Proč je dobré psát výstižné odkazy

Návštěvnost vašeho blogu ovlivňuje spousta okolností, z nichž řadu můžete ovlivnit. Jednou z nich je to, jakou váhu vašemu blogu přikládají vyhledávače, a jak vysoko tím pádem váš blog nabízejí ve výsledcích vyhledávání.
Tomu můžete napomoci mj. chytrým tvořením odkazů s využitím znalostí o tom, co je tzv. anchor text.

Anchor text je viditelná část odkazu, která odkazuje na jinou stránku a je podtržená. Jednoduše je to slovo, na které mohu vaši čtenáři kliknout, aby se dostali na jinou stránku.
Při vymýšlení tohoto slova je dobré použít něco výstižného. A to ze dvou hlavních důvodů. Jednak je žádoucí návštěvníkovi napovědět, kam odkaz vede. Srovnejte tyto dva příklady:
1) Nevhodný anchor text: Více informací o tomto tématu najdete zde.
2) Vhodný anchor text: Více informací o tomto tématu najdete na Wikipedii pod heslem Anchor text.
Obecně můžete všude narazit na doporučení, abyste se použití obratu „klikněte zde“ vyhýbali. Je to nicneříkající a čtenář netuší, kam ho směřujete. Navíc to není moc motivující a čtenář na takový odkaz nejspíš neklikne. K tomu, aby lidem vaše odkazy přišly zajímavé, a měli jste tak dobrou míru prokliku, je musíte nějak nalákat / motivovat.
Jak? Tím, že trochu potrápíte hlavinku vymyslením chytrého anchor textu.
Ale nejen to. Je tu totiž ještě onen druhý důvod, proč se vyplatí tvorbě každého odkazu věnovat trochu úsilí. Je to kvůli tomu, jak pracují internetové vyhledávače. Ty oceňují, pokud tvar odkazů odpovídá tomu, kam vedou. Vyhledávače díky tomu poznají, co si myslí uživatelé o stránce, na kterou odkazují. Proto je dobré tvořit odkazy z tzv. klíčových slov.
To jsou nejčastější dotazy, které internetoví uživatelé zadávají do vyhledávačů. Píšete-li o nějakém tématu, je dobré se seznámit s tím, jaké jsou zde nejčastější klíčová slova, abyste jich mohli využívat. Srovnejte opět tyto dva příklady:
1) Odkaz tvořený špatně zvolenými slovy: Na této stránce si můžete spočítat, zda zbytečně nepřeplácíte za plyn.
2) Odkaz tvořený s využitím klíčového slova „kalkulačka ceny plynu“: Tato kalkulačka ceny plynu vám umožní spočítat si, zda zbytečně nepřeplácíte za plyn.
Když si to shrneme, stačí si zapamatovat dvě jednoduché poučky. Při vymýšlení slova, z něhož chceme udělat odkaz, se řídíme tím, aby vystihovalo stránku, na kterou odkazujeme, a aby ho současně ideálně tvořilo nějaké klíčové slovo, které si lidé často hledají ve vyhledávačích.
Návštěvnost je přece až na prvním místě 🙂
Čtěte k tématu:
TIP: Zajímá vás, jak na svůj blog přivádět z vyhledávačů více návštěvníků? Pak zkuste blog seo.blog.cz, který se tomuto tématu věnuje přes 4 roky.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: