Odpovědi na otázky II.

Pokračování minulého článku Odpovědi na otázky I.

Přečtěte si odpovědi na další otázky našich uživatelů, které byly položeny v komentářích pod článkem Ptejte se na co chcete.
Mohli by ste zdielať moju stránku (ukradnute-srdce.blog.cz), aby som našla viacej čitateľov? Ďakujem.
Tvůj blog na adrese http://ukradnute-srdce.blog.cz/ byl založený před velmi krátkou dobou (31.3.2012). Víme o tom, že velké množství začínajících blogerů je zklamáno z malé návštěvnosti svého blogu. Na vině je celá řada příčin, z těch hlavních bych zmínil naivní očekávání samotného blogera (slušná návštěvnost nepřijde sama od sebe), velkou konkurenci (závratné množství jiných blogů) a špatně navrženou homepage Blog.cz, která se zaměřuje na blogery (nikoli na čtenáře) a na které chybí navádění čtenářů na zajímavý obsah. S prvními dvěma příčinami nic neuděláme, ale to třetí bychom rádi změnili, nechte se překvapit.
Pro nováčky na blogu každopádně platí řada osvědčených pravidel: blog pravidelně aktualizovat, psát kvalitní komentáře na další blogy, propagovat svůj blog na Facebooku a dalších sociálních sítích, přihlásit se do Autorského klubu a dalších blogerských neoficiálních klubů, zúčastňovat se našich soutěží, aktivně se projevovat v místní komunitě, atd. Dobrým začátkem může být přečíst si všechny články v rubrice Blogeři radí, která i po letech víceméně neztratila na aktuálnosti a která vznikla přímo z rad samotných blogerů, jak zlepšit návštěvnost blogu.
Máte z oken práce pěkný výhled?
Máte-li to blízko k nám na Barrandov, přijeďte se klidně podívat 🙂
Jaké blogy vám připadají nejlepší? (jaký typ atd)
Osobně mi do budoucna přijdou nejvíc životaschopné foodblogy, na nichž autoři prezentují vlastní recepty. Jsou to blogy, které jsou (mj. i díky současné farmářské vlně) schopné oslovit čtenáře i mimo komunitu klasických deníčkářů a tematicky nevyhraněných blogerů píšících o všem. Hodně těmto blogů fandím a je skvělé, že na Blog.cz lze takových foodblogů najít celou řadu.
Ostatní kolegové blogy v podstatě nesledují (snad s výjimkou nějakých odborných zahraničních blogů), nebo mi to není známo.
Nemohli byste zavést nejakou mobilní verzi blog.cz? Na blog se sice pres mobil dotanu ale nemůžu psát články, což je velká škoda….
V současnosti o tom neuvažujeme, výhledově to ale samozřejmě nevylučuji.
Proč funguje v žebříčcích nejnavštěvovanějších blogů jen záložka Týdně ?
Funkčnost žebříčků nás dlouhodobě zlobí. Je to mj. i vinou toho, že jsou poměrně náročné na výpočet a data pro žebříčky se tahají z různých míst, tzn. je velmi pravděpodobné, že některé žebříčky nemusí být vždy plně funkční. O problému víme a výhledově bychom jej rádi vyřešili.
Kdo vytvořil blog.cz?
Pokud je to myšleno jako dotaz na konkrétní jméno (či jména) vývojářů, kteří Blog.cz napsali na jaře 2005, pak je to trochu zvláštní otázka. Jména těch kluků stejně nikomu z vás nic neřeknou, a nikdo z nich už navíc stejně na Blog.cz nepracuje. Za necelých 7 let existence Blog.cz si na zdrojáky tohoto největšího blogovacího portálu na českém internetu sáhla celá řada skvělých vývojářů, kteří jsou v současnosti roztroušeni v nejrůznějších IT firmách.
Pro veřejnost Blog.cz zaštiťovala firma Jyxo, která 1.ledna zfúzovala s CET 21. Pokud vás zmiňovaný internetový „pravěk“ zajímá víc, můžete zabrouzdat na stránky již ukončeného Jyxo blogu.
Proč jsou tady, kde mají blogy třeba i malé děti, reklamní bannery s přípravky na erekci apod.? Můžete to nějak ovlivnit?
Tématu reklamy se věnoval předchozí článek, zde proto jen stručně. Já osobně ani nikdo z mých kolegů podobu vkládané reklamy na blogy ovlivnit nemůžeme. Navíc jsem názoru, že je poměrně pokrytecké obávat se ohrožení „malých dětí“ jednou jedinou reklamou na nejmenovaný produkt, jestliže zbytek internetu přetéká nejtvrdším pornem dostupným zdarma na jedno kliknutí myši.
Obecně ale souhlasím s tím, že jak blogerům, tak inzerentům by zřejmě prospělo lepší cílení kampaní na vybrané cílové skupiny. Malé dítě si přípravek na podporu erekce pochopitelně nekoupí, tzn. z pohledu inzerenta je to zbytečné zobrazení reklamy. Každopádně je to téma, kterým se interně zabýváme, aby se zde podařilo nějak eliminovat podobné problémy se špatným cílením reklamních kampaní.
Chtěl bych se zeptat proč nefunguje pohyblivý text.Kdysi to fungovalo a teď už to nejde.Najel jsem na některé blogy a tam to stále je…text se jim hí/ýbe :-D :-D :-D :-( Když jsem to zkoušel nešlo mi to…PS: Není to tím,že bych to neuměl :-D Kdysi sem to taky používal ;-) BUDU RÁD ZA KAŽDOU RADU =) 8-O
Pohyblivý text má na starosti párový tag marquee. Starší verze editoru ho zřejmě tolerovala, proto můžete narazit dodnes na blogy, na kterých najdete jezdící text. Nový editor ale tento tag při uložení ořízne, tzn. v současnosti jezdícího textu na blogu už nijak nedosáhnete. S tím, že blogeři, kteří mají na svém blogu jezdící text z minula, o něj přijdou v momentě, kdy by nově uložili editor s tímto již nepodporovaným tagem.
Důvod, proč editor tento tag nepodporuje, je ten, že působí rušivě. Navíc s jeho interpretací mají problémy některé starší verze prohlížečů. Každý člověk „od fochu“ vám navíc řekne, že podobné tagy, které umí nejrůznější „cool vychytávky“ s písmem, nejsou nic než „prasárna„.
Já bych velmi ráda věděla proč považujete Nataliu Sadness a LadyVanilku za celebrity jen kvůli jejich návštěvnosti? Četli jste vůbec co píšou?
Obecně bych tyto blogerky moc neslučoval, každá je úplně jiný případ popularity. Natalia Sadness byla sezónní záležitost na jedno léto, která se proslavila díky Facebooku. Kdo si na ni (či její blog) ještě dnes vzpomene? Když jsem ji mimochodem nedávno opakovaně zkoušel kontaktovat kvůli rozhovoru, ve kterém bychom se vrátili k tehdejšímu šílenství kolem její osoby, nepodařilo se mi s ní domluvit, protože všechny mé pokusy o kontakt cíleně ignorovala.
Naopak Lady Vanilka je, ať už si o ní myslíme cokoli, zcela jiný typ blogové „celebrity“. Svému blogu se věnuje téměř tři roky, pravidelně jej aktualizuje, a přidává na něj obsah, který je pro její cílovou skupinu nějak zajímavý. Navíc se skutečně intenzivně a dlouhodobě věnuje propagaci své osoby, je proto logické, že už si vydobyla určitou proslulost. A mimochodem, je to právě Míša Vančurová, coby Lady Vanilka, jejíž články patří ze všech blogerek na Krásná.cz k těm nejčtenějším.
Uvažuje se o nových funkcionalitách editoru?
Třeba vložit do článku excel, další druhy písma…
Toto je aktuálně ve fázi diskuse. Uživatelé se k tématu rozšířené funkčnosti editoru stále mohou vyjadřovat u článku Další funkce editoru – váš názor?.
Taky bych se ráda zeptala – občas mi zmizí článek nebo celý blog a na prázdné stránce se objeví v rohu jedno nevyzpytatelné slovo: sandan.
Co to znamená? Má nějaký význam? Nebo je to jen shluk hlásek?
Pokud se vám nechtějí zobrazovat blogy, celý server Blog.cz je zpomalený, nejde se vám přihlásit do administrace, a místo blogů vidíte bílou stránku s nápisem Sandan, pak jste narazili na výpadek serveru. Je to nepříjemné a může to mít celou řadu příčin. Z pozice uživatele s tím nemůžete udělat nic, nejlepším řešením je tedy odložit čtení blogů a přihlášení do administrace na později. Na možnost podobných výpadků upozorňují mimo jiné naše podmínky, které garantují 99% dostupnost služeb, ale s výjimkou případů zásahu vyšší moci nebo technických závad mimo kontrolu Provozovatele.
A k těm dohadům, co je to ten „Sandan“: sandan je slovo z japonštiny (co konkrétně znamená netuším, zkuste si to vygůglit), kterým náš administrátor pojmenoval server, na kterém běží Blog.cz. Dojde-li k výpadku, zobrazí se jen název serveru. V minulosti jsem zkusil přijít s návrhem zobrazovat uživatelům při výpadku něco hezčího, například nějaký obrázek na způsob proslulého Twitter Failwhale (znázorňujícího 8 malých ptáčků, kteří ve svých zobácích drží síť s velrybou), ale bohužel to tehdy nevyšlo.
Čo si myslíte, prečo užívatelia nevyužijú možnosť zrušiť blog a nechajú ho len ta ležať? Kvôli spomienkam to môže byť…ale na čo niektorí budú spomínať…na ružový blog plný pixeliek? :D
Jedním z typických scénářů vzniku blogu je ten, kdy si ho založí nějaký nováček z nudy, či protože viděl, že jeho kamarád má taky blog. Lehkovážnost, s kterou tento uživatel přistoupil k jeho blogu, se projeví velmi brzy i tím, že ho takový blog omrzí a prostě ho pustí z hlavy. Každý má samozřejmě možnost blog zrušit, ale tuto možnost využívají především blogeři, kteří jsou buď svědomití a rádi po sobě „uklízí“, nebo kteří chtějí přímo udělat tečku za svou blogovou minulostí.
Považuji za žádoucí zde napsat, že každý uživatel má právo na to založit si blog z libovolných pohnutek, a má i stejné právo takový blog pustit z hlavy a nechat ho na věčné časy jako malý virtuální pomníček své existence. Nikomu do toho nic není a není správné to odsuzovat jen kvůli vlastnímu (navíc neoprávněnému) pocitu, že zde panuje jakýsi nedostatek volných uživatelských jmen. Není to pravda, a o tomto tématu se zde psalo tolikrát, že si to zájemce může dohledat. Viz odpověď na podobnou otázku v minulém článku.
Jak to vlastně vypadá v zákulisí blog.cz? Co všechno je tvou náplní práce a kolik lidí se na blog.cz podílí? Uvažuje se do budoucna nad nějakými placenými funkcemi, nebo si kladete za cíl, aby blogy zůstaly vždy zadarmo?
Tohle se před časem řešilo v jednom článku, najdete ho zde. Otázka případného zpoplatnění Blog.cz se řešila již minule, ale pro jistotu zde budiž zopakováno, že Blog.cz rozhodně zůstane zdarma, a o žádném „placeném nadstandardu“ aktuálně neuvažujeme.
Chtěla bych se zeptat jak udělat vlastní desing stránek? O_O 8-O
Není bohužel v našich silách poskytovat jednotlivým uživatelům rady k nastavení designu uživatelských blogů. Navíc by to ani nebylo dost dobře možné, protože každý design je jiný. Dovolím si vás odkázat na tuto stránku, kde můžete najít řadu užitečných tipů a rad k tomuto tématu.
Jinak zde odjakživa platilo, že cesty k dobrému designu jsou dvě: svépomocí (metodou pokus a omyl & postupným získáváním zkušeností) nebo spoluprací s někým zkušenějším. Na Blog.cz vždy existovala celá řada blogerů, kteří vytvářeli designy pro jiné blogery. Tzn. stačí chvíli hledat na Googlu a jistě se něco najde.
Mimochodem začátečníkům s oblibou radím, aby se pro začátek „drželi při zemi“ a vystačili si alespoň dočasně s jednou z připravených šablon v administraci, pokud si na vlastní design netroufnou. Mít na blogu jednu z šablon (a nikoli vlastní design) není žádná ostuda, rozumím ale tomu, že v místní komunitě zaměřené z velké části právě na blogový design, je to asi vnímáno dost jinak.
A je to mimochodem také jedna z věcí, o kterých aktuálně vedeme diskuse, nerad bych zde proto prozrazoval něco předčasně. Zachováte-li nadále přízeň tomuto blogu, můžete se spolehnout, že vám do budoucna nic neunikne.
Závěrem díky moc všem za zajímavé otázky. Doufám, že jste – ať už zde, nebo v minulém článku – našli odpověď na svůj dotaz, a že vám to pomohlo vyjasnit některý z rozšířených omylů a mýtů. Pokud je zde stále něco, na byste se rádi zeptali, pak své dotazy prosím směřujte již klasickou cestou na náš e-mail blog@blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: