. Čakám kým táto chajda spadne
5. Sladké večery v Stoke
6. Sloboda
7. Dni ako komíny

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: