Posílení hlasu komunity – váš názor

Rádi bychom vám v tomto článku představili jeden koncept, jaký směrem by se mohl ubírat další vývoj Blog.cz. Jedná se pouze o pracovní návrh, takže zatím žádnou paniku 🙂
Přečtěte si, jak by se mohla z naší strany změnit podpora uživatelské komunity, aby sami blogeři více zasahovali do toho, jak bude Blog.cz vypadat.

S tvrzením, že je Blog.cz komunita, jste se mohli na tomto blogu setkat už tolikrát, že se z toho už dávno musela stát pravda, i kdyby to kdysi dávno bylo jen čísi zbožné marketingové přání.
Mezi zaryté popírače tohoto faktu může dnes patřit už jen ten, kdo nikdy žádný blog na Blog.cz neviděl, a neví, jak to tady chodí. Jen pro připomenutí: ten základní důvod, proč Blog.cz není jen jedna z desítek vzájemně nerozlišitelných služeb, u kterých si můžete založit vlastní blogísek, spočívá v tom, že velká část blogerů sama pravidelně navštěvuje další blogy a udržuje s jejich autory čilý kontakt. Čili tvoří komunitu internetových přátel. Elementary, my dear Watson.
Jeden by až neřekl, jak všemožně se může taková svérázná komunita blogerů projevovat. Na ukázku pár příkladů:
  • Zakládání „redakčních“ blogů a sdílení společného obsahu
  • Propagace vlastních blogů v uzavřených i otevřených skupinách na Facebooku
  • Hodnocení nových členů Autorského klubu a jejich občasné virtuální lynčování, pokud se blog komunitě nelíbí
  • Vzájemné poskytování zpětné vazby a konstruktivní kritiky v komentářích a článcích
  • Pořádání soutěží pro ostatní blogery, dokonce někdy včetně rozdávání hmotných výher
  • Realizace blogerských srazů v offline světě
  • Hodnocení vlastních kreativních výtvorů (fotky, texty, kresby / malby…), designů, apod.
  • Sdílení fanouškovských informací a posilování obdivu ke společným teenagerským idolům
  • Literární produkce současných trendy žánrů – fan fiction, twincest, slash, drabble, fotoromán, komiks, fotokomiks, strip…
  • Nekonečné diskuse o tématech, které komunitu pálí (blogy s problematickým obsahem, kontroverzní blogeři, spam a trollové v komentářích, kyberšikana, výpadky služby, technické chyby, hlasování v soutěžích, porušování copyrightu, cybersquatting, nastavení vzhledu a sledování návštěvnosti, sdílení designových šablon a návodů na blog…)
Takto by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Chcete nějaký konkrétní příklad toho, co má komunita na Blog.cz na svědomí? Pro názornou ukázku není třeba chodit daleko. Poslední dobou se roztrhl pytel s blogy, na kterých můžete najít tyto dvě ikonky:
Objektivně vzato, obě nic nedělají – i kdyby je měl na blogu každý, nestane se jednoduše vůbec nic. Přesto obě vznikly s nějakým cílem a uživatelé si je dávají na své blogy – asi tedy věří, že by to třeba k něčemu mohlo být dobré. Co kdyby se jednou takové přání mohlo splnit?
Právě to je podstatou nápadu, který přichází s vizí posílení něčeho, co bychom mohli nazývat blogerskými pravomocemi. Dejme tomu, že bychom třeba blogerům dali do ruky nástroj, kterým by mohli do značné míry ovlivňovat obsah Blog.cz. Komunita by například sama rozhodovala, jaký blog by měl být zrušen a jaký by si naopak třeba zasloužil zviditelnit.
Ano, jistě, něco takového se děje už dnes, ale hlasy jednotlivých uživatelů jsou příliš roztříštěny a zanikají v kakofonickém překřikování tisíců rozdílných názorů. Co bloger, to jiný náhled na svět, jiný vkus a jiná představa toho, co je dobrý blog. Tím jsou zapříčiněny třeba ony nekonečné malicherné bouře ve sklenici vody stran toho, zda ten nebo onen blog patří do Autorského klubu.
Občas ale mezi blogery zavládne vzácná shoda, a na to jsme vždy slyšeli. Například můj nedávný nápad se seznamkou pro blogery mi většina blogerů otloukla o hlavu, takže za sebe nemám problém připustit, že to asi nebyl dobrý nápad, a proto se realizovat nebude 🙂 (Mimochodem dostal mě tehdy kouzelný názor blogera vystupujícího pod přezdívkou Lapis, který mi k nápadu se seznamkou napsal toto: „Skús radšej pôsobiť na tích managerov nad tebou a vyžmýkať z nich kačky aspoň na toho studentíka čo vam to tu občas vylepší a nie sa tu hrať na bordel mamu ….“).
Stejně tak není žádným tajemstvím, že na Blog.cz zabírají místo statisíce blogů, na kterých nic není, do kterých se nikdo nepřihlašuje a které nemají žádnou návštěvnost. Rovněž je nemálo blogů, jejichž obsah je kompletně zkopírovaný z jiných webů nebo které jiným způsobem porušují podmínky služby, a měly by tedy být zrušeny. Leč v našich silách nikdy nebylo a nebude jednotlivé blogy procházet a toto nějak kontrolovat – při stávajícím celkovém počtu blogů, který se blíží 1,2 milionu, není v ničích silách toto nějak kontrolovat.
Toto by se mohlo do jisté míry změnit, pokud bychom zavedli přímou podporu komunitních pravomocí, kdy by se blogeři sami aktivně zapojili do hodnocení uživatelského obsahu a rozhodování o tom, jaké blogy by měly být zrušeny, jaké zviditelněny, a jakým směrem by se obecně měl Blog.cz dál vyvíjet.
Chtěli byste třeba implementovat tu a tu funkci, protože ji má konkurence, a vám se nechce jen kvůli tomu odcházet z Blog.cz, ale je vám jasné, že váš osamocený hlas nemá žádnou váhu? V takovém případě by bylo možné nechat uživatele zakládat jakási diskusní fóra, v nichž by mohli tyto názory a připomínky formulovat, a sbírat hlasy podobně smýšlejících blogerů. Sešlo-li by se dost hlasů, mohlo by se jejich požadavku z naší strany vyhovět.
Ve výsledku bychom se tak přiblížili ideálu, k němuž se léta snažíme alespoň v rámci možností dostat: skutečně zapojit uživatele do vývoje Blog.cz, naslouchat jejich názorům a vytvářet jim službu na míru, která se bude přizpůsobovat jejich potřebám a požadavkům. Spolehněte se, že by vznikla služba, jaká nemá na českém internetu v současnosti obdoby.
U takové ideální podoby Blog.cz by třeba odpadla většina současné editorské a redakční práce s vybíráním doporučovaného obsahu na úvodní stránku Blog.cz a nových blogů do Autorského klubu. Blogeři by jednoduše sami skórovali blogy, které se jim líbí, a tento vysoce hodnocený obsah by se dostával více na oči a automaticky zobrazoval na úvodní stránce Blog.cz.
A naopak, nízko skórované blogy, tedy všechny prázdné, neaktivní a další zbytečné blogy, by se mohly mnohem jednodušeji rušit. Konečné slovo v rušení blogů bychom si ale samozřejmě ponechali, aby nemohlo docházet k tomu, co se dnes třeba nekontrolovatelně děje na Facebooku.
Pokud tam nějakou stránku nebo profil nahlásí nějaký dostatečný a blíže nespecifikovaný počet lidí, dojde k jejímu automatickému zrušení, a uživatel se pomoci nikde nedovolá. Facebook nemá žádnou uživatelskou podporu a většinu věcí vyřizuje automaticky nebo prostřednictvím hrstky mizerně placených Indů, kteří sedí u počítače na druhém konci světa, pochopitelně neumí česky a jsou velmi pravděpodobně zahlceni nekonečným přívalem stížností, jak se dá čekat od sociální sítě, která má celosvětově přes miliardu uživatelů. Takto tedy určitě ne, přátelé, žádné strachy 🙂
Je vám alespoň trochu jasné, co se vám snažím v tomto článku vysvětlit? Zkuste si to představit třeba jako nějakou novou stránku, prostřednictvím níž byste mohli diskutovat na jednom místě o tom, co vás trápí, co byste chtěli na Blog.cz změnit, a čeho byste konkrétně chtěli dosáhnout.
Ať už by se jednalo o cokoli, obecně by vždy platilo, že pokud by se u nějaké věci našel dostatečný počet hlasů, automaticky by se u nás rozsvítila pomyslná červená kontrolka, a my bychom si řekli „Aha, tito blogeři chtějí to a to, tak se na to podíváme„.
Jak se vám tento nápad líbí? Hlasujte v anketě a pište v komentářích, za všechny názory děkujeme.
P.S. Nechce si to ještě někdo rozmyslet s tou blogerskou seznamkou? 🙂

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: