Sezónní náměty článků – recept na vysokou návštěvnost?

Návštěvnost. Téma, o němž by se mohlo psát věčně, protože zajímá úplně každého. Včetně těch, kteří ostentativně tvrdí opak 🙂 Čím to je, že někteří z nás mají s bídou pár návštěvníků denně, a jiní je počítají na tisíce? V čem je tajemství vysoké návštěvnosti, jestliže evidentně není úměrná času, který blogu věnujeme?
Jednou z možných odpovědí je, že stačí být ve správnou dobu na správném místě. Neboli mít na blogu článek na téma, které si zrovna tou dobou hodně lidí hledá na Seznamu a Googlu.

Pokud se zajímáte o to, jak na svůj blog dostat nové návštěvníky, pak vás bude v první řadě zajímat návštěvnost, kterou vám přivádí vyhledávače. To je cesta, která vám dokáže nejefektivněji navýšit návštěvnost blogu klidně o stovky procent během několika dní.
Na tomto blogu jste si mohli v minulosti opakovaně číst celou řadu článků o tom, jak si zlepšit návštěvnost. V nedávné době to byl například článek Lúmennky z blogu lumenn.blog.cz s titulkem Jak si zvýšit návštěvnost. Autorka v něm v první řadě doporučovala jít komunitní cestou. Pište co nejvíc komentáře na jiné blogy a jejich majitelé si vás díky tomu všimnou a přijdou se na váš blog podívat. Tak by se dala shrnout její rada.
Je to spolehlivý způsob, ale vyplatí se praktikovat spíše dlouhodobě a v kombinaci s dalšími triky. Pokud byste lovili nové čtenáře pouze ve vodách místní komunity, nikdy se pravděpodobně nedostanete přes hranici stovek návštěvníků denně.
Autoři nejnavštěvovanějších blogů vám totiž potvrdí, že nejjistější zdroj návštěvnosti leží za hranicemi Blog.cz. Podívejte se někdy na komentáře pod jejich články. Celou spoustu z nich píší lidé, kteří žádný blog nemají.
Je to tím, že v momentě, kdy návštěvnost vašeho blogu atakuje určitou hranici, si můžete být jisti, že velká část vašich návštěvníků nemá s Blog.cz nic společného. Objevili váš blog díky tomu, že je na něj přivedl Seznam nebo Google. Podíl těchto návštěvníků z celkové návštěvnosti se liší blog od blogu, ale rozhodně není zanedbatelný – naopak. Pro celý server Blog.cz to dělalo za poslední měsíc více než 70% z celkové návštěvnosti – zbytek připadá na návštěvnost z odkazujících stránek a přímou návštěvnost.
Jak tedy můžete vidět, vyhledávače mají z celkového koláče zdrojů návštěvnosti vykouslý největší díl, a co je ještě důležitější – vždy je zde prostor, jak ho ještě navýšit, a pomoci tak tomu, aby vám vyhledávače přiváděly návštěvníků ještě více. Jak? Jednou z možností je psát články na sezónní nebo aktuální témata, která si lidé zrovna vyhledávají na Seznamu nebo Googlu.
Nevěříte? Pojďme se podívat na žebříček 20 nejčtenějších článků na Blog.cz za poslední měsíc (období od 2.11. do 2.12.) podle Google Analytics. Články jsou řazeny podle počtu zobrazení stránek od prvního místa do dvacátého.
Při bližším seznámení s těmito nejčtenějšími články za poslední měsíc hned vysvitne, co má většina z nich společného. Hned několikrát se zde objevují články o údajném blížícím se konci světa 21.12.2012. Šest z nich je dokonce z jednoho blogu karolinaloskotova.blog.cz, který svou návštěvností poslední dobou doslova válcuje všechny ostatní blogy.
Dále jsou zde zastoupeny články věnující se blížící vánoční tematice (článek o dekoracích a recept na známé cukroví). Dalšími populárními tématy článků zde jsou upíři, PC hra The Sims, žánrové filmy, a nejrůznější záhady. Skoro by se při pohledu na nejčtenější články chtělo napsat – založte si blog o esoterice a záhadách, a vysokou návštěvnost máte zaručenou 🙂
DŮLEŽITÉ: Všimněte si mimochodem, že některé z těchto článků jsou relativně velmi krátké a často byly zveřejněny před velmi dlouhou dobou (před 4 i více lety). Neplatí tedy, že by vám návštěvnost zvýšily jen dlouhé (na délce článku v podstatě nesejde) nebo nové články. Spíše naopak – čím starší je váš blog (tím pádem i článek), tím vyšší váhu má u vyhledávačů, a budou ho tedy zobrazovat na vyšších pozicích.
Jako nejlepší způsob, jak na svůj blog přivádět z vyhledávačů co nejvíce návštěvníků, se tak jeví mít na blogu článek na sezónní téma typu Nejlepší vanilkové rohlíčky na světě. Takový článek představuje pro váš blog malý poklad – jednou ročně vám bude přivádět z vyhledávačů tisíce návštěvníků, jakmile se jeho téma stane opět aktuálním. A jak léta poběží, váha takového článku jen poroste.
Mohlo by být zajímavé podívat se za rok touto dobou opět na to, které články na Blog.cz si otevře nejvíce návštěvníků. Spolehněte se, že zatímco hysterie kolem konce světa bude dávno zapomenuta, recept na vanilkové rohlíčky si budou lidé před Vánoci hledat zase 😉
Máte na svém blogu také podobný článek na sezónní nebo aktuální téma, který vám někdy skokově výrazně navýšil návštěvnost? Podělte se o své zkušenosti v komentářích a hlasujte v anketě, je to zajímavé téma, která si zaslouží pozornost.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: