Nejlepší nápady na změnu Blog.cz

Jakým směrem by se mohl ubírat další vývoj Blog.cz?

Čtenáři tohoto blogu měli před časem možnost navrhovat své nápady a představy o tom, co na Blog.cz postrádají a jaké změny by ocenili. Pod článkem Jak byste změnili Blog.cz? se nakonec sešlo 344 komentářů – bylo tedy vidět, že toto téma blogery zajímá a chtějí se podílet na podobě Blog.cz.
Se všemi komentáři jsme se důkladně seznámili a vytvořili z nich seznam těch nejzajímavějších a nejvíce zastoupených nápadů. Každý bod je opatřen krátkým komentářem z mé strany (který zatím nic neříká o tom, zda bude daná funkce implementována, či nikoli).
 • Úprava designu úvodní stránky Blog.cz a administrace (odstranit obrázek dívky s notebookem, jiné barvy…)
Úvodní stránka je exponované místo, na které chodí všichni aktivní blogeři kvůli přihlášení; současný design je starý téměř 4 roky a je možné, že odrazuje od založení blogu starší uživatele, kterým vadí zmiňovaná „cool teenagerka“. Na druhou stranu je většina stávajících uživatelů na design zvyklých a jakékoli změny jim přijdou zbytečné.
 • Možnost změnit uživatelské jméno
Poměrně zásadní funkce, která by doslova překopala stávající pojetí uživatelských jmen, které jsou součástí URL blogů. Často se stává, že bloger vede blog na Blog.cz řadu let, pak ho omrzí adresa, a protože ji nemůže změnit, založí si blog nový – tím se ale připraví o původní návštěvnost a všechny další výhody zavedeného blogu.
 • Možnost sledovat reakce na vlastní komentáře na jiných blozích
Funkce umožňující, aby mohl bloger například vidět, jestli mu někdo odpověděl na jeho dotaz, apod. Toto by mohli ocenit všichni blogeři, protože psaní komentářů patří k nejoblíbenějším funkcím vůbec. Každý blog má sice RSS feed komentářů, ale je to je poměrně nepraktická funkce, kterou pravděpodobně nikdo nepoužívá. Poptávka po této funkci logicky vznikla po nástupu Facebooku, který uživatelům zobrazuje v horní liště upozornění na nové komentáře, a uživatelé si na to rychle zvykli.
 • Vnořené rubriky
Zřejmě nejžádanější funkce vůbec. Je to kvůli tomu, že většině uživatelů nevyhovuje současná podoba tematického provázání článků prostřednictvím rubrik. Uživatelé kvůli tomu blog ohýbají a tvoří tzv. rozcestníky = články s odkazy na další články. Zdá se zřejmé, že uživatelé by podle všeho preferovali spíše strukturu rubrik, jakou znají např. z e-shopů, kde se uživatel proklikává hlouběji a hlouběji k jednotlivým kategoriím, než stávající řešení, které umožňuje přiřadit každý článek výhradně do jedné rubriky.
Přitom platí, že se vzájemně vylučuje použití rubrik a štítků, po kterých volá druhá polovina uživatelů. Rubriky jsou jasně oddělené kategorie a každý článek jde vždy uložit pouze do jedné z nich. Druhé řešení – štítky (případně tagy či labely) – pracuje zcela jinak – každý článek může být označen více štítky, s tím, že někde na blogu se potom zobrazuje přehled všech štítků, přes které se návštěvník prokliká k článkům, které jsou těmito štítky označeny.
Hlasujte pod článkem v anketě, jestli vám přijdou lepší rubriky (každý článek v jedné rubrice) nebo štítky (více štítků na jeden článek).
 • Možnost mít dvě menu na obou stranách blogu
Jedna z vychytávek, která vychází z určité nespokojenosti se stávajícím layoutem blogů – aktuálně lze mít menu pozicované napravo/nalevo nebo vypnuté, blogeři by však zřejmě měli rádi menu na obou stranách. Je až překvapivé, jak často se objevovala poptávka po tom, mít na blogu dvě menu.
 • Větší podpora videoserverů a různých doplňků a aplikací
Nejčastěji zmiňované stránky: dailymotion.com, zkouknito.cz, metacafe.com, ceknito.cz, metoo.sk, blueboard.cz. Zde je zajímavé připomenout jednu starší anketu, ve které vyšlo, že drtivá většina uživatelů stejně nejraději používá YouTube:
U různých malých a neznámých videoserverů jsou časté dva problémy. Prvním je nelegálnost většiny jejich obsahu, a druhý plyne z toho prvního – jejich brzký konec a zavření. Jejich podpora na blogu se tak může jevit jako problematická.
 • Podtržený text v článku a další pokročilá editace písma
Na Blog.cz máme wysiwyg převzatý z tinymce.com. Je otázka, kolik uživatelů by pokročilé možnosti editace písma skutečně ocenilo. Velikost písma na stránce se navíc nastavuje pro celou stránku blogu na jednom místě v nastavení.
 • Více autorů na jeden blog (klidně s odstupňovanými právy – „správce“, „redaktoři“…)
Blogy s více autory ale existují již nyní a platí, že blog stejně může zrušit jen majitel registračního e-mailu; navíc je to problematické i z hlediska všeobecných podmínek, viz http://blog.cz/podminky body 5.5. a 5.6.
 • Náhled článku před zveřejněním (jak bude vypadat „naostro“)
Bloger si již nyní může teoreticky založit testovací blog a na něm si hrát s tím, jak bude článek či design vypadat.
 • Blog na vlastní doméně
Provoz vlastní domény obnáší určité náklady a technické znalosti, a to je pravděpodobně omezující překážka pro drtivou většinu uživatelů Blogu.
 • Mobilní verze blogu
S nárůstem popularity a rozšiřování mobilního internetu logicky roste poptávka po možnosti přistupovat ke správě svého blogu z mobilního telefonu.
 • Volitelná změna faviconu
Blog.cz nabízí bezplatné vedení blogu na doméně 3.řádu, proto je na všech blozích stejný favicon, který blogy opticky sjednocuje (ostatně návštěvnost všech blogů je počítána dohromady v rámci jednoho serveru blog.cz).
 • Možnost komentáře přidávat ajaxem (bez refreshe stránky)
Další funkce, na kterou si uživatelé zvykli z Facebooku.
 • Nové designové šablony
Podle výsledků jednoho staršího dotazníku má drtivá většina blogerů design nějak individuálně přizpůsobený, tzn. šablony používá jen menšina uživatelů, především z řad začátečníků.
 • Možnost měnit pořadí fotek v obrázkových složkách podle různých parametrů (jméno, datum pořízení…)
Obrázkové galerie používá spíše menšina uživatelů – většina blogerů své fotky zveřejňuje přímo v článku. Je proto otázka, kolik blogerů by ocenilo pokročilé možnosti galerií na blogu.
 • Export blogu do jednoho souboru (html, xml…)
Funkce pro pokročilé uživatele, s tím, že blog si lze s jistou mírou improvizace zálohovat již nyní.
 • Hromadné mazání článků v archivu v administraci
Typický bloger, který zveřejní 2-3 články týdně, toto zřejmě neocení, ale extrémně publikující blogeři (stovky článků měsíčně) by ocenili rychlejší mazání článků, například při takzvané „rekonstrukci“ blogu.
 • Tlačítka pod článkem pro sdílení na Google+ a Twitteru
Sociální sítě jsou in a implementace sdílecích tlačítek pro ty nejrozšířenější z nich je čím dál víc na vzestupu.
 • Přístup na blog/do vybrané rubriky jen pod heslem
Umožnit blogerům volitelně omezit přístup na jejich blog prostřednictvím http autentizace apod. jsme nikdy nechtěli – je zde mimo jiné riziko, že by to sloužilo pedofilům a dalším nelegálním aktivitám. Na druhou stranu je to opět Facebook, kdo internetové uživatele naučil odstupňovat míru sdílení jejich obsahu s různými skupinami přátel.
 • Informace o čtenosti jednotlivých článků („x lidí četlo…“)
Do jisté míry si uživatel může tyto informace najít v Google Analytics.
 • Hodnocení komentářů („palce“, „líbí/nelíbí“, „komentář s nejvíce souhlasnými názory…“)
Funkce kopírující lajkování komentářů na Facebooku. Komentáře jsou už nyní obaleny velkým množstvím doprovodných funkcí – neměla by další komentářová „vychytávka“ spíše za vinu snížení přehlednosti a použivatelnosti této funkce?
 • Možnost sahat do html a css kódu blogu
Funkce pro pro pokročilé uživatele, u kterých nikdo vlastně neví, kolik jich skutečně je. Vtip je v tom, že cílovou skupinou Blog.cz byli vždy právě uživatelé, kteří buď HTML ani CSS neznají, nebo preferují jednoduchou možnost si vše nastavit v „klikacím“ rozhraní.
 • Editace již odeslaného komentáře (podobně jako na FB do pár sekund po odeslání)
Další kopírování funkčnosti, kterou uživatelé znají z Facebooku; je otázka, zda to není zcela zbytečné – pokud uživatel má ve svém komentáři chybu nebo překlep, je běžným zvykem napsat další komentář, kde se za chybu omluví.
 • Hromadné vkládání obrázků do článku
Zpříjemnění práce s editorem, které by dost možné ocenilo hodně uživatelů; běžný uživatel, který do článku přidá max. 1-3 obrázky, toto ale pravděpodobně nepotřebuje.
Berte tento článek jako další příspěvek do nikdy nekončící diskuse, jakým směrem by se měl ubírat vývoj Blog.cz. O návrzích představených v tomto článku budeme dále diskutovat a budoucí vývoj je v tuto chvíli otevřený. Děkujeme za vaše názory – cílem tohoto článku bylo mimo jiné vás ujistit o tom, že nikam nezapadly, že o nich víme a že s nimi budeme dále pracovat.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: