Tipy na užitečné weby

Při tvorbě blogu se může občas hodit využít některou z nepřeberné nabídky internetových služeb. Následující článek přináší tip na několik takových užitečných webů.

1) Pixlr.com
Většina z nás má na svém počítači nějaký oblíbený grafický editor, ve kterém upravujeme obrázky a fotky. Může se ale stát, že budete pracovat na cizím počítači, kde váš oblíbený program bude chybět a kde z nějakého důvodu nebudete moct instalovat vlastní software. V takovém případě se může hodit tento šikovný online grafický editor, který obsahuje všechny základní funkce známé z desktopových editorů. Editor najdete zde.
2) Hledání Googlu na vlastním blogu
Na Blog.cz je nasazen vyhledávač Jyxo, který umožňuje snadno prohledat každý blog. K vyhledávání se dostanete na adrese ve tvaru jméno.blog.cz/hledani. Často se ale stane, že Jyxo na blogu nic nenajde, v takovém případě se může hodit prohledat blog prostřednictvím Googlu. Stačí do vyhledávacího pole Googlu zadat svůj dotaz v tomto tvaru:
„hledaný výraz“ site:jméno.blog.cz
Chcete-li například hledat na Srdci blogu výraz „hojsovka“, otevřete si stránku blog.blog.cz/hledani a do vyhledávacího pole zadejte hledaný výraz. Pokud budete chtít stejný výraz na svém blogu najít pomocí Googlu, zadáte do tohoto vyhledávače následující dotaz:
„hojsovka“ site:blog.blog.cz
Srovnejte hledané výsledky pro Jyxo a Google na obrázcích níže:
Google
Jyxo
3) Goo.gl
Občas se hodí poslat někomu zkrácenou URL nějakého webu. URL může být často velmi dlouhá a nejen z estetických i praktických důvodů se velmi rozšířilo používat nejrůznější URL zkracovače. Ten od Googlu najdete na adrese goo.gl a kromě zkrácení nevzhledně dlouhé URL nabízí i řadu pokročilých funkcí, jako např. statistiky, kolikrát si někdo otevřel váš zkrácený odkaz.
4) TinEye.com
Tato služba umí vyhledávat výskyt nějakého obrázku na internetu. To se může hodit, pokud by vás třeba někdy zajímalo, zda si někdo zkopíroval nějakou vaši fotku z blogu. Jistou nevýhodou však je zaměření především na zahraniční internet – pokud hledáte obrázek, který se vyskytuje pouze na českém internetu, TinEye většinou nic nenajde. V takovém případě můžete využít vyhledávání na Googlu pomocí obrázku namísto textu, které funguje podobně jako TinEye.
5) Archiv Googlu & Archive.org
Občas se hodí hledat obsah nějakého blogu, který už neexistuje, nebo se od minula změnil. V takovém případě se hodí znát tyto dvě služby, které umí zobrazit obsah, který se již na své URL nenachází.
Pokud například hledáte blog, který byl nedávno (před pár dny) zrušen, většinou se k jeho obsahu dostanete v archivu Googlu.
Stačí vložit adresu zrušeného blogu do vyhledávacího pole Googlu, a poté kliknout na možnost Archiv v pravém sloupci:
Zobrazí se vám obsah vyrovnávací paměti Googlu pro hledanou adresu tak, jak se zobrazovala v době před pár dny, než byl blog zrušen.
Archiv Googlu je například skvělý pomocník v situaci, kdy si omylem smažete nejnovější článek na blogu, a rádi byste se k němu znovu dostali, abyste ho nemuseli psát znovu.
Druhá služba – archive.org – umožňuje doslova cestovat časem a nechat si zobrazit podobu nějaké stránky tak, jak se zobrazovala v minulosti. Stačí na této stránce zadat adresu hledaného blogu a pak už si můžete vybírat z jednotlivých dnů v minulosti tak, jak byla stránka zaarchivována (většinou jen v textové podobě, bez CSS stylů).
Podoba Srdce Blogu z února 2009:
Máte také nějakou oblíbenou webovou službu, která se vám čas od času hodí? Podělte se o odkaz v komentářích.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: