Úprava meta tagu „description“

V nedávné době proběhla na Blog.cz v tichosti nenápadná změna, která však může mít velký dopad na návštěvnost vašich blogů. Samozřejmě pozitivní dopad, jak alespoň doufáme 🙂
Po analýze trendů v návštěvnosti Blog.cz jsme upravili pravidla pro tvorbu meta tagu „description“ u uživatelských blogů. To je krátká značka v kódu každého blogu, která označuje popis jeho obsahu. A co je důležité, znění tohoto meta tagu se zobrazuje ve výsledcích hledání u nalezených odkazů, a významně tedy určuje to, zda uživatel na odkaz klikne, nebo ne.

Představu o tom, kde přesně se text tohoto meta tagu zobrazí, vám udělá následující obrázek:
Je to text pod nalezeným odkazem, kterým vyhledávač říká, co daná stránka obsahuje, aby se uživatel mohl rozmyslet, zda je na ní to, co hledá, a má tedy cenu na odkaz kliknout. Dobře vyplněný meta tag „description“ proto může výrazným způsobem vylepšit návštěvnost, kterou vám přináší vyhledávače. Čím atraktivnější a zajímavější popisek vašeho blogu, tím roste šance, že uživatel klikne právě na něj.
Protože uživatelé do kódu blogů nijak zasahovat nemohou, blog tvoří meta tag „description“ za ně. Nově při tom uplatňuje tato pravidla:
Pokud je uživatel na úvodní stránce nějakého blogu:
1) Zkontroluje se, zda má blog vyplněné Motto, a pokud ano, blog ho zobrazí vyčištěné od html tagů, bez ohledu na nastavení blogu (tzn. může mít i nastaveno nezobrazovat)
2) Pokud je motto prázdné, ale blog má vyplněnou kolonku „O mně“ v profilu, vyčistí se od html tagů a zobrazí
3) Pokud uživatel nemá vyplněné motto ani „O mně“ v profilu, ale má alespoň 1 zveřejněný článek, vezme se poslední článek a zkusí se u něj načíst Perex – pokud ho blog nenajde, použije se celý text, vyčistí se od tagů a zobrazí
4) Pokud nic z předchozího nebylo splněno, vracíme Název blogu

Poté se z výsledku (z libovolného bodu) vezme pouze prvních 140 znaků (s tím, že se text zkracuje až za celým slovem) a doplní se univerzálním textem Blog.cz – Stačí otevřít a budeš v obraze. (tento text vymyslel náš copywriter a je výsledkem mnohahodinové práce).

V detailu článku je jen jiné pořadí, ale funguje to stejně:

1) perex / text článku
2) motto
3) o mně
4) název blogu
Snažíme se tedy vlastně co nejlépe za vás vyplnit popisek vašeho blogu, aby vám následně přivedl co nejvíce návštěvníků z vyhledávačů. Proto jsme to celé dělali a hodně si od toho slibujeme. Vy tomu můžete výrazně napomoci, když si vyplníte popisek blogu, čili motto, sami. Další případy (kdy se popisek blogu bere z profilu atd.) zde zmiňujeme jen pro pořádek, protože jsou vymyšlené kvůli tomu, aby nějaký popisek měly i blogy, jejichž uživatelé motto vyplněné nemají.
Ukážeme si to celé na příkladu s blogem barbie-yourcandy.blog.cz, na němž jeho autorka představuje svoji tvorbu oblečků pro panenky. Autorka má sice nastavené, aby se jí motto na blogu nezobrazovalo, ale má ho vyplněné – to je hlavní.
Blogerka tak přímo určuje, jaké bude znění meta tagu „description“ pro její blog, jak se můžeme přesvědčit nahlédnutím do zdrojového kódu blogu (klávesovou zkratkou Ctrl + U):
Hledá-li následně někdo v Googlu klíčová slova, k nimž vyhledávač najde tento blog, zobrazí pod nalezeným odkazem tento text (tedy vlastně motto blogu):
Věříme, že teď už je vám jasnější, jak to celé funguje. Pro vás z toho plynou dvě jednoduché rady:
1) Vyplňujte si důsledně motto. A to i tehdy, když máte nastaveno, aby se na blogu nezobrazovalo. Buďte výstižní a použijte pouze krátkou větu, která nejlépe vystihuje váš blog – délka meta tagu „description“ je omezena na cca. 160 znaků. To, co vyplníte, se bude zobrazovat u vašeho blogu ve výsledcích vyhledávání u Seznamu a Googlu.
2) Použijte do motta klíčová slova, vystihující téma vašeho blogu. Klíčová slova jsou tím, co vám přivádí z vyhledávačů nejvíce návštěvníků. Bude-li popisek vašeho blogu obsahovat slova, která někdo hledá, výrazně roste šance, že objeví zrovna váš blog.
Máte-li k tomuto tématu jakékoli dotazy, směřujte je do komentářů nebo na e-mailovou adresu blog@blog.cz. Rádi vám vysvětlíme případné nejasnosti.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: