Chcete oživit rubriku „Blogeři radí“?

Kde hledáte (nebo jste hledali) pomoc v případě, kdy jde o váš blog?

Denně vznikají nové a nové blogy, které si zakládají noví uživatelé, mající často minimum zkušeností. Dlouhá léta jsme si vlastně nikdy nepoložili otázku, k jakému zdroji se blogeři nejraději uchylují v případě, kdy si nevědí rady. Poslední dobou například přibývá uživatelů, kteří na našem Facebooku hledají někoho, kdo by jim pomohl s nastavením designu pro jejich blog.
A to je jen jedna ukázka z nepřeberné škály problémů a otazníků, před kterými blogeři stojí. Každý se s blogem na začátku musel nějak naučit, a nějak za chodu řešit vše, co s blogováním souvisí. Nejde jen o ovládnutí funkční nabídky a využití možností blogu naplno, ale i o pochopení zákonitostí blogování a místní komunity.
Uživatelé Blog.cz měli z naší strany odjakživa k dispozici dva informační zdroje: nápovědu a uživatelskou podporu (blog@blog.cz). Třetím pomocníkem ve zvládání blogování se už dlouho snaží být i tento blog, a především pak rubrika Tipy. V ní vycházejí nepravidelně návodné články, cílené především pro zvídané a začínající uživatele.
Určitý problém zde však představuje omezený dosah tohoto blogu. Rozhodně ho nečtou všichni uživatelé, a ke starým článkům se (už z principu blogu) nikdo moc nevrací, tzn. na staré návody pomalu padá pomyslný prach, a denně tak noví a noví uživatelé hledají odpověď na otázky, které už byly dávno zodpovězeny, ale jsou dnes skryty kdesi v blogovém archivu, kam nikdo moc nechodí.
Vzhledem k tomu, že se na podporu obrací jen omezené množství uživatelů, v nápovědě není všechno, a Srdce Blogu má jen omezený dosah, je zde dobrý předpoklad, že tou hlavní nápovědou pro blogery byli odjakživa opět blogeři. V tomto smyslu lze mluvit o Blog.cz jako o komunitním portálu (namísto „obyčejného“ blogovacího serveru, jakých je spousta).
Ať už mezi sebou blogeři komunikují jakkoli (e-mailem, po ICQ, na Skypu, na Facebooku, v komentářích na blogu, ve zprávě autorovi na blogu), jedno se zdá jisté. Nováčci se zřejmě odjakživa zaučovali v nejtypičtějším případě trojím způsobem: svépomocí (metodou „pokus & omyl“), nápodobou ostatních blogů a přímou pomocí od zkušenějších blogerů.
Toto platí především u již zmiňovaného příkladu s nastavením designu, což je zrovna záležitost, která je nad síly většiny nových blogerů. Odjakživa zde proto existovali blogeři, kteří se specializovali na tvorbu designových šablon pro ostatní blogery. Kdysi se jim věnoval tento článek: Zaujalo nás – Designy
Jedním z dalších velkých témat, která blogeři řeší, je otázka návštěvnosti vlastního blogu a pokusů, jak ji zvýšit. Celá řada nových blogerů svůj blog brzy ukončí právě proto, že jsou zklamaní z jeho malé návštěvnosti. Dílem z vlastní naivity a nerealistických očekávání a dílem z nepochopení toho, jak návštěvnost budovat.
Na toto téma tak kdysi jednorázově vznikla rubrika Blogeři radí, ve které na tomto blogu vycházely články od blogerů na nejrůznější témata spjatá s návštěvností blogů. Navzdory stáří této rubriky (od zveřejnění posledního článku v ní uplynuly již téměř 4 roky) lze říci, že se jedná o nadčasové postřehy, které stále patří ke čteným článkům (byť se nejedná o nějaká závratná čísla).
Možná by mohlo být zajímavé rubriku po letech „oživit“ a dát v ní opět prostor blogerům, aby v ní zveřejňovali vlastní návody pro ostatní. A nemusely by se týkat pouze navyšování návštěvnosti a otázce propagace, ale čemukoli, co nějak souvisí s blogováním.
Takže co vy na to – chcete oživit rubriku „Blogeři radí“? A kde vlastně hledáte (nebo jste v minulosti hledali) pomoc, když si s něčím kolem blogu nevíte rady? A přispěli byste třeba také vlastním návodem pro ostatní? Je případně nějaké téma, které by vás nejvíce zajímalo? Je to nastavení vlastního designu?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: