Blog roku – fakta a čísla

Je za námi největší soutěž v dosavadní historii Blog.cz. V době, kdy bude zveřejněný tento článek, už budete znát adresu vítězného blogu roku, kterým se stal metteorwa.blog.cz.
Vítězce patří gratulace a my se v tomto článku trochu ohlédneme zpět a provedeme takovou malou bilanci, abychom si celou soutěž zhodnotili.

Samotná soutěž Blog roku neměla obdoby hned z několika důvodů: délkou trvání, počtem soutěžících blogů, zapojením lidí z našeho týmu, počtem a hodnotou výher i rozsahem marketingové podpory, kterou jsme jí věnovali. Pro soutěž byl kvůli jejímu rozsahu založen nový blog blogroku.blog.cz, kde se koncentrovalo veškeré soutěžní dění. Těší nás, že soutěžní blog v době od 31.5. do dnešního dne zaznamenal více než 73 tisíc návštěv, což dělá denní průměr přes 570 návštěv.
Jenom na Srdci Blogu se této soutěži věnovaly následující články:
Soutěž byla dále podpořena články na našich obsahových webech:
tn.cz
Doma.cz
Fanda.tv
Krasna.cz
Soutěži se dostalo zviditelnění i na televizní obrazovce, kdy 13.června vystoupil v pořadu Snídaně s Novou ředitel sekce nových médií, Pavel Krbec, a představil soutěž divákům a vyzval je, aby nominovali své oblíbené blogy.
Soutěž byla dále podpořena obrandovanou grafikou úvodní stránky Blog.cz, soutěžního blogu, administrace uživatelských blogů, a nespočtem postů na naší stránce na Facebooku. Unikátní byla dále rozsahem i délkou – od spuštění nominační fáze po vyhlášení výsledků uplynulo téměř 5 měsíců (!).
Do samotné úvodní části bylo nominováno neuvěřitelných 1 432 blogů, z nichž se v průběhu 15 týdnů do finále dostalo 75 blogů, a z nich se 45 nejlepších probojovalo až k výhrám. Mezi 15 blogů na prvních místech v každé kategorii rozdělíme počítačové myši od Microsoftu, dalších 15 blogů na druhých místech obdrží knížky od nakladatelství Fragment a Kniha Zlín, a zbylých 15 blogerů na třetích místech ve všech kategoriích dostane sborník „Pohádky pro kulíšky“.
Autorka vítězného Blogu roku 2012, modelka a fotografka Terezka Dotlačilová, vystupující pod přezdívkou Metteorwa, od nás pak dostane hlavní cenu – herní konzoli XBox Kinect a 4 hry. Plus samozřejmě také počítačovou myš, protože její blog vyhrál první místo v kategorii Fotografie 🙂
Co do počtu hlasů si nejlépe vedl blog naruto-online.blog.cz, pro který ve finálové anketě hlasovalo neuvěřitelných 1 719 lidí. Z hlediska počtu hlasů se největšímu zájmu těšily kategorie Fanblog (4 257 hlasů), Hudba (3 438 hlasů) a Deníček (2 765 hlasů), s nejmenším zájmem se naopak setkaly kategorie Kultura (679 hlasů), Art a design (886 hlasů) a Zvířata (974 hlasů).
Co do počtu nominovaných blogů nejvíc vedly kategorie Deníček (299 nominovaných blogů), Fanblog (268 nominovaných blogů) a Hobby (202 nominovaných blogů), naopak nejméně nominací bylo v kategoriích Rodina (8 nominovaných blogů), Vaření a víno (16 nominovaných blogů) a Politika a společnost (21 nominovaných blogů).
Samotné hodnocení finálové patnáctky blogů trvalo naší komisi téměř tři hodiny a velmi intenzivně jsme hodnotili každý blog podle 8 kritérií. Vyplynulo, že blog roku metteorwa.blog.cz si své vítězství opravdu zaslouží: působí pozitivním prvním dojmem, vzhled i UX jsou na velmi dobré úrovni, blog je pravidelně aktualizován, celková návštěvnost (přes 86 tisíc návštěv) i denní průměr (80 návštěv) nejsou vůbec špatné, veškerý obsah na blogu je výhradně původní, kvalitu obsahu hodnotíme jako velmi vysokou, a blog považujeme i za přínosný pro komunitu, protože autorka svými fotkami představuje vzor pro ostatní a aktivně se navíc zapojuje do dění v komunitě. Body ztrácela pouze u kritéria „Originalita“, protože fotoblogů je velké množství, ale na druhou stranu jí zde hraje do karet výjimečnost v tom, že autorka vystupuje na blogu jako modelka i fotografka, což už tak běžné není.
Ostatní blogy se tomu vítěznému v celkovém součtu nemohly rovnat – nejčastěji ztrácely hlavně po stránce vzhledu a UX (to platilo především pro blogy starších uživatelů, pro které je nastavení dobrého vzhledu blogu často velkým problémem). Co je platné, když má blog dobrý obsah, sráží-li výsledný dojem dolů nevydařený vzhled blogu a špatná orientace na blogu – to byla pravděpodobně hlavní message, kterou bychom z výstupu naší komise chtěli pustit ven.
Blog roku by měl mít skvělý obsah a atraktivní vzhled, který přehledně navádí čtenáře rovnou k požadovanému obsahu. Vítězný blog obojí dle našeho názoru splňuje na jedničku, a vítězství si proto zaslouží. Pokud patříte mezi zbylých 14 soutěžících, kteří na vítězství nedosáhli, a zajímalo by vás, jaké výtky měla naše komise k vašemu blogu, klidně se nám ozvěte na e-mailové adrese blog@blog.cz, a my vám to napíšeme.
Závěrem nezbývá než zopakovat to, co jsem již napsal na blogu soutěže: věříme, že se vám soutěž Blog roku 2012 líbila a že vám pomohla objevit nové zajímavé blogy, na které se budete rádi vracet.
Děkujeme za přízeň a těšíme se na setkání s vámi v některé z našich příštích soutěží.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: