Anketa: Placený blog bez reklam

Registrace na Blog.cz není nikterak zpoplatněna a stejně tak vedení uživatelského účtu nepodléhá jakékoli poplatkové povinnosti registrovaného uživatele. To je umožněno díky tomu, že je k blogům připojována reklama, z níž je hrazen nákladný provoz této velké služby (z hlediska denní návštěvnosti i počtu registrovaných uživatelů).
Z našich zkušeností ale víme, že existuje nemálo uživatelů, kteří by si klidně připlatili za to, aby měli blog bez reklamy. Nebo kteří to alespoň tvrdí 🙂 Jak byste se k takové možnosti postavili vy osobně?

Hned na úvod si ujasněme, že Blog.cz byl, je a vždy bude zdarma. Tzn. nemusíte se lekat, že byste za psaní svého blogu jakkoli museli platit. Při našich diskusích o možném dalším vývoji Blog.cz ale nedávno zazněl nápad, zda nevyjít vstříc uživatelům, kteří reklamu na svém blogu nechtějí a byli by ochotni si za to připlatit.
Pokud bychom něco takového uživatelům umožnili, obnášelo by to zodpovědět celou řadu otázek, z nichž dvě hlavní zní: jakým způsobem by se realizovala platba a jaký poplatek by byl adekvátní.
U první otázky bychom mohli využít zkušeností kolegů z projektu Yoyo, nabízející v současnosti širokou škálu platebních kanálů, kterými lze uhradit předplatné: vouchery, stírací karty, Premium SMS, platební karty, PayU, PayPal, terminály Sazky, České pošty apod.
Z uživatelského hlediska by se jako nejsnadnější způsob asi jevily Premium SMS – uživatel by poslal zpoplatněnou SMS, přišel by mu nějaký kód, ten by vyplnil do políčka někde v administraci, a z blogu by zmizela reklama. Jednoduché, rychlé, efektivní.
Kódy by samozřejmě byly jednorázové, protože v opačném případě by se kód na vypnutí reklamy rozšířil mezi blogery rychlostí blesku – to je jasné 🙂 Vypnutí reklamy by se týkalo výhradně konkrétního blogu uživatele, který by o to měl zájem, tzn. na úvodní stránce Blog.cz a ostatních blozích by se mu reklama nadále zobrazovala.
Pokud jde o stanovení adekvátní částky, existuje jedna cesta, která by přišla s férovým řešením: čím vyšší by měl blog návštěvnost, tím dražší by bylo vypnout na něm reklamu. Tzn., že majitelé normálních deníčků a blogů psaných pro pár přátel by se mohly zbavit reklamy velmi levně, a naopak nejnavštěvovanější blogy by za totéž platily nejvíc.
Realizovat by se to mohlo tak, že by se blogy rozdělily podle návštěvnosti do několika kategorií, a pro každou z nich by byla určena výše poplatku za vypnutí reklamy. Ta by se odvíjela od stávajících ceníkových cen reklamy, která je v současnosti u Blog.cz na hodnotě 60 Kč CPT (cost per thousand = cena za tisíc zobrazení). Jednotka CPT udává, kolik si provozovatel webu účtuje za tisíc impresí, neboli zobrazení reklamy.
U bannerové reklamy na Blog.cz tedy nezáleží na době zobrazení nebo počtu kliknutí, ale čistě na počtu impresí. Ten je v podstatě totožný s počtem zobrazených stránek, ale ne docela. Je to kvůli tomu, že někteří uživatelé mají nainstalované různé doplňky prohlížeče, které reklamu blokují, někdy se reklama nemusí načíst kvůli různým výpadkům, apod.
Rovněž pokud vidíte na blogu místo reklamy banner propagující některý projekt z našeho internetového portfolia (třeba Superstar, Krasna.cz, apod.), znamená to, že v tu chvíli není prodaná žádná reklama, a na reklamní pozici se točí jen nějaké selfpromo, z kterého jakoby žádné peníze nejsou. K tomu je běžnou praxí domlouvat se zadavateli kampaní různé individuální slevy, které mohou dále snížit ceníkovou cenu reklamy.
Možnost zaplatit si za vypnutí reklamy by mohly ocenit obě strany: nároční uživatelé by měli čistý blog bez rušivé reklamy a provozovateli služby by se kompenzovaly vypadlé příjmy z blogů bez reklamy. S tím, že bychom mohli zajít ještě dál, a platícím uživatelům umožnili něco, co bylo dosud nevídané – možnost vložit si do svého blogu vlastní reklamu, která by jim vydělávala.
A to pravděpodobně kontextovou, tzn. buď seznamácký Sklik, nebo AdSense od Googlu, případně klidně obojí. Pokročilým uživatelům majícím blog s velkou návštěvností a mnohaletou historií bychom tak umožnili jednak z blogu vypnout naši reklamu a jednak vložit na blog reklamu vlastní, z které by jim tekly reálné peníze. O jejich výši by už rozhodovala šikovnost konkrétního blogera a to, jakou by si dokázal získat návštěvnost.
Drobná částka vložená do vypnutí reklamy by se tak mohla mnohonásobně vrátit zpět v podobě reklamního zisku – u nejnavštěvovanějších blogů není nereálné vydělat na kontextové reklamě částky v řádech tisíců Kč za měsíc (můj soukromý odhad).
Pro mnohé by se tak splnil jejich dlouholetý sen, jak spojit koníček v podobě blogu s možností vítaného přivýdělku, o který se mnozí uživatelé snaží již v současnosti. Proč jim to tedy neusnadnit? Už nyní najdeme na řadě blogů cosi jako bannerovou reklamu, jinde najdeme PR články (placené texty propagující nějakou službu či výrobek), další blogy nabízejí k prodeji různé zboží, služby, zvířata, apod. Vše se děje za tiché tolerance provozovatele, který toto neřeší, ačkoli to všeobecné podmínky služby v podstatě uživatelům zakazují.
Pokud by bylo vkládání vlastní reklamy oficiálně podporováno, samozřejmě by se tato změna promítla i do nového znění podmínek, které by to právnicky ošetřily a povolily.
Tak co vy na to? Je to jen návrh, berte proto tuto anketu čistě jako teoretickou možnost, k níž se můžete vyjádřit. Byli byste ochotni zaplatit si za vypnutí reklamy? Pokud ano, jakou maximální částku byste byli ochotni zaplatit? Hlasujte v anketě a diskutujte v komentářích, za všechny názory předem děkujeme.
Čtete k tématu:

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: