Jak se můj blog dostane do výsledků vyhledávání?

Mezi uživateli Blog.cz je rozšířeno spoustu mýtů a pověr pramenících z neznalosti. Mnohé z nich se týkají návodů, jak zvýšit návštěvnost blogu, především z vyhledávačů.
Cílem tohoto článku je odpovědět na vaše nejčastější otázky a přinést jednoduchý návod na to, abyste se „objevili na Internetu“.

Jak se dostanu na Internet?“ To je častá otázka na naši uživatelskou podporu. Odpověď se může zdát překvapivě jednoduchá: Založíte si blog a publikujete článek. Jakmile kliknete na tlačítko „Hned zveřejnit„, článek se objeví „na Internetu„. Tazatele však zajímá něco jiného. Otázka by měla správně znít „Jak se můj blog dostane do výsledků vyhledávání?“ Odpověď nyní již není tak přímočará a je třeba začít trochou povídání.
Pavouci v síti
Každý vyhledávač – ať už se bavíme o známém Seznamu, nebo třeba o Googlu – má dvě oddělené části. První z nich už znáte – je to stránka s políčkem, kam napíšete vyhledávané slovo a dostanete seznam výsledků, tedy stránek obsahující hledaný text. Jak se o nich ale vyhledávač dozví? O to se stará druhá část, které se říká robot, nebo také pavouk. Pavouk ve dne v noci prolézá sítí webových stránek a ukládá si vše, co najde. Vyhledávač si to potom přežvýká, seřadí a vypíše vám to na obrazovku.
Nyní tedy již víte, jak se váš blog dostane do vyhledávače – přinese ji tam pavouk. Stačí vydat článek a počkat, až ho pavouk najde. Zajímá vás, jak dostat článek do vyhledávače co nejrychleji? Nalákejte pavouka!
Krmíme pavouka
Pavouk má na síti své vyběhané cestičky, které neúnavně navštěvuje tak rychle, jak mu nožičky stačí. Místo much však chytá odkazy, na kterých si rád pochutnává. Hoďte mu do cesty odkaz na svůj nový článek a pavouk rychle přiběhne na vás blog, aby se podíval, co tam máte dobrého.
Jednoduše řečeno, pokud chcete své články dostat do vyhledávače co nejrychleji, umístěte odkazy na ně do míst, která už ve vyhledávači jsou a jsou populární. Protože víme, jak vám pavouk pomáhá, krmíme ho společně s vámi – pavouk rád navštěvuje titulní stránku, žebříčky a další stránky, kam umisťujeme odkazy na vaše články. Tím se staráme o to, aby se o každém vašem článku (a že jich během jednoho dne stihnete publikovat spoustu) vyhledávač dozvěděl co nejdříve.
Nyní tedy vyhledávač přečetl váš blog a až jej ohodnotí, začne jej vracet ve výsledcích vyhledávání. Kdy a jak vysoko se váš blog objeví, záleží na spoustě maličkostí. Pro přehlednost si to rozdělíme na pravidla, která můžete ovlivňovat přímo na svém blogu a na ta, která jsou mimo něj.
Obsah je král
Nejdůležitější, podle čeho vyhledávač hodnotí váš blog, je samozřejmě jeho obsah. Jak už bylo uvedeno v tomto článku, obsah vašich článků je důležitý pro návštěvníky blogu – ale také je důležitý pro vyhledávače. Čím lépe budete psát, tím více návštěvníků na váš blog přijde z vyhledávače. Co to znamená psát dobře?
 • Pište o tom, co vás zajímá. Jistě to bude zajímat i někoho dalšího, vyhledá si to na vyhledávači, a pokud to najde na vašem blogu, jistě se bude vracet častěji. Budete-li psát o všem možném, budete mít spoustu článků, ale návštěvník bude zahlcen a příště se už možná nevrátí. Ledaže byste měli články dobře umístěné v kategoriích, viz. níže.
 • Vyhledávače rozumí textu. Pokud budete mít na blogu samé obrázky, z pohledu vyhledávače máte prázdný a nezajímavý blog. Sbírka pixelek zaujme možná vaše spolužáky, ale pavouk odejde znuděný. Pokud už vkládáte na blog obrázky, pište k nim popisky, aby vyhledávač věděl, co na nich je.
 • MySlIiItE Si, ZhE LiDi hLeDaYiIi nA WyHlEdAaAwAcZi nEsMySlY? Určitě takové věci ve vyhledávači nikdo nehledá. Tak je nepište na svůj blog, tím si nepolepšíte, muck. Snažte se psát čitelně a správně. Ocení to nejen vyhledávače, ale i čtenáři vašich článků.
 • Pište pravidelně. Tak jako je důležitá pravidelná strava pro vás, tak je důležité se pravidelně připomenout pavoukovi. Není žádný zaručeně nejlepší počet článků, ale jistě sami cítíte, že deset článků denně či jeden článek za měsíc, jsou extrémy. V prvním případě se pavouk přejí a v tom druhém na vás zapomene. Důležitá je spíš pravidelnost, než množství – vyhledávači stačí třeba v průměru čtyři články týdně.
 • Učešte si svá písmenka. Do titulku článku napište nejdůležitější shrnutí článku – vyhledávač nadpisům přičítá nejvyšší důležitost. Je-li váš článek delší, rozdělte ho mezinadpisy do více kapitol. Dělte text do odstavců. Pokud důležité části článku označíte tučným písmem nebo kurzívou, vyhledávač lépe pozná, čeho se váš článek týká. Naopak je vědecky prokázáno, že většina pavouků v síti je barvoslepých. 🙂 Barvičkami je tedy nenalákáte.
Pár triků, jak se NEdostat do vyhledávače
Pokud jste přesvědčeni o tom, že nechcete jít s davem, nebo že nemáte zájem o návštěvníky z vyhledávačů, následuje pár tipů, kterými jim to zaručeně ztížíte.
 • Přesouvejte a pozastavujte blogy. Když svůj blog smažete a založíte jinde, vyhledávač musí zapomenout vše, co jste na starém blogu napsali. Nějakou dobu mu však potrvá, než najde váš nový blog. Když svůj blog jen pozastavíte, vyhledávač to po nějakém čase začne považovat za mrtvý web a přestane na něj posílat pavouka tak často.
 • Pište dlouhé články… a zase je smažte. Vyhledávače mohou při posuzování článku brát v úvahu jen určitou délku textu. Další text už nevidí, a nikdo v něm tak nebude vyhledávat. Když naopak článek po nějaké době smažete a návštěvník nasměrovaný z vyhledávače dostane hlášku o neexistujícím článku, můžete si být jisti, že příště si návštěvu vašeho blogu pořádně rozmyslí.
 • Obrázek řekne víc, než tisíc slov – tak proč používat slova? Do článků dávejte co nejméně textu a co nejvíce obrázků. Udělejte si z blogu galerii, vkládejte diplomky a vkusně to prokládejte pixelkami. Vyhledávače jsou hloupé, obrázky jim nic neříkají, tak se nebojte, že by vám na blog přivedly nějaké návštěvníky.
 • Staňte se mistrem tapetářem. Nemusíte si ani upatlat ruce od lepidla – stačí, když denně vytapetujete svou hlavní stránku tak dvaceti nebo padesáti novými články. Vyhledávač většinu z nich přehlédne, takže tajný obsah článků budete znát opět jen vy a vaši dva spolužáci.
Odkaz je populární
Vedle obsahu, který vyhledávači ukazuje kvalitu vašeho blogu, je tu druhý významný ukazatel. Tím jsou odkazy na váš blog, které ukazují jeho popularitu. Zjednodušeně řečeno: Čím více odkazů na váš blog bude mířit, tím větší důležitost mu přidělí vyhledávač a tedy tím lépe se umístíte na stránce výsledku vyhledávání. Opět to bohužel není tak jednoduché.
 • Počítají se odkazy externí (tedy ty z jiných webů), tak odkazy interní. To nejlepší, co pro svůj blog můžete udělat je, že šikovně provážete odkazy všechny stránky na svém blogu. S tím vám na Blogu pomáháme tak, že vám standardně nabízíme položky menu jako Rubriky, Archiv a Aktuální články, které se postarají o tematické i časové provázání všech článků. Také seznam posledních článků pod každým článkem pomůže. Důsledným tříděním článků do vhodných kategorií tedy rozhodně neprohloupíte!
 • Některé odkazy se počítají více, než jiné. Pokud váš blog odkáže hodně populární stránka, přivede vám více popularity, než když vás odkáže neznámý web. Stejně jako když o vás napíšou v celostátních novinách, tak budete slavnější, než po článku ve školním časopisu. Staňte se členem Autorského klubu, protože komu se podaří umístění odkazu na titulní stránku Blog.cz, ten má popularitu zajištěnou – jak u návštěvníků, tak u vyhledávačů.
 • Odkaz z tematicky spřízněného webu je opět důležitější, než když na blog o hudbě získáte odkaz z webu o autech. Pokud chcete získávat odkazy od spřátelených blogů, podívejte se na stránky Oblíbené, kteří blogeři mají podobné koníčky, jako vy.
 • Bude-li odkaz na váš blog umístěn na stránce mezi mnoha dalšími odkazy jinam, bude mít tento odkaz mnohem menší váhu, než kdyby byl na té stránce jediný. Z tohoto důvodu je například uvádění odkazu do komentářů mezi desítky dalších odkazů méně užitečné, než například odkaz od spřáteleného blogu.
 • Velice důležitý je také text odkazu, který na vás odkazuje. Tím textem vyhledávač pozná, co si o vás autor odkazující stránky myslí. Snažte se tedy, aby tam byl nějaký hezký text související s tématem vašeho blogu. Ze stejného důvodu je lepší, když je odkaz tvořen textem a ne například obrázkem.
 • Snažte se odkazy na svůj blog rozptýlit na různé weby. Na Blog.cz můžete využít položky do menu Oblíbené stránky a přidávání spřátelených blogů. Komentáře pod články jiných blogerů samy o sobě nestačí, ale jsou lepší, než nic. Máte-li vy, nebo vaši přátelé osobní stránky někde jinde, odkažte z nich na svůj blog. Registrujte svůj blog do katalogů s otevřenou registrací. Zařiďte si statistiky u Toplistu, nebo u NaVrcholu – oba statistické servery mají na svých stránkách katalog všech zaregistrovaných stránek, který je často navštěvován vyhledávači.
Vše důkladně zamícháme a necháme dvě hodiny povařit
Po přečtení předchozích rad už dobře víte, jak na svůj blog přilákat co nejvíce návštěvníků z vyhledávačů. Znáte, jak fungují vyhledávače, co mají rádi a za co se vám odvděčí. Víte, jak upravit svůj blog a jak psát články takové, které se budou objevovat vysoko na stránkách vyhledávání. Získali jste spoustu odkazů na váš blog z několika prominentních webů, nebo se dokonce váš blog objevil na titulní stránce Blog.cz. Přes to všechno, co jste udělali, jste svůj blog neobjevili ve vyhledávači hned na prvním místě? Pak nepropadejte panice!
 • Nespěchejte. I vyhledávač potřebuje čas, než váš blog navštíví, pozná a ohodnotí.
 • Vžijte se do zájmů svých potenciálních čtenářů. Nejspíš nebudou hledat název vašeho blogu, ale to, co je zajímá. Zkuste se vyhledávače zeptat na své zájmy a na to, o čem píšete.
 • Ani s velkou fantazií pravděpodobně nevymyslíte zájmy všech svých čtenářů. Pokud už máte statistiku u dříve zmíněné služby, pak na jejich stránkách můžete pozorovat, přes jaké dotazy se k vám dostali návštěvníci. Jistě budete překvapeni. 🙂 Také zde můžete sledovat vývoj návštěvnosti blogu.
 • Optimalizace pro vyhledávače není něco, co na svém blogu jednou provedete a máte navždy vystaráno. Je to činnost, které se budete věnovat po celou dobu svého blogování. Stále můžete něco zlepšit, dostat odkaz na váš blog na další zajímavou stránku.
 • Přes to všechno nesmíte zapomenout, že svůj blog nepíšete pro vyhledávače, ale pro lidi. Všechna výše uvedená doporučení lze s klidným svědomím zahodit a nahradit jediným: „Udělejte to dobře pro lidi a vyhledávače to ocení.“ Vzpomeňte si na to někdy, až vám někdo doporučí zkopírovat si do blogu článek, který obsahuje jen „zaručeně nejčastěji hledaná klíčová slova„.
 • Vyhledávače nejsou všechno. Spokojené čtenáře můžete získat i bez nich. Propagujte svůj blog ve své škole – například napište jeho adresu na penál, nebo o přestávce na tabuli. Na učebnice raději ne. 🙂 Pověste si doma na okno plakát, nebo nakreslete obrázky s adresou a rozdejte je lidem na ulici. Napište na svůj blog nápadité přání k Vánocům a pošlete všem známým e-mail s odkazem. Buďte originální, vaší fantazii se meze nekladou. Uvidíte, že to s Blogem dokážete!
Pokud chcete vědět víc
Optimalizace pro vyhledávače není úplně jednoduchá věc. Někteří to málem vydávají za vědu, jiní to přehnaně zjednodušují, ale je pravda, že některé firmy na tom docela pěkně vydělávají. My na Blog.cz rozumíme dobře tomu, jak fungují vyhledávače. Pomáháme vám proto s tím, aby vaše články na Blog.cz měli dostatek návštěvníků z vyhledávačů i bez toho, abyste se museli učit psát správně HTML, či poznávat úskalí vyhledávačů. Tento článek měl za cíl pomoci pochopit těm zkušenějším z vás „jak se dostat na Internet„. Jak jednoduše vylepšit váš blog tak, aby na něj chodilo více potenciálních čtenářů z vyhledávačů.
Není však možné na stránkách Srdce Blogu popsat všechna zákoutí optimalizace pro vyhledávače, proto bych chtěl těm zvídavějším z vás doporučit první českou knihu na toto téma, jejímž autorem je jeden z vás – podnikatel a bloger Ing. Radim Smička. Ten svou knihu Optimalizace pro vyhledávače – SEO uvolnil ke stažení zdarma v elektronické podobě (1,87MB PDF), čili pokud máte chuť, můžete se zde dozvědět víc.
Čtěte k tématu:

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: