Ohlédnutí za literární soutěží

Podzimní literární soutěž je dávno u konce a jména vítězů už všichni znají. V tomto článku bych se k ní chtěl ještě naposledy vrátit, protože se soutěží je spjata celá řada zajímavých informací.
A byla by škoda, aby se nikdy nedostaly na světlo. Čtěte, co předcházelo finálovému výběru a co soutěž prozradila o literárním vkusu uživatelů Blog.cz.

Úvodem budiž řečeno, že do literární soutěže se nám dlouho nechtělo. Důvod je zřejmý – byla jím oprávněná obava, že by nebylo v našich silách přečíst a objektivně posoudit velké množství přihlášených textů.
Na možný vysoký zájem blogerů o takovou soutěž se dalo usuzovat z dřívějších zkušeností, které ukázaly, že literární ambice stály u počátku vzniku celé řady blogů na Blog.cz a že většina našich blogerů pomýšlí na to, že by v budoucnu ráda napsala a vydala vlastní knihu.
Tématu se věnoval obsáhlý článek Bloger versus spisovatel, který rozproudil intenzivní diskusi na téma, zda mají náctiletí blogeři s nulovými publikačními zkušenostmi nárok na označení spisovatel, kterým se často titulují. I po letech stojí za doporučení, protože nazýval věci pravými jmény.
Ale zbytečně neodbočujme – o prázdninách 2013 se rodil požadavek na to, oživit nějak dění na Blog.cz, a literární soutěž se nabízela jako vítané osvěžení mezi přemírou soutěží fotografických, kterými internet v té době přetékal. Abychom vám soutěž ušili co nejvíc na míru, pozjišťovali jsme nejdříve vaše ohlasy, jaké soutěže byste se rádi zúčastnili, a o jaké ceny byste nejraději hráli.
Pod článkem Navrhněte letní soutěž se nakonec nejčastěji objevovaly dva druhy hlasů: že byste rádi dali vzniknout literární soutěži, ve které byste psali soutěžní text (fejeton, úvahu, povídku, apod.) na nějaké předem dané téma a že vám vlastně o ceny ani nejde. To druhé pro nás bylo poměrně překvapivé – ukázalo se, že hlavní motivací pro účast v soutěži je pro blogery v první řadě prostě zábava a chuť trochu zviditelnit svůj blog. Nějaká výhra je až na druhém místě.
Tyto poznatky jsme spojili s dvěma zkušenostmi z minula – už dlouho víme, že naši blogeři milují fan fiction a jsou navíc vášniví knihomolové, a za druhé zde byla naše dobrá zkušenost s nakladatelstvím Fragment, které nám loni dodalo knížky do soutěže Blog roku 2012.
Nápad na soutěž o nejlepší povídku, ve které se bude hrát o knížky (ideálně dle vlastního výběru, aby byl uspokojen rozmanitý vkus blogerů) a zviditelnění blogu, tak byl jasná volba. Ve Fragmentu na naši novou nabídku spolupráce ochotně kývli, a zbývalo tak už jen vyřešit dva problémy: navrhnout atraktivní téma, které přiláká co nejvíc soutěžících, a udělat něco s tím, abychom kapacitně zvládli přečíst všechny soutěžní texty.
První verze soutěžního zadání „Den s literární postavou“ byla později změněna na více univerzální „Setkání s literární postavou„, a délka soutěžních povídek byla omezena na jednu normostranu (1800 znaků). Tím jsme zajistili, že bude v našich silách zvládnout i velký nápor přihlášených textů, který skutečně nastal.
Soutěž se totiž od první chvíle setkala s mimořádně příznivým přijetím ze strany blogerů. A bylo strašně příjemné vidět, že se lidem můj nápad skutečně líbí. Aby tak ne, zadání bylo totiž vymyšleno tak, že vlastně umožnilo blogerům vzájemně konfrontovat svůj literární vkus s ostatními a zjišťovat, komu se líbí to samé. To je přece báječná věc a kouzlo všech prvních seznamování, když lidé zažívají radost z toho, že mají s vyhlédnutým protějškem společné zalíbení v nějaké stejné věci.
Díky dobře vymyšlenému konceptu se tak do soutěže nakonec zapojil počet soutěžících, který překonal všechna očekávání. Bylo jich přesně 538, a to do toho ještě nejsou započítány dvě neplatné povídky blogerů, kteří nemají svůj blog na Blog.cz, a celá řada dalších povídek, které někteří blogeři napsali jen tak nesoutěžně na svůj blog, protože se jim prostě líbilo mé zadání.
Při sledování toho, kdo všechno se zapojil, se ukázalo, že soutěž skutečně oslovila všechny: v přihláškách se objevovaly povídky od všech věkových skupin, od mužů i žen, starých známých tváří i nováčků, kteří si blog často založili právě kvůli soutěži (čímž se vlastně splnil jeden z jejích tří cílů: oživit dění na Blog.cz, zvednout návštěvnost Srdce Blogu a přitáhnout na Blog.cz nové uživatele).
Při jejich pročítání se ukázalo, že největším problémem pro soutěžící byl relativně přísný limit na počet znaků – v tomto se nejčastěji chybovalo a bylo to hlavní příčinou, proč se často i některé velmi dobré povídky nedostaly do finále. Což je škoda, protože ten limit tam nebyl nastaven jen proto, abychom všechno zvládli přečíst, ale rovněž proto, že malý prostor klade největší nároky na tvůrčí kreativitu.
Napsat dobrou krátkou povídku je hra, která má svá pravidla, a uspět může jen ten, kdo je ovládá. Když dobře neovládáte umění pointy nebo se moc rozepíšete, apod., máte prostě smůlu.
Zde stojí za zmínku zapojení blogerky Edith Holé, která sepsala pěkné rady pro všechny soutěžící, ačkoli se sama soutěže neúčastnila – připomeňte si její články Povídka o max 1800 znacích – Rady pro povídkáře I. a Povídková soutěž na Srdci blogu aneb Rady pro povídkáře II.
Do prvního předvýběru se nakonec probojovala téměř na chlup přesně rovná desetina všech soutěžních povídek, tedy 54. Níže následuje jejich seznam:
1. http://grafoy.blog.cz/1309/soutez-nejlepsi-povidka-na-tema-setkani-s-literarni-postavou
2. http://page-only-for-girls.blog.cz/1309/nejlepsi-povidka-setkani-s-literarni-postavou
3. http://telenta.blog.cz/1309/nana
4. http://ukecana-antitalentka.blog.cz/1309/setkani-soutezni-povidka
5. http://fantasy-poviidky.blog.cz/1309/soutez-nejlepsi-povidka-na-tema-setkani-s-literarni-postavou
6. http://my-stolen-romance.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou-stret-s-hmyzem
7. http://elizabethgibsonova.blog.cz/1309/setkani-se-severusem-snapem
8. http://just-read-me.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
9. http://ann-ihilation.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
10. http://world-of-fantasy-stories.blog.cz/1309/soutez-o-nejlepsi-povidku-setkani-s-literarni-postavou
11. http://modern-smile.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
12. http://redfox222.blog.cz/1309/1800-znaku
13. http://my-fantasydream.blog.cz/1309/stretnutie-s-literarnou-postavou-necakany-darcek
14. http://schamte.blog.cz/1309/modrooky
15. http://lokusta.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
16. http://sbnm.blog.cz/1309/setkani
17. http://nemamkalhoty.blog.cz/1309/literarni-postava-soutez
18. http://loretten-s.blog.cz/1309/nejkratsi-z-eposu
19. http://pvapenik.blog.cz/1309/vrazda-u-krbu
20. http://fantasy-povidky-anet.blog.cz/1309/literarni-postava-2-pokus-d
21. http://plant.blog.cz/1309/a-neni-cesty-zpet
22. http://kristynakaderova.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
23. http://temnarka.blog.cz/1309/svetovy-bestseller-setkani-s-literarni-postavou
24. http://the-hunter.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
25. http://alenkawien.blog.cz/1309/babiccin-odkaz
26. http://ami-my-blog.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
27. http://textarka.blog.cz/1309/kava-s-humbertem
28. http://nicinteligentniho.blog.cz/1309/v-melounovem-cukru
29. http://co-mohl-napsat-zivot.blog.cz/1309/setkani-s-maniakem
30. http://dincie.blog.cz/1309/soutez-blog-cz-me-setkani-s-literarni-postavou
31. http://ivisek-hobby.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
32. http://royalfox.blog.cz/1309/setkani
33. http://domovina.blog.cz/1309/prot
34. http://nika-roov.blog.cz/1309/vedlejsi-ucinek-umirani
35. http://cordeliacorp.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
36. http://white-darkness.blog.cz/1309/soutezni-povidka
37. http://hapworth16.blog.cz/1309/draha-molly
38. http://krutomyval.blog.cz/1309/v-jedne-zahrade-o-jedne-noci
39. http://veronikypovidky.blog.cz/1309/noc-prave-zacala-soutezni-povidka
40. http://my-1d-stories.blog.cz/1309/soutezni-povidka
41. http://pisupovidky.blog.cz/1309/soutezni-povidka-setkani-se-severusem-snapem
42. http://knihofil18.blog.cz/1309/lichotnik-stretnutie-s-literarnou-postavou
43. http://a-ll.blog.cz/1309/oci-plne-hvezd-a-more
44. http://arcanum-flamme.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
45. http://tefohe.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou-stribrna-nitka-nadeje
46. http://proste-panda.blog.cz/1309/makovy-muzicek
47. http://kariol.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
48. http://potterworld.blog.cz/1309/soutezni-povidka-setkani-s-dracem-malfoyem
49. http://koralincin.blog.cz/1309/soutez-setkani-s-literarni-postavou-obraz-doriana-graye
50. http://like-a-lovesong.blog.cz/1309/stretnutie-s-literarnou-postavou
51. http://whiterosekingdom.blog.cz/1309/setkani-se-zbytecnym-clovekem
52. http://dragonplanet.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou-aneb-jak-to-vypada-v-mych-snech
53. http://fakynn.blog.cz/1309/setkani-s-literarni-postavou
54. http://amios.blog.cz/1309/kdyz-se-nedari
Těchto 54 povídek se nám nejvíc líbilo, a bylo opravdu těžké vybrat z nich ty nejlepší. Při jejich hodnocení jsme kromě hlídání počtu znaků přihlíželi rovněž k tomu, jaký ohlas vzbudily povídky u samotných čtenářů. Bylo-li pod soutěžní povídkou přítomno velké množství příznivých čtenářských komentářů, automaticky to pro takovou povídku znamenalo plusové body a výrazné navýšení šance, že se taková povídka dostane do finále.
Tím jsme vás nepřímo zapojili do rozhodování, které je vždy navýsost subjektivní. Každý bloger, který tedy napsal svůj komentář pod nějakou povídku, nám trochu pomohl s výběrem. Do finále jsme tak nakonec vybrali deset povídek, které splňovaly tyto tři podmínky:
 1. Vešly se do limitu na počet znaků
 2. V komentářích měly pozitivní reakce od čtenářů
 3. A které se nám prostě nejvíc líbily 🙂
Jak si někteří z vás možná všimli, naopak jsme nepřihlíželi k tomu, zda byla splněna podmínka, aby soutěžící na začátku napsal, jakou literární postavu si zvolil, z jaké knihy pochází, a kdo je jejím autorem. Tuto podmínku totiž nedodržel téměř nikdo – pokud bychom na ní tedy trvali, finálový výběr by to natolik zásadně poznamenalo, že by soutěž ztratila smysl. Spokojili jsme se tedy s tím, bylo-li v textu soutěžní povídky alespoň přítomno jméno vybrané literární postavy, zbytek (jméno knihy a jejího autora) se už dá eventuálně téměř vždy dohledat.
Už jsme si uvedli, že blogeři přihlásili celkem 538 soutěžních povídek. To však neznamená, že by psali o 538 různých literárních postavách, protože některé postavy se velmi často opakovaly. Tím se dostáváme možná k tomu nejzajímavějšímu, co soutěž vynesla na světlo: jaké literární postavy – a tedy vlastně knihy a autory – chovají blogeři v oblibě.
(Upozornění: v následujícím textu nepoužívám u cizích ženských jmen přechýlenou koncovku příjmení, protože to neuznávám).
Těch postav bylo nakonec více než 300, z toho 67 postav bylo častých (tzn. objevovaly se opakovaně ve více povídkách) a 233 bylo vzácných (tzn. objevily se vždy pouze v jedné soutěžní povídce). Celkový počet není bohužel kompletní, protože někteří soutěžící psali o setkání s neexistující literární postavou (z nikdy nevydané vlastní knihy), o setkání s více literárními postavami, o setkání se samotným autorem knihy nebo s postavou, jejíž původ se nepodařilo dohledat. Takové povídky byly mimochodem samozřejmě neplatné.
Pokud tato soutěž něco potvrdila, je to nezpochybnitelné prvenství v popularitě, které patří britské spisovatelce J. K. Rowling. Blogeři její řadu fantasy románů o mladém čaroději Harry Potterovi doslova milují – v povídkách bylo opakovaně zastoupeno celkem 9 postav těchto knih, z toho nejčastěji samotný Harry Potter.
Druhou nejoblíbenější literní postavou – měřeno dle frekvence výskytu v soutěžních povídkách – je Malý princ ze stejnojmenné knihy francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Další nesmírně populární postavou je upír Damon Salvatore ze série Upíří deníky (J.L.Smith). Z dalších populárních sérií byly nejčastěji zastoupeny Stmívání (S.Meyer), Padesát odstínů (E.L.James), Hunger Games (S.Collins), Nástroje smrti (C.Clare), Odkaz dračích jezdců (Ch.Paolini), Letopisy Narnie (C.S.Lewis) a Pán prstenů (J.R.R.Tolkien).
Za zmínku stojí vysoká popularita těchto dalších postav: Petr Pan (J.M.Barrie), dračice Safira ze série Odkaz dračích jezdců (Ch.Paolini), Carrie White ze stejnojmenné knihy Carrie (S.King), Zoey Redbird ze série Škola noci (P. C. Cast + K. Cast), nesmírně populární je Christiane F. z kultovní knihy My děti ze stanice Zoo (Christiane F.), pan Darcy z knihy Pýcha a předsudek (J. Austen) a Jane Eyre ze stejnojmenné knihy (Ch. Brontë).
Pokud jde o poměr postav z moderní a historické beletrie, jeví se být relativně v rovnováze. Prvním místům popularity sice vévodí postavy z knih vydaných v posledních letech, ale nezpochybnitelná je i popularita postav starých často i více než 100 let. Namátkou třeba Anna Karenina (L.N.Tolstoj), Robinson Crusoe (D. Defoe), Sherlock Holmes (A.C.Doyle), Evžen Oněgin (A. S. Puškin), Dorian Gray (O. Wilde), a další.
Následuje kompletní seznam 67 nejčastějších literárních postav, které se nejvíce opakovaly v soutěžních povídkách:
 1. Harry Potter, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 2. Albus Brumbál, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 3. Severus Snape, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 4. Hermiona Granger, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 5. Rubeus Hagrid, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 6. Lenka Láskorádová, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 7. George Weasley, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 8. Draco Malfoy, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 9. Sirius Black, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 10. Malý princ, Malý princ (A.d.S.Exupéry)
 11. Damon Salvatore, série Upíří deníky (L.J.Smith)
 12. Petr Pan, série Petr Pan (J.M.Barrie)
 13. Bella Swan, sága Stmívání (S.Meyer)
 14. Edward Cullen, sága Stmívání (S.Meyer)
 15. Jacob Black, sága Stmívání (S.Meyer)
 16. Melanie Stryder, Hostitel (S. Meyer)
 17. Christian Grey, série Padesát odstínů (E.L.James)
 18. Katniss Everdeen, Hunger Games (S.Collins)
 19. Jace Wayland, série Nástroje smrti (C.Clare)
 20. dračice Safira, série Odkaz dračích jezdců (Ch.Paolini)
 21. Robinson, Robinson Crusoe (D. Defoe)
 22. Travis Madox, Krásná katastrofa (J.McGuire)
 23. Patch Cipriano, Zavržený (B. Fitzpartick)
 24. Jace Wayland, Cesta sněžných ptáků (R.Lyndon)
 25. Leni, Říkali mi Leni (L.Bezděková)
 26. Zuzana, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 27. Lev Aslan, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 28. Kaspian, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 29. Carrie White, Carrie (S.King)
 30. Lisbeth Salander, minisérie Millenium (S.Larsson)
 31. Anna Karenina, Anna Karenina (L.N.Tolstoj)
 32. Sherlock Holmes, detektivky se Sherlockem Holmesem (A.C.Doyle)
 33. Zoey Redbird, série Škola noci (P. C. Cast + K. Cast)
 34. Christiane F., My děti ze stanice Zoo (Christiane F.)
 35. Gandalf, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 36. Frodo Baggins, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 37. Tris, série Divergence (V.Roth)
 38. pan Darcy, Pýcha a předsudek (J. Austen)
 39. Elizabeth Bennet, Pýcha a předsudek (J. Austen)
 40. James Herriot, literatura faktu (J.A.Wight)
 41. Adrian Ivaškov, série Pokrevní pouta (R. Mead)
 42. Pipi Dlouhá Punčocha (A. Lindgren)
 43. Percy Jackson, série Percy Jackson (R.Riordan)
 44. Alenka, Alenka v řiši divů (L.Carroll)
 45. Will, Hraničářův učeň (J. Flanagan)
 46. Halt, Hraničářův učeň (J. Flanagan)
 47. Červená karkulka
 48. Alžběta Báthory, Čachtická paní (J. Nižnánsky)
 49. Babička, Babička (B. Němcová)
 50. Lucinda Price, série Andělé (L. Kate)
 51. Vilém, Máj (K. H. Mácha)
 52. Henry Jekyll, Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda (R. L. Stevenson)
 53. Jane Eyre, Jane Eyre (Ch. Brontë)
 54. Emily Strange, série Emily Strange (R. Reger)
 55. Robert Langdon, knihy Dana Browna (D. Brown)
 56. Geralt, sága Zaklínač ( A. Sapkowski)
 57. Charlie, Ten, kdo stojí v koutě (S. Chbosky)
 58. kocour Mikeš, Kocour Mikeš (J. Lada)
 59. Krysí smrť, série Zeměplocha (T. Pratchett)
 60. hrabě Dracula, Drákula (B. Stoker)
 61. Woland, Mistr a Markétka (M. Bulgakov)
 62. Adrian Mole, série Adrian Mole (S. Townsend)
 63. Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (A. S. Puškin)
 64. Dorian Gray, Obraz Doriana Graye (O. Wilde)
 65. Torak, série Letopisy z hlubin věků (M.Paver)
 66. Hercule Poirot, detektivky s H. Poirotem (A. Christie)
 67. Allan Karlsson, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (J. Jonasson)
Seznam vzácných postav, tedy těch, které se objevily pouze v jedné soutěžní povídce, je neméně zajímavý, a ještě o poznání pestřejší. Najdeme zde nejrůznější smyšlené postavy z fantasy příběhů, postavy proslavené z filmových adaptací, notoricky známé postavy z povinné četby a dětské literatury, pohádkové postavy, historické postavy z literatury faktu… Vyskytují se mezi nimi dokonce i automobil, drak, komiksové postavy, pes, postavy z knih, které zatím nebyly přeloženy do češtiny, a další kuriozity.
Následuje seznam 233 jednoznačně identifikovaných literárních postav, které se objevily v některé ze soutěžních povídek:
 1. Petr, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 2. Tumnus, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 3. Edmund Pevensie, série Letopisy Narnie (C.S.Lewis)
 4. Jeremy Gilbert, série Upíří deníky (L.J.Smith)
 5. Klaus, série Upíří deníky (L.J.Smith)
 6. Gabriel Wolfe, série Temné vize (L.J.Smith)
 7. Violet, Půlnoc (J. Wilson)
 8. Ferdinand Vaněk, Audience (V. Havel)
 9. Gaius Julius Caesar, literatura faktu
 10. Sauron, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 11. Éowyn, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 12. Glum, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 13. Tom Bombadil, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 14. Legolas, Pán prstenů (J.R.R.Tolkien)
 15. Thorin Oakenshield, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (J.R.R.Tolkien)
 16. Alex deLarge, Mechanický pomeranč (A. Burgess)
 17. Krtek, knihy o Krtkovi (Z.Miler)
 18. Dimitrij Belikov, série Vampýrská akademie (R.Mead)
 19. Rose Hathaway, série Vampýrská akademie (R.Mead)
 20. Sydney Sage, série Vampýrská akademie (R.Mead)
 21. Georgina Kincaid, série Sukuba (R.Mead)
 22. Pavel Dmitrijevič, Poutník a čas (G.S.Gor)
 23. Doran, série Deltora (E.Rodda)
 24. Jasmína, série Deltora (E.Rodda)
 25. Jára Cimrman
 26. Kája Mařík, školák Kája Mařík (F.Háj)
 27. Charlie MacGee, Žhářka (S.King)
 28. Roland Deschaind, série Temná věž (S. King)
 29. automobil Christina, Christina (S. King)
 30. klaun Pennywise, To (S. King)
 31. Nina, série Čarodějka Šestého měsíce (M.Witcher)
 32. William Herondale, Infernal Devices (C.Clare)
 33. Daniel Grigori, série Andělé (L. Kate)
 34. Cam, série Andělé (L. Kate)
 35. Steve Leonard, Darren Shan (D.Shan)
 36. Larten Hroozley, Sága Lartena Hroozleyho (D. Shan)
 37. Nana, Nana (E.Zola)
 38. Robert Baratheon, sága Píseň ledu a ohně (G.R.R.Martin)
 39. Joffrey Baratheon, sága Píseň ledu a ohně (G.R.R.Martin)
 40. Syrio Forel, Hra o trůny (G.R.R.Martin)
 41. Alaizabel Cray, Přízračný svět Alaizabel Crayeové (Ch.Wooding)
 42. Pat Peoples, Terapie láskou (M.Quick)
 43. Will Vandom, série W.I.T.C.H. (E. Gnone)
 44. Nico di Angelo, série Percy Jackson (R.Riordan)
 45. Luke Castellan, série Percy Jackson (R.Riordan)
 46. Annabeth Chase, série Percy Jackson (R.Riordan)
 47. Michal Otava, Memento (R.John)
 48. Amazonky, Boj o ostrov (A.Ransom)
 49. Anastasia Steele, série Padesát odstínů (E.L.James)
 50. Beatrice, série Divergence (V.Roth)
 51. Čtyřka, série Divergence (V.Roth)
 52. Řehoř Samsa, Proměna (F.Kafka)
 53. Sofie Amundsen, Sofiin svět (J.Gaarder)
 54. Cyrano, Cyrano z Bergeracu (E.Rostand)
 55. Sorgan, série Křišťály moci (M.Burdová)
 56. Awrixel, série Křišťály moci (M.Burdová)
 57. Neilin, série Křišťály moci (M.Burdová)
 58. Aranis, trilogie Poselství jednorožců (M.Burdová)
 59. David Caruso, Kriminálka Miami (D.Cortez)
 60. Sophie Mercer, trilogie Hex Hall (R.Hawkins)
 61. Chlupatý mužíček, Hvězdný prach (N.Gaiman)
 62. Smrt, série Sandman (N.Gaiman)
 63. Sandman, série Sandman (N.Gaiman)
 64. Alice O´Really, Třetí přání (R.Fulghum)
 65. Archanděl Tyrael, série Diablo (R.A.Knaak)
 66. drak Korialstrasz, série Válka prastarých (R.A.Knaak)
 67. Herr Friedrick Thiessen, The Night Circus (E.Morgenstern)
 68. Obelix, komiksová série Asterix (R.Goscinny)
 69. Vlk z Červené karkulky
 70. Menolly, sága Drakeni z Pernu (A. McCafrey)
 71. Jaxom, sága Drakeni z Pernu (A. McCafrey)
 72. F’lar, sága Drakeni z Pernu (A. McCafrey)
 73. Ethan Roberts, trilogie Strážci času (M.Curley)
 74. Arkarian, trilogie Strážci času (M.Curley)
 75. Matt, trilogie Strážci času (M.Curley)
 76. Remus Lupin, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 77. Ginna Weasley, série Harry Potter (J. K. Rowling)
 78. Mortimer Folchart, trilogie Inkoustový svět (C.Funke)
 79. Prašprst, trilogie Inkoustový svět (C.Funke)
 80. Mary Lennox, Tajná zahrada (F. H. Burnett)
 81. Calla Tor, série Smečka (A. R. Cremer)
 82. Zavazadlo, série Zeměplocha (T. Pratchett)
 83. Jonatán Časnačaj, série Zeměplocha (T. Pratchett)
 84. Knihovník, série Zeměplocha (T. Pratchett)
 85. Bábi Zlopočasná, série Zeměplocha (T. Pratchett)
 86. Jan Hauger, Skrýš (J. Theorin)
 87. Peeta Mellark, Hunger Games (S.Collins)
 88. Gale, Hunger Games (S.Collins)
 89. Hurikán, Hunger Games (S.Collins)
 90. Finnick Odair, Hunger Games (S.Collins)
 91. Cinna, Hunger Games (S.Collins)
 92. Foxface, Hunger Games (S.Collins)
 93. Callum Ormond, série Spiknutí 365 (G.Lord)
 94. Curran, série Kate Daniels (I. Andrews)
 95. Kate Daniels, série Kate Daniels (I. Andrews)
 96. Emmet Cullen, sága Stmívání (S.Meyer)
 97. Aro Volturi, sága Stmívání (S.Meyer)
 98. Modrooký, Chatrč v horách (J. Gunn)
 99. Garfield, komiks Garfield (J. Davis)
 100. Alžběta Bavorská – Sissi, literatura faktu
 101. Jack Reacher (J. Grant)
 102. Amy Martin, Loď mezi hvězdami (B. Revis)
 103. Selene, Poslední z Amazonek (S. Pressfield)
 104. Kora, Rozkvétající žena ( S. Barclay a M. Dillon)
 105. Alexandr Sterlind, série Upíří polibky (E. Schreiber)
 106. Claude Sterling, série Upíří polibky (E. Schreiber)
 107. Kim, série Tři holky na stopě (H. Wich)
 108. Kal Leandros, Mršina (R. Thurman)
 109. komisař Maigret, série detektivek (G. Simenon)
 110. princ Ash, Železný král (J. Kagawa)
 111. Evangelina, Angeologie (D .Trussoni)
 112. Major Major, Hlava XXII (J. Heller)
 113. Yossarian, Hlava XXII (J. Heller)
 114. Tobiáš, série Noční klub (J. Kulhánek)
 115. Quasimodo, Chrám Matky Boží v Paříži (V. Hugo)
 116. Jean Valjean, Bídníci (V. Hugo)
 117. Richard Bach, Most přes navždy (R. Bach)
 118. slečna Marplová, detektivky se slečnou Marplovou (A. Christie)
 119. Kaye Fierch, Daň peklu (H. Black)
 120. Polednice, Kytice (J.K. Erben)
 121. Arturo Boleno, Divocí detektivové (R. Bolaňo)
 122. HP, Game (Anders de la Motte)
 123. Musa, Píseň pro Musu (R. Bizzi)
 124. Fernando Torres, literatura faktu
 125. Jan Křitel, Jane Eyre (Ch. Brontë)
 126. Marie Antoinetta, literatura faktu
 127. Arťom, Metro 2033 (D. Glukhovsky)
 128. labrador Marley, Marley a já (J. Grogan)
 129. Oliver Twist, Oliwer Twist (Ch. Dickens)
 130. Anna Boleyn, literatura faktu
 131. Gilgameš, Epos o Gilgamešovi
 132. Ignácius Reilly, Spolčení hlupců (J. K. Toole)
 133. Forrest Gump, Forrest Gump (W. Groom)
 134. Taťána Larinová, Evžen Oněgin (A. S. Puškin)
 135. Perry Mason, detektivky s Perry Masonem (E. S. Gardner)
 136. Nicholas Flamel, série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela (M. Scott)
 137. Anita Blake, série Anita Blake (L. K. Hamilton)
 138. Alisson, série Roztomilé malé lhářky (S. Shepard)
 139. Arie, série Roztomilé malé lhářky (S. Shepard)
 140. Gwendolyn, série Láska nezná čas (K. Gier)
 141. chrlič Xemerius, série Láska nezná čas (K. Gier)
 142. Max Vandenburg, Zlodějka knih (M. Zusak)
 143. Olin, … a bude hůř (J. Pelc)
 144. Manfred Blud, Charlie a kouzelný kuličas (J. Nimm)
 145. Phoenix, série Krásní mrtví (E. Maguire)
 146. Mistr Kadehar, série Hvězdná kniha (Erik L´Homme)
 147. Devanthar, Elfové (B. Hennen)
 148. Gotrek Gurnisson, série Warhammer (W. King)
 149. Enola Holmes, Případ lidumilné levačky (N. Springer)
 150. Will Burrows, série Podzemí (R. Gordon, W. Williams)
 151. Schuyler Van Alen, Modrá krev (M. de la Cruz)
 152. Ford Prefect, Stopařův průvodce galaxií (D. Adams)
 153. Hannah Baker, Proč? 13x proto (J. Asher)
 154. Nick Belane, Škvár (Ch. Bukowski)
 155. D, série Vampire Hunter D (Yoshitaka Amano)
 156. Humberto, Cirkus Humberto (E. Bass)
 157. Greg Heffley, Deník malého poseroutky (J. Kinney)
 158. Drothe, Mezi námi zloději (D. Hullick)
 159. Brom, série Odkaz dračích jezdců (Ch.Paolini)
 160. Roran, série Odkaz dračích jezdců (Ch.Paolini)
 161. Šárka, Staré pověsti české (A. Jirásek)
 162. Lyra, trilogie Jeho temné esence (P. Pullman)
 163. Humbert Humbert, Lolita (V. Nabokov)
 164. Sibyl Vane, Obraz Doriana Graye (O. Wilde)
 165. vlčák Kazan, Vlčák Kazan (J. O. Curwood)
 166. Margaret, V melounovém cukru (R. Brautigan)
 167. Thomas, Sen porodní báby (S. Elbert)
 168. Karel IV., literatura faktu
 169. Vilém z Baskervillu, Jméno růže (U. Eco)
 170. Angela, série Počertěná (S. Petroff)
 171. George Markham, Maniak (M. Cole)
 172. Will, Než jsem tě poznala (J. Moyes)
 173. Zaynab, Otrokyně lásky (B. Small)
 174. Sněhová královna, Sněhová královna (H. Ch. Andersen)
 175. Leo Blue, Tobiáš Lolness (T. de Fombelle)
 176. Elodin, Jméno větru (P. Rothfuss)
 177. Santiago, Achymista (P. Coelho)
 178. Saturnin, Saturnin (Z. Jirotka)
 179. Prot, série K-Pax (G. Brewer)
 180. Heathcliff, Na větrné hůrce (E. Brontë)
 181. Emily, Na větrné hůrce (E. Brontë)
 182. Bibi, Bibi (K. Karin Michaelis)
 183. Hazel Grace Lancaster, Hvězdy nám nepřály (J. Green)
 184. James, série Cherub (R. Muchamore)
 185. Anne, Deník (A. Frank)
 186. Archer Cross, série Hex Hall (R. Hawkins)
 187. Kyrian, Night Pleasures (S. Kenyon)
 188. Ender, Enderova sága (O. S. Card)
 189. Felix Jonáš, série Kladivo na čaroděje (J. Pavlovský)
 190. Jared, Inkarceron (C. Fisher)
 191. Angel, Drž mě pevně, miluj mě zlehka (R. Fulghum)
 192. Rhoda, Vlny (V. Woolf)
 193. Henry Chinaski, knihy s H. Chinaskim (Ch. Bukowski)
 194. Erik, Fantom opery (G. Leroux)
 195. Lhář, Lhář (J. Cwiek)
 196. Anna, Anna ze Zeleného domu (L. M. Montgomery)
 197. Síta, sága Poslední upír (Ch. Pike)
 198. Lina, V šedých tónech (R. Sepetys)
 199. Anaid, série Válka čarodějek (M. Carranza)
 200. Claudius, Já, Claudius (R. Graves)
 201. Popelka
 202. Lorcan Furey, Vampiráti (J. Somper)
 203. Lev Děmidov, knihy T. R. Smithe (T. R. Smith)
 204. Balfour, Smilujse (B. Danielle a J. Jaida)
 205. Amelia Gray, Okřídlená duše (A. Stevens)
 206. Mac, Temná horečka (K. M. Moning)
 207. Lady Amalthea, Poslední jednorožec (P. S. Beagle)
 208. Kakashi Hatake, Naruto (M. Kišimoto)
 209. Makový mužíček, Makový mužíček (F. Nepil)
 210. Zuzana Ledvinková, Léto, jako když vyšije (E. Horelová)
 211. Ester, Romeo, Julie a tma (J. Otčenášek)
 212. Ondráš Machuľa, Neprebudený (M. Kukučín)
 213. zajíc Březňák, Alenka v řiši divů (L.Carroll)
 214. Holden Caulfield, Kdo chytá v žitě (J. D. Salinger)
 215. Arnold J. Rimmer, série Červený trpaslík (R. Grant a D. Naylor)
 216. Dean, Zdravím tě, temnoto (S. L. Brown)
 217. Maxipes Fík, Příhody Maxipsa Fíka (R. Čechura a J. Šalamoun)
 218. Hrabě Monte-Christo, Hrabě Monte-Christo (A. Dumas)
 219. Miseag, Mariotovi dediči (M. Holecyová)
 220. Vlad Tepeš, série Noční lovci (J. Frost)
 221. foxteriér Robin, Robin Druhý a jeho rodina (Z. Frýbová)
 222. Terka, Terčina bláznivá dobrodružství (I. Hlaváčková)
 223. Romeo, Romeo a Julie (W. Shakespeare)
 224. Estragon a Vladimír, Čekání na Godota (S. Beckett)
 225. Marc Roscarrick, Jmenuji se X (A.J. Molloy)
 226. John, sága Bratrstvo černé dýky (J. R. Ward)
 227. Carrie Bradshaw, Sex ve městě (Candace Bushnell)
 228. Gary Ridgway, Černá kniha sériových vrahů (S. Bourgoin)
 229. Vinnetou, Poklad ve Stříbrném jezeře (K.May)
 230. Sarah, Sarah (JT LeRoy)
 231. Alan Greenmor, Bůh chodí po světě vždycky inkognito (L. Gounelle)
 232. Sonmi 451, Atlas mraků (D. Mitchell)
 233. Gilan, Hraničářův učeň (J. Flanagan)
Závěrem nezbývá než poděkovat všem soutěžícím za účast a nakladatelství Fragment za spolupráci. Jak se mi do ní zpočátku moc nechtělo, nakonec mohu s potěšením konstatovat: tahle soutěž se prostě povedla.
A co vy, jaká je vaše oblíbená literární postava? 🙂

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: