Grafika na blogu

Je tu další článek od jednoho blogera z vašich řad. Svým příspěvkem do rubriky Blogeři radí tentokrát přispěla Yuuna z blogu eror404.blog.cz.

Grafika sa stala neoddeliteľnou súčasťou blogovania. Vzhľad blogu, ktorý prinúti návštevníkov sa opäť vrátiť a znovu ho obdivovať, po tom by azda každý túžil. No vytvoriť design či sa zaoberať grafikou je niekedy oveľa tažšie než sa zdá. Práve blog.cz veľa ľudí priviedol k grafike, tiež sa môžem považovať za jedného z tých ľudí. Od chabých pokusov vytvoriť niečo prijatelné až k hodinovým prácam, na ktorých si dávam záležať. Profesionálne výsledky však neprídu zo dňa na deň.
Nápad
Nestačí len vedieť narábať s rôznymi efektami, dôležitý je hlavne nápad. Tvoriví ľudia s veľkou fantáziou majú v tomto samozrejme výhodu. Ale aj ľudom s veľkým talentom na grafiku chýba občas nápad. Z ničoho vytvoriť fantastické dielo potrebuje určité premýšlanie nad danou vecou. Z vlastnej skúsenosti viem, že nápad na design neprichádza každý deň a hlavne nie vtedy, keď to najviac potrebujem.
Veľa ľudí sa inšpiruje inými výtvormi a až potom dokážu aj niečo vytvoriť. No, ale aj to má svoje medze. V tom prípade by to nebola inšpirácia, ale skopírovaný nápad. S takými ľudmi sa stretávame snaď každodenne. „Kopiráctvo“ nie je len u článkov, ale bohužiaľ aj u grafiky. A to nehovoriac o ukradnutej grafike a nie len nápadu.
Radšej stavte na kvalitu a nie kvantitu. Nemusíte sa zapodievať grafikou každú minútu, treba aj oddych, nabrať sily a nápady.
Precíznosť a trpezlivosť
Pri grafike niekedy potreba veľká dávka trpezlivosti. Hlavne, keď to nevychádza podľa vašich predstáv. Na dosiahnutie dobrých výsledkov je potreba veľa času a hlavne pevné nervy. Nikdy by ste sa nemali dávať na niečo, čo je mimo vašich schopností. I nezkúsení ľudia, čo sa zaoberajú grafikou dokážu vytvoriť niečo zaujímavé bez toho aby to bolo náročné. Po dlhšom čase, keď pomaly postupujú vyššie dokážu vytvoriť niečo, čo bolo pred tým nemožné. Preto by sa to nemalo siliť a za každú cenu byť najlepší. Skúsenosti začiatočníci naberú časom a snahou. Pri práci s grafikou musí človek obetovať kus svojho času, aby vytvoril niečo čo by chcel dosiahnuť. Precíznosť a detaily sú v grafike veľmi podstatné. Aj maličkosti zlepšia váš výtvor, niektoré sa na nich zakladajú. Dokonalosť sa nedá nikdy vytvoriť, ale bližšie sa k nej môžete aj pomocou týchto vecí priblížiť.
Kvantita vs. Kvalita
Niektorí začiatočníci bohužiaľ uprednostňujú kvantitu pred kvalitou. Narazila som na veľa blogov, kde v designe mali veľa preplácaných vecí a bolo to neprehľadné. Skvostnú grafiku však nevytvorí obrovské množstvo obrázkov, textov, brushov a textúr. Všetko s mierou. V jednoduchosti je krása, záleží už len na tom ako to spracujete a pohráte sa s tým. Samozrejme sa sretávame, že kvantita a kvalita sú spojované. Toto spojenie vyzerá v grafike úžasne, i keď ja uprednostňujem jednoduchosť a kvalitu. No je už len na danom človeku, ktorým smerom sa vydá.
Farby
Určite by si mal každý dobre premyslieť, aké farby sa budú nachádzať v danom výtvore. Za tabu považujem veľmi kríkľavé farby. Keď sa jedná o design, autor blogu by si mal premyslieť, ako to bude pôsobiť na blogu a na návštevníkov. Pokiaľ tam potrebuje mať plno farieb, mal by si dávať pozor, aby to stále ladilo. A pokiaľ už teda kríkľavá farba, bolo by vhodné, aby ju tlmili tie jemnejšie.
Obrázky
V grafike ako iste všetci vieme veľmi využívané. No veľa ľudí sa nezamýšla v dnešnej dobe aké obrázky a fotografie používa. Väčšina týchto ľudí využíva Google či DeviantArt, ale všetko má svojho autora. Z Google obrázky zásadne nepoužívam, hlavne z toho dôvodou že autora tam pravdepodobne nenájdete. DeviantArt je stránka, kde a nachádza naozaj kopa tvorivých ľudí, ale slušnosťou je opýtať sa či by ste danú vec mohli použiť. Taktiež ďalšia možnosť je využívať svoje vlastné obrázky a fotografie, čo je v občasných situáciach môj prípad. Dôležité je, aby spolu obrázky ladili, taktiež s pozadím alebo textom. Spracovanie môže byť naozaj rôzne. Medzi najčastejšie je asi využívané orezávanie, ktoré je docela pracné pri zložitých útvaroch. Samozrejme toto je len jeden príklad z veľa možností.
Aké programy využívať?
Čoraz viac začiatočníkov si vyberá práve Photoshop. Je to samozrejme geniálny program, v ktorom som toho ešte veľa nevyužila, ale myslím si, že pre ľudí, ktorí práve začínajú, je vhodný práve Photofiltre. Niekedy ma zaráža, aké negatívne reakcie naň sú. Je to prehľadný program a mne slúži lepšie ako všetky ostatné. Po štyroch rokoch zaujímania sa o grafiku aj keď mám Photoshop, používam stále Photofiltre. Videla som blogy, ktoré mali zaiste na designe efekty z PS, ale bolo to vážne čudný pohľad. Pretože pracovať v takom programe, nemusí znamenať hneď úspech, čo sa mi potvrdilo.
Dúfam že vám rady poslúžili.

Jak se vám článek od Yuuny líbil? Využijte prosím hvězdičkové hodnocení pod článkem pro vyjádření své spokojenosti. S články blogerů, kteří obdrží nejlepší hodnocení od nejvíce čtenářů, se zde budete moci v budoucnu setkávat pravidelně.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: