Téma a druh blogu

Je tu třetí díl krátkého seriálu určeného všem začínajícím blogerům. Tentokrát se zaměříme na to, jaké jsou druhy blogů a jak se k tomu postavit.
Otázka tematického zaměření blogu je velice důležitá, protože má bezprostřední vliv na to, kdo vám na blog bude chodit a jaké budete mít vyhlídky na budoucí úspěch.

Pokud jste nečetli minulé díly, doporučuji se s nimi seznámit ještě dříve, než se pustíte do dalšího čtení. V prvním dílu Co si ujasnit před založením blogu jste se mohli dočíst o tom, na jaké otázky byste měli znát odpověď před tím, než si vůbec blog založíte. V druhém dílu Základní ovládání a první nastavení blogu bylo vyčerpávajícím způsobem představeno vše základní, co byste měli vědět o tom, jak s blogem pracovat.
Pokud už jste se přes tyto první kroky dostali, je čas přesunout se do další fáze – a vybrat si, kam bude váš blog patřit.
Částečně se tak vracíme k prvnímu dílu, kde jsme si uvedli, že je velice důležité položit si na začátku tyto otázky: proč jsem si blog založil, jaké cíle má blog plnit, pro koho budu blog psát, kolik času chci blogu věnovat a pod jakou internetovou identitou chci vystupovat.
Jak si ale můžete všimnout, nikde tam nebyla otázka O čem budu blog vlastně psát? Nebyla to náhoda, protože správný čas na ni přichází až nyní. A protože spolu obě zvýrazněné otázky velmi blízce souvisí.
Základní pravidlo je úplně jednoduché: to, o čem budu psát, bezprostředně souvisí s tím, kdo to bude chtít číst. Záměrně nepíšu kdo to bude číst, protože to je něco jiného – může se to zdát samozřejmé, ale spousta začínajících blogerů si neuvědomuje, že jim na blog bude chodit nemalé množství návštěvníků, kteří na blogu nic číst nebudou (a kteří ho rychle opustí). Proč? Protože je jednoduše zajímá něco jiného.
Vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Známá lidová pořekadla platí i na internetu. Jistě není potřeba dlouho vysvětlovat, že na blogu o fotbale si asi moc nepočtou ženy a blog o šatičkách pro panenky asi zase neocení muži. Jaké máme vlastně druhy blogů a jaká jsou základní tematické kategorie, do nichž se dají blogy třídit?
Blogy lze dělit nejen podle druhu obsahu, který na nich najdeme, ale i podle způsobu, jak je tento obsah zveřejňován (kromě blogů existuji například i vlogy – zkratka za video blogy – blogy zaměřené na video). Základní dělení podle obsahu blogu je toto:
  • Deníčky (též osobní blogy)
  • Fotoblogy
  • Hobby blogy
(Poznámka: Fotoblogy by se daly považovat za podmnožinu hobby blogů, ale kvůli jejich velkému zastoupení a popularitě je považuji za samostatný druh. Označení fotoblog je navíc běžně užívané a široce srozumitelné).
Slovo deníček nechápejme jen v jeho úzkém (a trochu infantilním) významu – patří sem jednoduše všechny blogy, u kterých jsou na prvním místě osobní texty.
(Pokud se vám označení deníček nelíbí, lze použít i výše zmíněný termín osobní blog. Není to ale úplně přesně totéž, protože za osobní blog by se dalo označit 99,99% všech blogů na Blog.cz – a deníčky z nich tvoří jen určitou podmnožinu. Protikladem osobních blogů jsou totiž třeba firemní a komerční blogy, které na Blog.cz v podstatě nenajdeme).
Tato kategorie zahrnuje všechny blogy, jejichž autoři se rozepisují o sobě a svém životě. Píší třeba o své práci, rodině, přátelích, studiu, cestování, zážitcích, o tom, co se jim honí hlavou, co si myslí o světě, politice, aktuálním dění, jak se jim žije v zahraničí, apod. Blog – deníček – pro ně představuje evidenci myšlenek, pocitů, zážitků, dojmů, citátů, nápadů, událostí, apod.
(Samotný deník jako literární žánr je velmi starý a autobiografické zápisky psané v ich-formě se vyznačují autenticitou a osobním charakterem sdělení. Patří proto k oblíbenému a vyhledávanému druhu čtení, a nejrůznější memoáry a deníky patří k letitým stálicím prodeje na knižním trhu).
Blogy z této kategorie představují nekonečný zdroj informací pro všechny čtenáře, kteří se zajímají o autentické zážitky vrstevníků, známých, kamarádů, lidí se stejnými zájmy, problémy, apod. Blogy – deníčky – představují velice pestrou paletu typů, od velmi otevřených intimních zpovědí, přes vtipné a sarkastické glosátory vlastního života a okolního dění, až po stylizované a anonymní zápisky, jejichž autoři si důsledně hlídají své soukromí.
Velmi různorodá je i frekvence zveřejňování nových článků, která sahá k oběma krajním pólům spektra, od občasných přispěvatelů s novým článkem jednou za měsíc až po nadšené „grafomany“, kteří se svému blogu věnují denně.
Pro klasické deníčkáře je rovněž typické, že jejich blogy jsou tvořeny z největší části výhradně vlastním obsahem a mají spíše menší návštěvnost, tvořenou většinou pravidelně se vracejícími návštěvníky. Kteří se s autorem neznají – to je zde velmi zásadní dodat, protože situace, kdy blog objeví známí a příbuzní blogera, je nejčastějším důvodem, proč autoři své blogové deníčky ruší.
Do fotoblogů patří všechny blogy, u kterých nad textem převažuje obraz. Zaměření těchto blogů je jasné: jejich autoři své blogy využívají v první řadě ke sdílení vlastních fotografií. Vlivem nebývalého rozmachu digitální fotografie došlo k velkému rozšíření popularity tohoto koníčku, kterému se věnují početné zástupy amatérů. Blog.cz poskytuje celé řadě talentovaných fotografů zázemí pro jednoduché sdílení vlastní fotografické tvorby a k tisícům stávajících fotoblogů vznikají denně nové a nové.
Celá řada příznivců amatérského fotografování na Blog.cz se sdružuje ve Fotografickém klubu, kde můžeme najít celou řadu zajímavých fotoblogů. Autoři nejlepších z nich už za sebou často mají první vlastní výstavy, fotopublikace, placené zakázky, fotky otištěné v časopisech, apod. Ve většině případů je rovněž samozřejmostí vlastní stránka na Facebooku, s jehož pomocí uživatelé podporují své fotoblogy a na němž sdílejí fotky, které se na blog nevešly, apod.
Pro autory typických fotoblogů často platí dvě pravidla. Většinou stojí stranou komunity (do níž se příliš nezapojují), a pokud už navštěvují nějaké blogy, pak jsou to většinou opět fotoblogy (s nimiž si vyměňují kritiku, zkušenosti a inspiraci).
Druhé pravidlo vyplývá z toho prvního: autoři fotoblogů nejsou typičtí blogeři, kteří by si vedli blog pro ukrácení dlouhé chvíle nebo pro záznam svých deníčkových zápisků, apod. Na prvním místě je pro ně jejich koníček v podobě fotografování, a díky tomu jsou poměrně odolní vůči vlivům náhlých výkyvů nálad či trendů, kterým často podléhají „deníčkáři“ a blogeři hodně žijící komunitním děním – celá řada fotoblogů stabilně funguje dlouhá léta. Paradoxně právě proto, že pro tyto autory není na prvním místě jejich blog, ale jejich koníček v podobě focení.
Stojí rovněž za zmínku, že mezi autory fotoblogů lze občas narazit na staromilce, kteří alespoň občas sahají po klasickém kinofilmu a své tištěné snímky do blogu nahrávají v naskenované podobě. Proto tak docela neplatí, že všichni autoři fotoblogů fotí výhradně na digitál, a stále lze najít fotografy, kteří na kinofilm nedají dopustit. Určitá únava z technické dokonalosti digitální fotografie navíc stojí za narůstající oblibou různých retro trendů, jako je například populární lomografie, jejímuž kouzlu propadla i celá řada blogerů na Blog.cz.
Třetí kategorie hoby blogů je možná nejpestřejší. Jejich autoři propadli nějakému koníčku a prostřednictvím svého blogu ho sdílí se světem. Nejedná se tedy tak docela o typické blogery, kteří píší deníkové zápisky nebo prezentují své fotky, ale spíše o srdcaře a nadšené koníčkáře, jimž jejich blog slouží jako jednoduchá webová stránka.
Na Blog.cz najdeme například hobby blogy zaměřené na sbírání autogramů, esoteriku, pěstování rostlin, ruční práce, šití pro panenky, dioramata, hokej, sbírání staré elektroniky, houbaření, historický šerm, pletení z papíru, atd. Početně nejvíce je asi blogů zaměřených na ruční práce, za nimiž stojí v převažující míře blogerky – seniorky.
Typický hobby blog je plný fotografií, na kterých bloger zachycuje výsledek své milované činnosti. Příležitostně můžeme narazit i na nabídky prodeje vlastních výrobků, jimiž kreativní blogeři vychází vstříc poptávce po své originální tvorbě. Většinou se ale jedná pouze o drobnou formu přivýdělku a hlavním královstvím prodeje rukodělných výrobků zůstává populární Fler.cz.
Hobby blogy mají celou řadů poddruhů. Mezi nejrozšířenější varianty patří fanblogy (blogy o celebritách, hudební kapelách, filmech a seriálech, sportovním klubech, apod.), foodblogy (blogy o vaření), wineblogy (blogy o víně), fashion blogy (blogy o módě), artové blogy (blogy výtvarníků, kteří na blogu zveřejňují výsledky svého výtvar-ničení :-), blogy o zvířatech (blogy chovatelů a milovníků zvířat) a literární blogy (blog začínajích spisovatelů, novinářů a amatérských pisálků).
Na Blog.cz je obvyklé, že najdete jen málo blogů, které by spadaly výhradně do jedné kategorie ze svaté trojice deníček – fotoblog – hobby blog. Většina blogů je různě tematicky i obsahově nakombinovaná a bere si od každé kategorie něco. Uživatelé mohou své blogy volitelně zařadit do jedné z 15 kategorií, které odpovídají nejrozšířenějším typům blogů. Jsou to následující kategorie:
Pro zajímavost si uveďme, že nejvíce blogů je zařazeno do kategorií Internet a hry, Hudba a Deníček a naopak nejméně do kategorií Vaření a víno, Světoběžník a Kultura. Určitě doporučuji si z nich vybrat jednu, která vašemu blogu nejvíce odpovídá, a zařadit se do ní (v nastavení blogu).
Zařazením svého blogu na něj budete přivádět návštěvníky, kteří se zajímají o stejné téma jako vy. Kolik jich nakonec bude, ovlivňuje v první řadě právě to, jakému tématu se na blogu budete věnovat. Až na vzácné výjimky zde platí železné pravidlo: čím víc je blog zaměřený na jedno téma, tím bývá úspěšnější.
Jak totiž ukazují dlouhodobé zkušenosti, největší úspěch skutečně slaví úzce specializované blogy. Tedy alespoň úspěch měřený návštěvností. Z tohoto pohledu na Blog.cz nejvíc frčí blogy o One Direction, Tokio Hotel, vaření a ezoterice. Kolem každého z takových blogů je vytvořená početná komunita vracejících se návštěvníků, která je současně vydatně živena novými návštěvníky přicházejícími z vyhledávačů.
My jsme si ale na začátku řekli, že úspěch budeme měřit spíše podle toho, jestli blog plní cíle, které jste si na začátku stanovili. A hlavním cílem je získat zpětnou vazbu od čtenářů, což vám blog může splnit i při relativně malé návštěvnosti. K tomuto poznatku nakonec dospěje většina blogerů na Blog.cz – návštěvnost blogu sama o sobě není cílem, ale pouze prostředkem k zpětné vazbě. O tu nám všem jde a proto všichni blogují.
Těším se nashledanou v příštím díle, který se zaměří na téma Návštěvnost a komunita.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: