Vnořené rubriky a další novinky

Seznamte se s tím, co je na Blog.cz nového. Článek volně navazuje na starší články Jak byste změnili Blog.cz? a Nejlepší nápady na změnu Blog.cz.
Novinky jsou celkem čtyři a všechny mají společné to, že by měly znamenat přínos pro většinu uživatelů. Z jejich řad ostatně vyšla po těchto změnách poptávka, které jsme vyšli vstříc.

1) Úprava vzhledu úvodní stránky Blog.cz a administrace uživatelských blogů
Původní design obsahoval obrázky dvou dívek před notebookem. Oba obrázky se časem okoukaly a dle uživatelských ohlasů částečně podporovaly dojem, že je Blog.cz zacílen na uživatele z řad teenagerů. Protože chceme podpořit image Blog.cz jako služby otevřené všem uživatelům bez rozdílu věku, pohlaví či zkušeností, vyšli jsme vstříc názoru uživatelů a oba obrázky dali pryč.
Stará verze úvodní stránky
Nová verze úvodní stránky
Stará verze administrace
Nová verze administrace
2) Vnořené rubriky
Tuto novou funkcionalitu lze považovat za jednu z největších změn, kterou Blog.cz ve své historii zažil: zcela předělán byl způsob práce s tematickým provázáním článků. V minulosti uživatelé vytvářeli jednoúrovňové rubriky a potřebu vnořených rubrik obcházeli tzv. rozcestníky. Ty ale byly nepřehledné a neumožňovaly plnohodnotné tematické provázání článků jako vnořené rubriky.
Uživatelé mohou nově při zakládání nové rubriky volitelně vybrat, zda chtějí novou rubriku vložit pod některou z těch stávajících. Z minula zůstalo zachováno jednoduché přesouvání rubrik stylem drag and drop, nastavení viditelnosti rubriky a editace jejího názvu, jakož i možnost rubriku smazat.
Staré rubriky
Nové rubriky
3) Posílání reakcí na e-mail
Ve formuláři pro přidání komentáře pod článek se objevilo nové zaškrtávací políčko „Odesílat reakce na email.“ Pokud zaškrtnete tuto volbu, vyplníte svůj e-mail a někdo na váš komentář kdykoli v budoucnu zareaguje, blog vám pošle informační e-mail. Touto funkcí jsme vyšli vstříc poptávce uživatelů, kteří v minulosti měli problém pamatovat si, kde všude napsali svůj komentář, a měli tak špatný přehled o tom, zda na ně někdo reagoval. Věříme proto, že touto novinkou přispějeme k uživatelsky přívětivějším diskusím, které budete mít nyní plně pod kontrolou.
4) Rozšířená podpora video serverů
Ke stávajícím formátům (YouTube.com, Stream.cz, Vimeo.com) přibyly nové: Ceknito.cz, Zkouknito.cz, DailyMotion.com, MetaCafe.com a meToo.sk. Ze všech těchto stránek tak nově můžete do svého blogu vkládat videa.
Kromě těchto novinek bychom vás v tomto článku rovněž rádi informovali o tom, jaké funkce jsme se nakonec rozhodli nevyvíjet.
Nebudeme realizovat:
1) Změna uživatelského jména
V diskusi pod článkem Změna uživatelského jména – váš názor? vysvitlo, že poptávka po této funkci je nejednoznačná, nebo dokonce záporná. Uživatelé se obávají zmatku, který by tato funkce vyvolala, a přesvědčivě argumentují tím, že pokud chce někdo změnit uživatelské jméno (a tedy i adresu blogu), jednoduše si může založit nový blog. Pokud ho chce navázat na svou původní identitu, odkáže čtenáře ze starého blogu na nový. Pokud chce začít nanovo s jinou identitou a ke staré se nehlásit, pak změnu uživatelského jména nepotřebuje. Tato funkce nám i uživatelům tak nedává smysl, a proto jsme se rozhodli od ní upustit.
2) Psaní článků offline
Tím se myslela možnost posílat články e-mailem a blog by zajistil jejich zveřejnění. V diskusi pod článkem Chtěli byste posílat články e-mailem? se jednoznačně potvrdilo, že uživatelé zájem o tuto funkcionalitu nemají, nebudeme ji proto realizovat. Alternativní možnost – zřídit jednoduchou mobilní verzi editoru pro psaní článků v mobilu – si zatím necháváme otevřenou.
3) Více autorů na jeden blog
V současnosti neuvažujeme o tom, že bychom umožnili odstupňovat uživatelská práva k jednomu blogu na způsob hlavního správce a podřízených redaktorů. Redakční blogy podle nás fungují dobře i za stávajících podmínek, a není jich navíc tolik, aby jejich případná podpora po funkční stránce měla přínos pro větší množství uživatelů.
Další funkce, které zatím nebudeme realizovat, vypisujeme již jen bodově:
 • Blog na vlastní doméně
 • Volitelná změna faviconu
 • Možnost komentáře přidávat ajaxem
 • Export obsahu blogu
 • Hromadné mazání článků v archivu v administraci
 • Tlačítka pod článkem pro sdílení na Google+ a Twitteru
 • Přístup na blog/do vybrané rubriky jen pod heslem
 • Informace o čtenosti jednotlivých článků
 • Hodnocení komentářů
 • Možnost upravovat html a css kód blogu
 • Editace již odeslaného komentáře
 • Hromadné vkládání obrázků do článku
Věříme, že jsme vás představenými novinkami potěšili a že vám zpříjemní každodení práci s vaším blogem. S případnými dotazy se jako vždy můžete obracet na e-mailovou adresu blog@blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: