Návštěvnost a komunita

Navazujeme tam, kde jsme skončili. Předposlední díl krátkého seriálu určeného všem nováčkům na Blog.cz a začínajícím blogerům, se tentokrát zaměřuje na téma, které zajímá asi každého: jak si zvýšit návštěvnost?
To je základní otázka, s níž si lámou hlavu nejen všichni nováčci a s níž se na náš často obracíte. Jak to souvisí s uživatelskou komunitou? Dozvíte se v celém článku.

Opakování matka moudrosti, a proto začneme připomenutím minulých dílů. V prvním článku Co si ujasnit před založením blogu jsme si položili základní otázky, na které byste měli znát odpověď ještě před založením blogu: proč si chci založit blog, co od toho čekám, pro koho budu blog psát, kolik času chci blogu věnovat a pod jakou internetovou identitou chci vystupovat.
Druhý díl Základní ovládání a první nastavení blogu shrnoval vše podstatné k tomu, jak se naučit blog správně ovládat a nastavit. Dozvědět jste se mohli vše o článcích, obrázcích, funkcích a nastavení vzhledu blogu.
A zatím poslední díl Téma a druh blogu se věnoval tomu, jaké jsou základní druhy blogů (deníček, fotoblog a hobby blog) a kam se zařadit. Nyní už tedy máte jasno ve všem, co potřebujete na začátek vědět, a nastal čas na to, aby se o vašem blogu také někdo dozvěděl.
Jste-li začínající bloger, jistě mi dáte za pravdu v tom, jak frustrující dokáže být nesoulad mezi vědomím toho, kolik času jste svému blogu věnovali, a malou pozorností, která se mu dostává. Sledujete denně nejrůznější počítadla návštěvnosti a skáčete radostí do stropu z každého nového komentáře, které by se u vašich článků daly spočítat na prstech jedné ruky? (O to více zamrzí, když je takový komentář pouze spam zvoucí vás na jinou stránku).
V tuto chvíli je dobré zopakovat si to, co jsme si už řekli v prvním díle: nezoufejte, nejste v tom sami. Na Blog.cz je k dnešnímu dni založeno téměř 1,2 milionu blogů, ale pouze něco přes 400 tisíc z nich obsahuje více než 5 článků. To znamená, že více než polovina všech blogů skončila dříve, než zveřejnila prvních 5 článků.
Můžeme pouze spekulovat, kolik autorů těchto blogů odpadlo kvůli nespokojenosti s malou návštěvností, ale jistě jich nebylo málo, a je to právě frustrace z nedostatku zpětné vazby, která je nejčastějším důvodem, který odradí začínající blogery od dalšího psaní blogu, jak ukazují výsledky jedné starší ankety:
A proto je potřeba se obrnit trpělivostí a vyrazit aktivně do protiútoku, abyste s tím něco udělali. Bez práce nejsou koláče a návštěvníci na váš blog jen tak sami od sebe chodit nezačnou. Musíte jim pomoci, aby vás našli, zůstali u vás co nejdéle a opakovaně se vraceli.
Tématu zvyšování návštěvnosti jsme se již na tomto blogu opakovaně v minulosti věnovali. V článku Co je to SEO a k čemu je to dobré jsme si řekli, že existují 3 způsoby, jak se někdo může dostat na váš blog:
  1. Přímým zadáním adresy
  2. Přes odkaz na jiné stránce
  3. Z výsledků vyhledávání
Zmíněný článek si určitě přečtěte: obsahuje cenné rady, jak posílit zdroj návštěvnosti uvedený pod bodem 3., neboli jak k vám dostat více návštěvníků z vyhledávačů.
Stejnému tématu se rovněž věnoval článek Jak se můj blog dostane do výsledků vyhledávání?. Dozvědět jste se v něm například mohli, že vyhledávače fungují jako pavouci, kteří ve dne v noci prolézají web a vše si ukládají, aby to potom přežvýkané vyplivli uživatelům, kteří něco hledají.
S vyhledáváním souvisel i článek Jak dostat svoje obrázky do vyhledávačů, který přinesl několik jednoduchých tipů, jak dostat obrázky z blogů do vyhledávačů. Dáváte-li na blog svoje fotky a obrázky, je určitě dobré vědět, že i to vám dlouhodobě přináší návštěvnost.
V článku Nejnavštěvovanější blogy na Blog.cz jsme se na vzorku nejnavštěvovanějších blogů pokusili ukázat, co mají společné blogy s vysokou návštěvností. Došli jsme k tomu, že většinu úspěšných blogů spojuje několik opakujících se věcí: dlouhá existence blogu (minimálně několik let), velký počet článků (souvisí s pravidelnou aktualizací blogu), zaměření na jedno konkrétní téma (úspěšný blog cílí na vybrané čtenáře) a výrazného autora (čím výraznější – a často i kontroverznější – osobnost, tím spolehlivěji působí jako magnet na čtenáře).
Jednom specifickému způsobu navyšování návštěvnosti se věnoval článek Sezónní náměty článků – recept na vysokou návštěvnost?. Na příkladu nejčtenějších článků za vybrané období jsme si ukázali, že velice funguje psát články na aktuální témata, která si lidé hodně hledají ve vyhledávačích (volby, povodně, Vánoce…). I pouhý jeden „sezónní článek“ představuje pro váš blog malý poklad, protože vám jednou ročně bude přivádět z vyhledávačů tisíce návštěvníků, jakmile se jeho téma stane opět aktuálním a lidé si ho budou hromadně hledat.
V neposlední řadě jste si mohli přečíst rady, jak udržet čtenáře na blogu déle. Mezi takové základní rady patří využívání tematického a časového provázání vašich článků pomocí rubrik a archivu, a pravidelné odkazování na starší články související s tématem článků nových.
Prostor zde dostaly i návody od našich zkušených uživatelů, kteří se podělili o své vlastní rady osvědčené z praxe. Dočíst jste se třeba mohli, že návštěvnost je až na prvním místě (dodnes velmi čtený a oblíbený článek, navzdory téměř 5 letům, které už uběhly od jeho zveřejnění). Blogerka v něm tehdy shrnula základní principy, na jejichž platnosti se v čase nic nemění a které prostě fungují. Doporučuji všemi deseti – jsou to zlaté rady, které nestárnou.
Další kvalitní blogerský návod – Jak si zvýšit návštěvnost – říkal v podstatě totéž jinými slovy: klíčem k průběžnému navyšování návštěvnosti je číst další blogy a psát na ně komentáře. Komentujte, spřátelujte a diskutujte – 3 základní rady, jak se od nuly propracovat k tisícům návštěvníků denně (odměna pro nejvytrvalejší, která přichází po letech).
Měli jsme tu dokonce i návod nazvaný Zvýšení čtenosti blogu pro starší a pokročilé, který přinesl další rady, tentokrát pro všechny, kteří patří mezi blogery – seniory.
K zviditelnění blogu můžete i využít čím dál populárnější způsob, a sice založit mu stránku na Facebooku. Tématu se věnovala úvaha Blog a Facebook – jde to dohromady? a článek Blogeři na Facebooku, ve kterém jste mohli najít nejúspěšnější příklady stránek blogů na Facebooku.
Pozornému čtenáři všech těch návodů jistě neunikne jedna věc – důraz, který všechny kladou na sledování ostatních blogů. Není to náhoda, podívejte se níže na výsledky jedné starší ankety na tomto blogu (Anketa: Co vy a komunita blogerů?):
Ačkoli to dodnes mnozí zpochybňují a brání se tomu uvěřit, Blog.cz není jen další z nepřeberných serverů, na kterých si můžete zdarma založit svůj blog. Blog.cz je také velice početnou a silnou uživatelskou komunitou, která patří mezi tradiční zástupce těchto webů na českém internetu (spolu s lide.cz, spoluzaci.cz, libimseti.cz, csfd.cz nebo xchat.cz).
Ostatně budete-li hledat návštěvnost Blog.cz v online výstupech NetMonitoru, najdete ho v kategorii Komunitní a teens servery, kde je Blog.cz třetí nejnavštěvovanější server (po lide.cz a rajce.net), a nechává za sebou s velkým odstupem weby jako spoluzaci.cz, iboys.cz, odpovedi.cz, seznamka.cz, a spoustu dalších. To základní, co dělá z Blog.cz komunitu, je právě to, že většina blogerů čte ostatní blogy, má mezi nimi své oblíbence, a pravidelně spolu diskutují.
Uživatelská komunita na Blog má tak dvojí roli: jednak funguje jako výtah k vyšší návštěvnosti, a současně vám poskytuje zpětnou vazbu, kvůli níž jste si blog založili. A je to právě síla místní komunity, kterou nejčastěji zmiňují uživatelé v různých dotaznících, pokud se jich zeptáte, co je tu drží (druhým důvodem kromě skvělé komunity je snadné nastavení vzhledu blogu).
Ke komunitě patří zákonitě i její pravidla, která se sice můžou pohledem zvenčí jevit komplikovaně, nepochopitelně, někdy až nechtěně komicky, ale to k tomu patří, a je to typické pro každou komunitu, která je světem sama pro sebe. Stejně jako by se daly popsat spousty stránek například o uživatelské komunitě csfd.cz, šlo by to samé udělat i o uživatelích Blog.cz.
V minulosti jsem se o to několikrát pokusil. V článku Blogerský slovník jsme si ukázali, že si uživatelé Blog.cz osvojili specifický slovník, do něhož patří výrazy jako affs, kopírák, obíhání, virtuální stáj, apod. Že vám žádný z nich nic neříká? Nejvyšší čas si zmíněný článek přečíst – bez zvládnutí základní hantýrky blogerů nemůžete dokonale zapadnout do komunity.
Komunitu drží pohromadě virtuální vazby, které často přerůstají i do skutečných přátelství. Fenoménu se věnoval článek Vše o spřátelování, který vysvětlil, jak se blogeři „spřátelují“ a co to obnáší. K takovému spřátelení patří i pravidelné navštěvování oblíbených blogů, známé jaké „obíhání“ – je velmi pravděpodobné, že u některých blogů představuje právě tento způsob hlavní zdroj návštěvnosti: čtěte článek „Obíhání“ jako hlavní motor návštěvnosti?
Stmelovací efekt má rovněž společný nepřítel, kterým jsou pro většinu blogerů na Blog.cz tzv. pro ana blogy a růžové blogy. Oběma fenoménům se věnoval prostor v samostatných článcích: Pro-ana blogy a Krásná.cz – mnoho povyku pro nic?
Velkou kapitolou je Autorský klub Blog.cz, který má kromě rubriky na tomto blogu vyčleněný i samostatný blog klub.blog.cz a podporu na e-mailu klub@blog.cz. Na blogu klubu se dozvíte, co je to Autorský klub, co je třeba splnit ke vstupu i jak se přihlásit. Za všechno, co lze o Autorském klubu napsat, uvedu jen tři výmluvná čísla: klub funguje 4 roky, během nichž se do něj přihlásilo více než 4 tisíce blogů, a aktuálně má 222 členů. Vše ostatní najdete na klub.blog.cz.
Velkým fenoménem posledních let je virální šíření různých memů a dotazníků. Článek Prima řetězová sezóna se na toto téma zaměřil a ukázal, že jsme svědky hromadného sdílení myšlenek, u nichž už většinou není možné dohledat původního autora. Narazí-li blogeři na nápad na nějaký článek, který viděli jinde, jednoduše ho ihned použijí na vlastním blogu. Během velice krátké doby se tak může nějaký jednotný dotazník („řetězák“) se stejným základem rozšířit mezi neuvěřitelně velké množství blogů, které tak nenápadně opět potvrzují komunitní charakter Blog.cz.
Ze stejného zdroje vyrostl fenomén otázkových webů, které jsou aktuálně na vrcholu popularity, a které vzaly útokem i naše uživatele. Mít své „asko“ je dnes in, čtěte článek Nový trend: otázkové weby?, který vám objasní, v čem je skrytý půvab těchto webů, a proč ve skutečnosti představují něco, co zde bylo už dávno.
Ke komunitě na Blog.cz patří i další fenomén, který časem spíše sílí (než naopak): blogové kluby a redakční blogy. Jedná se o blogy, za kterými stojí více autorů a které slouží ke společnému sdílení vlastního obsahu. Tato základní definice nepostihuje pestrou šíři těchto blogů, s kterými jste se mohli seznámit v článku Redakční blogy – nový trend na Blog.cz?. Redakční blogy jsou dokonce natolik silné téma, že si vynutily vznik vlastní rubriky, ve které se pravidelně představují jejich zástupci: Redakční blogy.
A to už by pro dnešek stačilo, protože toho bylo až dost 🙂 Příště se sejdeme naposledy a seriál zakončíme tématem „Překonáváme překážky“, které shrne rady na všechny možné trable, na které můžete v souvislosti s blogem narazit.
Všem, kteří dočetli až do konce, přeju co nejvyšší návštěvnost a mnoho spokojených čtenářů, ke kterým jsem se vám v tomto článku trochu snažil pomoci. Teď už je to na vás.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: