Pro-ana blogy

Existuje specifický typ blogů, kterým se říká „pro-ana“. Jsou to blogy o hubnutí a extrémní štíhlosti. Jejich obsah je většinou lidí vnímám přinejmenším jako problematický a dlouhodobě se objevují názory, že by se s tímto typem blogů mělo něco udělat.
Otázka je, co by to mělo být. Zrušit, cenzurovat, zakázat, nebo dál tiše tolerovat?

Termín pro-ana odkazuje k poruchám příjmu potravy, kam patří anorexie, bulimie a záchvatová přejídání. Za pro-ana blogy stojí výhradně dospívající dívky, které na nich zveřejňují články o své touze zhubnout, své denní jídelníčky, apod. S pro-ana blogy úzce souvisí termín „thinspiration“ (z anglických slov thin = štíhlý a inspiration = vzor), kterým se označují fotografie a koláže extrémně štíhlých dívek, které můžeme na pro-ana blozích nalézt.
Výskyt pro-ana blogů lze vysledovat dlouhé roky nazpět a se serverem Blog.cz je spjat od jeho samých začátků. V jistém smyslu byla přítomnost pro-ana blogů pro Blog.cz stejně příznačná, jako existence blogů o kapele Tokio hotel a „růžových deníčků“. Což jsou ve většině případů témata, která se jeví především starší generaci jako těžko pochopitelná, a hloubku této generační propasti mezi dospělou populací a náctiletými blogerkami nikdo nedohlédne.
To se projevuje mimo jiné tím, že se nám čas od času ozývají noví a noví lidé, kteří se cítí nějakým konkrétním pro-ana blogem pohoršeni a požadují jeho zrušení. Nejčastěji zaznívají obavy, že tyto blogy navádí dospívající dívky k anorexii, a tím představují potenciální ohrožení pro dívky, které takové blogy objeví.
To je však podezření, jehož platnost je velmi diskutabilní. Kupříkladu na české Wikipedii u hesla „Mentální anorexie“ se vyskytuje toto tvrzení:
Poslední dobou se ve spojení s anorexii vyskytuje i mnoho takzvaných „pro ana“ blogů. Tato komunita je poměrně nebezpečná, (nejčastěji) dívky na těchto stránkách získávají podporu a pocit, že dělají správnou věc. Zakládají si svůj web, ve kterém píší své „pokroky“ v cestě za anorexií. Častá hesla jsou například „Anorexie není nemoc, ale životní styl“, „Raději budu mrtvá, než tlustá„.
Podle našich zkušeností se jedná o poměrně rozšířený názor, kterým se ohání ti, kdo požadují, aby se pro-ana blogy potíraly. Toto téma je natolik emočně nabité, že jsme s ním jako s prvním odstartovali před lety rubriku „Ptáme se vás“ na tomto blogu, v níž se většina hlasů přiklonila k názoru, že bychom tento typ blogů měly nějak omezovat:
Zde je dobré zmínit, že náš názor na toto téma byl, je a bude konzistentní. Pro-ana blogy se sice jeví jako problematické, ale nelze o nich říct, že by porušovaly podmínky Blog.cz. Pro-ana blogy podobně jako blogy věnované tématům yaoi či twincest řadu lidí pohoršují (byť toto srovnání trochu kulhá), ale to ještě není důvod, proč je hned rušit. Navíc je zde důvodné riziko, že zrušením jednoho pro-ana blogu se nic neřeší. Pokud si chce nějaká dívka vést tento typ blogu, založí si ho prostě jinde, a pokud skutečně trpí poruchou příjmu potravy, pak potřebuje pomoc odborníka. Tím, že by se jí zrušil blog, se jí nijak nepomůže.
Blog.cz v tomto smyslu představuje určitý ostrůvek svobody na českém internetu. Ačkoli o tom nevíte, jako provozovatel soustavně čelíme nejrůznějším tlakům různých zájmových skupin, abychom nějakým způsobem cenzurovali uživatelské blogy. A co je podstatné – vytrvale jim čelíme a odmítáme je s odkazem na svobodu slova, kterou respektujeme.
I nadále proto odmítáme pro-ana blogy rušit či nějakým způsobem omezovat, ačkoli souhlasíme s tím, že jejich obsah může být v některých případech nemorální, nevkusný či pro někoho pohoršující. To ale stále není dostatečný důvod k tomu každý pro-ana blog zrušit. Existence tohoto typu blogů signalizuje přítomnost určitého problému, kterým je výskyt poruch příjmu potravy u některých dospívajích dívek. Samotným rušením těchto blogů se tento problém nijak neřeší.
Jaký na to máte názor vy? Měly by se pro-ana blogy tolerovat, nebo naopak cenzurovat? Jsou podle vás skutečně nebezpečné, neškodné, nebo dokonce prospěšné? Navštěvujete sami nějaký pro-ana blog, případně si takový blog píšete? Pokud ano, můžete nám sdělit proč, co vám to dává?
Máte-li jakékoli zkušenosti či názory k tomuto tématu, budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: