Šetřím, šetříš, oni ne?

Přehled úhrad zdravotní péče dle zákona č. 48/1997 Sb. je doklad, který si může kdokoliv 1x ročně zdarma vyžádat od své zdravotní pojišťovny. Písemnou formou, online formulářem nebo osobně na pobočce, kde je vystaven na počkání. Příslušné informace pojištěncům naší největší zdravotní pojišťovny -VZP zde.
K tomuto kroku jsem se odhodlala i já, zejména pod dojmem informace mého spolužáka z vysoké školy, který se podrobil operaci mozku. Vyčíslení jednotlivých položek operace bylo šokující, zejména, že cena operačního výkonu byla mnohonásobně trumfnuta cenou obalu na mikroskop.
Zvědavost, kolik stojím pojišťovnu já, vzplanula. Nečekala jsem překvapení a stejně se mi ho dostalo. Tedy částka nebyla nijak horentní. I tak je zajímavé, kolik dáte vydělat specialistům, kolik stojí preventivní péče apod. Také je zde obsažena položka opakující se s železnou pravidelností, měsíc, co měsíc. Kapitační platba praktickému lékaři. Žádný div u řádně zaregistrovaného pacienta. Jenže proč chodí kapitace lékařce, u které jsem byla v péči během vysoké školy, když jsem si u ní po ukončení studia vyzvedla kartu? Suma sumárum za pět let něco přes tři tisíce korun?
Vzhledem k tomu, že netrpím vděkem k její osobě ani péči, vznesla jsem dotaz nikoliv na ni, ale na pojišťovnu.
Pro ucelenost dodávám, že jsem se k ní registrovala dobrovolně na doporučení naší fakulty, ostatně, jak se logicky nabízelo po ukončení péče mé praktické lékařky pro děti a dorost. Po ukončení studia jsem si od ní vyzvedla veškerou dokumentaci. Vzhledem k práci ve zdravotnictví, dostačující péči závodních lékařek, dvojnásobné změně místa pobytu a zaměstnání, jsem se do žádné další „praktické péče“ oficiálně nesvěřila. Což je občanské právo, nikoliv povinnost.
A to je ten další šok. Písemnou odpovědí VZP jsem byla poučena, že praktický lékař NEMUSÍ hlásit ukončení registrace pacienta, ani žádat o ukončení kapitačních plateb. Ukončení vzniká novou registrací u jiného praktického lékaře, nebo mým oficiálním nahlášením pojišťovně. Za čímž jsem se tehdy sama aktivně nepídila, uznávám, ale ani nebyla upozorněna při loučení se s fakultní lékařkou.
Nevím, jestli vám to přijde tak absurdní, jako mě. Představuji si zástupy lékařů a lékařek, které se proženou podobnou „školní“ ambulancí a posléze fungují obdobně – tedy neregistrovaně, a kapitace plynou a plynou… Zmiňuji lékaře, protože jim se obzvlášť snadno péče praktika opomíná. Ale kolik lidí se stěhuje a svého „obvoďáka“ si hledá, až když něco potřebuje?
Musím se smát, a to nahlas, když první zpráva na webu VZP po rozkliknutí aktualit informuje o plýtvání finančními prostředky pojišťovnou díky svým snaživým – nezbedným klientům. Cituji:
Bezmála 13 milionů korun navíc vydá ročně VZP kvůli tomu, že někteří klienti a plátci pojistného nevyužívají k ohlašování změn a dalších informací předepsané tiskopisy. Místo nich zasílají pojišťovně různé vlastní, svépomocí vyrobené formuláře. Takový „originální“ tiskopis ovšem nelze jednoduše zpracovat strojovým čtením a nakládání s ním je proto dražší. …
Jak jsem ráda, že jsem pojišťovnu ušetřila námahy a finančních nákladů na zpracování nějakého mého amatérského dopisu o odhlášení se z péče praktika. Takhle jsem ji, díky jejím vlastním pravidlům, stála jenom 5 let kapitace za nic …

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: