Anketa: Co vy a microblogging?

Slyšeli jste už o módě Tumblr.com? Máte svůj účet na Twitteru? Další anketa z pravidelné rubriky Ptáme se vás se tentokrát věnuje tématu tzv. microbloggingu.

V nedávném článku Otazníky nad budoucností blogů vyjádřili čtenáři s jasnou převahou nesouhlas názorem, že jsou blogy mrtvé:
Na článek reagoval i jeden z našich čtenářů, který se rovněž postavil na stranu těch, kteří nevěří v zánik blogů. Čtěte článek Blogům odzvonilo?
Kromě lidí, kteří blogy dávno odepsali, se však objevují i názory, které tvrdí, že blogování sice nezaniklo, ale prošlo evolučním vývojem. A jeho zatím posledním stadiem je tzv. microblogging (český ekvivalent „mikroblogování“ velmi pravděpodobně zatím není ustálen). Tento fenomén je živen dvěma výraznými trendy: všeobecným zkracováním a zjednodušováním a popularitou sociálních sítí.
Především v zahraničí aktuálně slaví velké úspěchy služba Tumblr.com, která umožňuje totéž, co dříve klasické blogovací systémy, ale nezatěžuje uživatele komplikovanou funkčností. Důraz je kladen na maximální jednoduchost sdílení nějakého obsahu (nejčastěji fotek) a minimalismus ve vzhledu jednotlivých uživatelských blogů, které vypadají ve většině případů nejčastěji jako jednoduchá zeď plná obrázků (bez jakéhokoli menu a další navigace).
Slovo microblogging ale zpopularizoval už dříve raketový nárůst popularity sociální sítě Twitter, která tehdy přišla s radikální myšlenkou: dejme uživateli k dispozici pouhých 140 znaků v jednom tweetu, aby se vyjádřil. A světě div se, ono se to ujalo, a aktuálně má Twitter celosvětově přes 140 milionů uživatelů. V tomto kontextu působí jako zpráva z jiného světa, když zde připomeneme, že si občas někteří uživatelé na Blog.cz stěžují, že jim nestačí limit 40 tisíc znaků na jeden článek na blogu (!).
Je podle vás úspěch podobných služeb dokladem toho, že se podoba blogování skutečně mění, a je pouze otázkou času, než podobné trendy dorazí i na český internet? Převálcují časem tweety a primitivní blogy z Tumblr klasické „oldschoolové“ blogy? Co myslíte, odzvonilo starým dobrým blogům a budoucnost patří mikroblogům? Máte vy sami účet na Twitteru, Tumblr nebo podobné službě, a pokud ano, v čem spatřujete její hlavní výhody?
A úplně poslední otázka na závěr: ocenili byste vy osobně, pokud bychom vám nabídli alternativu k populárním zahraničním mikroblogovacím službám, a spustili vlastní mikroblogovací službu pro mobilní telefony?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: