O designu

Je tu další článek od jednoho blogera z vašich řad.
Svým příspěvkem do rubriky Blogeři radí tentokrát přispěla m. z blogu phoenixrise.blog.cz.

O designu, aneb Jak dosáhnout toho, aby se vaši čtenáři rádi vraceli
Mít kvalitní, krásný, uznávaný, čtený – no prostě awesome – blog je komplexní záležitost. Někteří prohlašují, že design je to hlavní, protože je to to, co vašeho nového čtenáře na první pohled buď osloví, nebo odradí, je to vábnička na čtenáře, je to první dojem a to první, co z vás takový nováček uvidí a podle čeho si vás ohodnotí.
Jiní se zase budou do krve rvát za názor, že hlavní je obsah vašeho blogu, myšlenky, které sdělujete, co a jak se snažíte světu říct, co svému čtenářskému publiku dáváte.
Oba ty tábory mají pravdu. Ale hlavní pravda je, že jeden bez druhého prostě nemůže existovat. Ne, pokud chcete mít blog, kteří si vaši čtenáři zamilují. Ne, pokud chcete v tom nepřeberném množství majitelů blogů zářit.
Obsah je tedy jedna věc a o tom třeba někdy příště, dnes se pojďme podívat na ten design.
Co je cílem a smyslem designu?
Ať už to pojmete z kterékoli strany, jediný smysl designu je, aby to vypadalo hezky pro vaše čtenáře. Problém nastává ve chvíli, kdy autor pozapomene na tu druhou část prohlášení, a sice na svoje čtenáře. Mnozí blogeři jsou přesvědčeni, že blog musí vypadat pouze a jen podle jejich gusta a že na něm musí být vidět, co mají rádi. A tak splácávají dohromady koláže všeho možného, co se jim líbí, aniž by je zajímalo, jestli ty věci spolu nějak souvisí a jestli jdou vůbec dohromady – třeba záliba v králících, Haně Montáně, v rychlobruslení, v rapové hudbě, v Narutu a dalších totálně nesouvisejících tématech. Děcka, jestli chcete, aby váš blog nesl pečeť vaší osobnosti a musíte na něm nutně mít svoje oblíbené věci vystavené, pro tvorbu designu si vyberte jednu!
Méně JE více, smiřte se s tím a pochopte to. Jistě, existují překrásné webdesigny plné kudrlinek a složitých kompozic, které působí dobře a spoustě lidem se líbí, ale to jsou zjevy výjimečné, a pokud si prolistujete pár opravdu úspěšných blogů či webů, zjistíte, že všechny spojuje jedna zásadní věc – jednoduchost.
Čtenář je lemra líná, chce mít přehled – aneb Menu
Mějte své menu blbuvzdorné. Když už nutně musíte mít dvacet kategorií, pohrajte si s rozcestníky, které budou dávat smysl a budou návodné. Pochopte ovšem, že čtenáře v zásadě zajímá jen velice omezené množství věcí, když přišel na váš blog:
1) Co se tu píše?
2) Kdo to píše?
3) Kde jinde ho najdu, když mě baví?
4) Jak ho kontaktuju?
Pokud některá z těchto položek není ve vašem menu snadno a na první pohled dohledatelná, pak je něco špatně. Čtenář bude zklamaný, že nenašel, co hledal – a věřte mi, pokud to neuvidí hned, hledat se s tím nebude – a vy tak přicházíte o důležitou zpětnou vazbu. A o toho čtenáře.
Čistota je půl zdraví a celý blog
Designy se v podstatě dají rozdělit na dvě skupiny. Messy (nepořádné) a Pure (čisté). Nepořádné designy jsou zbytečně přeplácané. Obsahují spoustu prvků, které odvádějí čtenářovu pozornost od obsahu blogu a nijak mu nepomáhají v orientaci na blogu. Obvykle vznikají autorovou snahou narvat do designu všechno – viz ty výše zmíněné koláže, buttony, odkazy na milion dalších stránek, které na první pohled čtenáře naprosto nezajímají, blueboard chaty, ankety, počitadla přístupů (lidi, pochopte konečně, že návštěvnost vašeho blogu NIKOHO nezajímá! Pokud to zajímá vás, zjišťujte to někde uvnitř, nekazte si těmi počitadly design, na kolenou vás prosím), blikátka, návštěvní knihy a další serepetičky.
Čistý design, naproti tomu, si vystačí s málem, řekla bych až minimem prvků. Nemusí jít nutně o minimalistický design, stačí prostě, když odstraníte zbytečná rozptylovátka a zaměříte se na to, co čtenáře opravdu zajímá – čili váš text, vaše názory, vaši tvorbu = články.
Ať už svůj blog stylujete jakkoli, pamatujte si, že to hlavní, co čtenáře uhodí do očí, by měl být samotný text/foto/cokoli čím se můžete pochlubit z vlastní tvorby. Design je berlička, je to prostředí, v němž se něco děje, ne děj samotný. Jakmile odvádí čtenářovu pozornost od obsahu, je to špatně.
Barvy
Řeknu to jednoduše – komplementární barvy. Jestli nevíte, co to je, pohněte zadkem a vygooglete si to, protože není nic horšího, než když si autor blogu zahrává se zdravím čtenářů, ať už duševním – nebo v tomto případě s jeho zrakem.
Existují barevné kombinace, které prostě NEJDOU dohromady, kdybyste se zbláznili. Růžové písmo na zářivě červeném podkladu, světlá na světlé, tmavá na tmavé a tak tomu podobně.
Naproti tomu existují kombinace, které vysloveně lahodí oku, a pouhým hraním si s nimi můžete dosáhnout neuvěřitelného efektu a přimět čtenáře, aby si váš blog zamilovali. Že nemáte cit pro estetiku a nevíte si rady? Strejda Google vám rád podá pomocnou ruku – zkuste hledat „color pallette generator“. Tyhlety generátory umí zázraky, od prostého vygenerování škály barviček, co jdou krásně dohromady, po vycucání barev z obrázku, který jim předhodíte – skvěle se hodí, když chcete jako hlavní motiv blogu použít obrázek a zbytek designu k němu barevně sladit.
Písmo
Stejně jako na barvy, i na písmo existují spousty studií a návodů, protože ne, není to jedno. Písmo dotváří design a dává mu osobitou tvář, písmo je to, co člověk čte, je to podoba vašich písmenek a na tom děsně moc záleží.
Existují vhodná písma pro text, jiná vhodná pro nadpisy a titulky, existují určitá pravidla, co jak psát, jak řádkovat, jak odsazovat, jak přimět čtenáře, aby si přečetl i hodně dlouhý text a nezavřel okno při prvním pohledu na něj, a podobně. Jo, je to dřina a chce to trochu se zajímat a ty věci si nastudovat, ale vyplatí se to.
Jestli vás to zajímá a nevíte, kde začít, dejte mi vědět, můžu vás odkázat na nějaké šikovné články.
Internetová vizitka vaší osobnosti
Blog je vaše vizitka. Je chaotický a dráždivý? Je barevně výrazný a nepříjemný? Je odvážně provokativní nebo umírněný? Je pěkně sladěný, jednoduchý a přehledný, nebo je to jen slátanina všeho možného? Zamyslete se, co o vás báš blog vypovídá. Zamyslete se, jak se cítí lidé, kteří váš blog navštíví? Proč na něm zůstanou půl hodiny? Proč ho doporučí známým? Proč si ho přidají do oblíbených?
A jestli chcete nachytat nějakou inspiraci u lidí, jejichž vizitka přesně a hezky mluví za vše, zkuste to třeba na následujících odkazech. Všechny jsou plné překrásných přehledných designů, které zaujmou, mají šťávu, mají koncept a duši a přesto jsou až triviálně jednoduché na použití – jinými slovy, jsou awesome. A pořád je to jenom ochutnávka toho, čeho je jinak plný internet. Stačí hledat.


Jak se vám článek od M. líbil? Využijte prosím hvězdičkové hodnocení pod článkem pro vyjádření své spokojenosti. S články blogerů, kteří obdrží nejlepší hodnocení od nejvíce čtenářů, se zde budete moci v budoucnu setkávat pravidelně.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: