Neveřejné blogy: Ano, či ne?

Na uživatelskou podporu chodí celá řada zajímavých dotazů. Jedním z těch, které se pravidelně opakují, je to, zda Blog.cz neplánuje podporu funkce, která by volitelně omezila viditelnost blogu.
Jaký máte na tuto funkci názor? A využili byste ji vy osobně?

Během uplynulých let jsme při vývoji Blog.cz často zohlednili konkrétní připomínky uživatelů, abychom jim službu přizpůsobili na míru. U jedné funkce to ale neplatilo: omezení viditelnosti blogu. Na Blog.cz odjakživa platilo, že všechny uživatelské blogy jsou veřejné, a o jakékoli funkci, která by umožnila omezení viditelnosti blogů, jsme nikdy neuvažovali. Případné zájemce o založení zaheslovaného blogu jsme tak automaticky posílali ke konkurenci, která toto občas umožňuje.
Hlavním důvodem, který vždy stál za naší obavou z neveřejných blogů, bylo riziko z toho, že by se mohly stát úložištěm protiprávního obsahu. Pro příklad není třeba chodit daleko – zmínit je zde možné například dětské porno coby asi největší internetový strašák současnosti. Příležitost zkrátka dělá zloděje, říkali jsme si, a proto je lepší mít raději všechny blogy veřejné, aby byly lépe pod kontrolou.
S omezením viditelnosti blogu jen pro vyvolené uživatele, kteří znají heslo, je navíc spjat další problém – neveřejné blogy se nedostanou do vyhledávačů a mají minimální návštěvnost. Pro provozovatele tak ani nejsou moc zajímavé, protože na ně tím pádem nemá smysl dávat reklamu.
Omezení viditelnosti vlastních příspěvků je funkce, kterou můžete znát například z Twitteru (kde ji ale pravděpodobně skoro nikdo nepoužívá) nebo Facebooku (kde je čím ale čím dál víc profilů zcela veřejných). U blogu nám ale nikdy moc nedávala smysl, protože jde proti touze po vyšší návštěvnosti, které spojuje většinu našich uživatelů.
Chápeme, že řada uživatelů si střeží své soukromí a je jim nepříjemná představa, že by jejich blog objevil někdo z jejich okolí, ale domníváme se, že zavřením blogu za bránu http autentizace se s vaničkou vylije i dítě. Není lepší přistupovat k internetu jako k veřejnému prostoru, který je přístupný všem, a zařídit se podle toho?
Je možné, že vývoj k tomu časem sám směřuje. Není totiž bez zajímavosti, že se poslední dobou zdá, jakoby zájem o neveřejné blogy začínal ustupovat. Uživatelé si už možná natolik osvojili psát blogy s vědomím, že je může číst kdokoli, že už jim jen sama představa neveřejného blogu přijde nepřirozená.
To může souviset s probíhající proměnou pojetí soukromí na internetu, kterého se uživatelé sami od sebe dobrovolně vzdávají v rámci výhod, které jim to přináší. A za druhé je možné, že poptávku po neveřejné webové stránce částečně vykrývá Facebook, na kterém si uživatelé mohou zakládat uzavřené skupiny, jejichž příspěvky jsou viditelné pouze členům.
Je mezi vámi někdo, kdo je členem nějaké neveřejné skupiny na Facebooku? Pokud ano, jaké výhody vám to přináší oproti otevřeným skupinám? A ocenili byste vy konkrétně, kdyby bylo možné váš blog zaheslovat, aby se k němu dostali jen uživatelé, kteří znají heslo?
Hlasujte v anketě a diskutujte v komentářích, za všechny ohlasy děkujeme.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: