Novinka: Tematické třídění blogů

Všichni uživatelé Blog.cz si mohou svůj blog nově zařadit do jedné z 13 tematických kategorií. Tento článek vysvětluje, jaké opodstatnění má tato funkce, a proč bychom byli rádi, abyste svůj blog zařadili do jedné z kategorií.

Určitě jste si už všichni všimli, že v administraci došlo ke dvěma změnám. Zrušili jsme původní funkci „Propagace blogu“ (více se o ní psalo v článku Propagujte svůj blog pomocí ikonky Blog.cz) a místo ní nasadili tematické kategorie blogů, do kterých se uživatelé sami zařazují. Propagace blogu ve skutečnosti tak docela zrušena nebyla, ale o tom až později.
Zařazení blogu do kategorie najdete v administraci v sekci Obecné. Kategorií je 13 a velmi dlouho jsme nad jejich podobou diskutovali.
Při pokusu třídit blogy do kategorií se vždy narazí na dva základní problémy:
 1. Výsledné kategorie budou vždy kompromis. Není například možné vymýšlet kategorie pro hodně specializované blogy, které jde většinou bez problémů zahrnout do nějaké nadřazené kategorie. Přijde nám tedy například zbytečné mít specializované kategorie typu „Šití“, „Modelářství“, „Zahradničení“, apod., když lze všechny tyto blogy zařadit do kategorie „Hobby“.
 2. Nedává smysl mít kategorii pro blogy, které se zaměřují na více témat. Existence takové kategorie nazvané „Různé“, „Nezařaditelné“, „Všehochuť“, „Ostatní“, apod. by vedla velmi pravděpodobně k tomu, že by se do ní zařadila většina blogerů, a tím by se nic nevyřešilo. Pokud by došlo k tomu, že by blogeři stávající neroztříděné blogy přesunuli do kategorie „Ostatní“, byli bychom tam, kde jsme teď, a „chaos“ by trval dál – místo desítek tisíc tematicky neroztříděných blogů bychom měli téměř stejně velkou skupinu blogů, které by nadále nikam nespadaly. Nálepka „Ostatní“ je nicneříkající a vždy je lepší zařadit svůj blog do nějaké kategorie, která ho vystihuje alespoň částečně, než ho nemít zařazený vůbec.
Nad stávající nabídkou kategorií jsme velmi dlouho seděli a hledali reálné blogy, které by do nich šly zařadit. Přitom jsme částečně vycházeli z našich „starých známých“ blogů, které výslednou podobu kategorií do jisté míry ovlivnily. Spoustu kategorií, které jsme původně vymysleli, jsme nakonec zrušili, protože jsme do nich žádné blogy nenašli, nebo o nich prostě jenom nevíme (což ale vyjde nastejno).
Když jsme nové kategorie zkusmo naťukli na našem Facebooku, strhla se poměrně široká diskuse na téma, které kategorie tam chybí. To je podle nás způsobeno mj. tím, že stávající kategorie nebyly zcela pochopeny – ve smyslu toho, jaké blogy se do nich hodí. Proto krátké vysvětlení.
 • Art a design – blogy umělců (i amatérských), kteří na svém blogu prezentují svou tvorbu
 • Deníček – internetové zápisky a glosy každodenního života
 • Fotografie – tzv. fotoblogy, tj. blogy, na nichž autoři prezentují svoje fotky
 • Hobby – blogy zaměřené nejčastěji na fotodokumentaci nějakého koníčku – bloger fotí své výrobky, květiny, apod.
 • Hudba – blogy s informacemi o hudební scéně nebo o nějaké kapele nebo zpěvákovi
 • Internet a Hry – buď technicky orientované blogy, nebo blogy o PC hrách
 • Krása a Móda – blogy zaměřené na lifestylová témata – vztahy, hubnutí, sex, móda…
 • Kultura – blogy o literatuře, filmu, televizi, divadle, apod.; taktéž sem spadají blogy s vlastní literární tvorbou
 • Politika a Společnost – komentáře k aktuálnímu dění nejen na politické scéně
 • Rodina – blogy zaměřené na dětská témata a vše kolem domácnosti, vaření a dětí
 • Světoběžník – buď blogy se zápisky z vlastního cestování po světě, nebo blogy Čechů žijících dlouhodobě za hranicemi
 • Vaření a Víno – tzv. „foodblogy“ a „vineblogy“ – blogy s vlastními recepty nebo recenzemi vína
 • Zvířata – nejčastěji blogy s fotkami vlastních zvířat
Pozor, pokud stále máte pocit, že se váš blog do žádné z těchto kategorií nehodí, nezoufejte. Netvrdíme, že tyto kategorie jsou dokonalé a pokrývají 100% všech uživatelských blogů. Je tedy velmi pravděpodobně, že výhledově budeme kategorie ještě upravovat a přidávat nové, v závislosti na tom, jak se vše bude vyvíjet.
Tím jsme se dostali k tomu, proč má vlastně smysl blogy třídit do tematických kategorií. Stávající podoba Blog.cz (a především úvodní stránky) je totiž navržena tak, že je velmi nepřívětivá k čtenářům. Neexistují žádné seznamy blogů podle témat a nikde není žádná jednoduchá navigace, která by pomáhala hledat blogy podle vlastních zájmů.
To je věc, která dlouhodobě limituje i nás, protože v záplavě existujících blogů na Blog.cz není možné se jakkoli vyznat. A nejen to, není ani možné v nepřeberném množství blogů nějak vyhledávat – například blogy specializující se na nějaké téma, které vás zajímá. A nacházet tak zajímavý obsah, který sice na Blog.cz reálně existuje, ale je dokonale zamaskovaný v záplavě statisíců blogů, ve kterých se nikdo nevyzná.
Neexistence tematických kategorií blogů má za následek i další věc, kterou si možná málokdo uvědomuje. Není-li možné vytáhnout z celého Blog.cz jednu kategorii blogů na nějaké téma, pak není možné ani lépe cílit zobrazovanou reklamu. Proto se na všech uživatelských blozích zobrazuje stejná reklama, jejíž obsah se často vůbec nehodí jak k obsahu blogu, tak k cílové skupině jeho čtenářů.
A protože jsme si za dlouhodobý cíl vytkli stávající stav změnit, máte nyní možnost nám s tím pomoci. Výhledově bychom například rádi upravili úvodní stránku Blog.cz, aby lépe směřovala čtenáře na obsah, který je zajímá. A to je i zájmem samotných blogerů, kteří by rádi na svůj blog dostali nové čtenáře.
Jak tematické třídění blogů funguje? Ve chvíli, kdy svůj blog zařadíte do jedné z kategorií, se vám na blogu v zápatí zobrazí typ vašeho blogu.
Současně si můžete nahrát v nastavení svou ikonku, která se bude zobrazovat na ostatních blozích patřících do stejné kategorie jako váš blog. To je pozůstatek zrušené funkce „Propagace blogu“, jejíž funkčnost jsme do určité míry převedli do této nové podoby.
Podpoříte tím odkazovou provázanost tematicky spřízněných blogů a „uděláte reklamu“ na svém blogu náhodně vybranému blogerovi ze stejné kategorie (při každém zobrazení stránky se zobrazí náhodně vybraná ikonka). A stejně tak ostatní budou dělat reklamu vám.
Pro úplnost dodejme, že vlastní ikonka je nepovinná, a pokud ji mít nebudete, na ostatních blozích se bude zobrazovat místo ikonky pouze název vašeho blogu. Ikonky se navíc zobrazují pouze na blozích, které za posledních 7 dní zveřejnily nový článek. Pokud je blog déle než týden neaktivní, z propagace dočasně vypadává, než opět zveřejní nový článek. Pomocí těchto ikonek tak můžete už nyní hledat stejně tematicky zaměřené blogy.
Stručné shrnutí závěrem – proč chceme blogy třídit do kategorií?
 • Chceme vás poznat – možná o vašem blogu dosud nevíme (a nemůžeme ho tedy lépe propagovat).
 • Chceme změnit úvodní stránku Blog.cz, aby lépe naváděla čtenáře na blogy věnované tématům, které je zajímají.
 • Chceme vás vytáhnout na světlo a dostat k vám čtenáře, kteří se zajímají o totéž co vy.
 • Chceme lépe cílit reklamu, abyste na svém blogu neměli reklamu, která se na něj tematicky nehodí.
 • Kategorie se budou rozšiřovat a jejich stávající podoba není konečná.
Děkujeme, pokud se rozhodnete svůj blog zařadit do jedné z kategorií, a pomůžete nám tak s naším cílem – dostat k vám více čtenářů. S případnými dotazy se jako vždy můžete obracet na e-mailovou adresu blog@blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: