Přijímání nováčků do AK – jak dál?

Před branami Autorského klubu Blog.cz se dychtivě tísní v době psaní tohoto článku 1 105 zájemců o vstup do řad klubových členů. Co s tím?

Na začátek nejprve nastiňme situaci, ve které se aktuálně nacházíme. Do Autorského klubu Blog.cz se dříve přijímalo hromadně, většinou po dvaceti přihláškách. Tímto způsobem se odbavily stovky žádostí a posledním hromadný přijímací článek vychází 15. ledna 2011 v 0:31 (85. příchozí), aby se přijímání následně na téměř dva měsíce zcela zastavilo.
Posledním přijatým blogem byl noquestions.blog.cz, který můžete najít ve starých přihláškách pod číslem 130. Zde byla předána štafeta novému vedení klubu, které začalo nováčky přijímat po jednom (jeden představený nováček týdně). Abyste si udělali představu, co se od té doby do dnešních dnů udělalo, zde je pár zajímavých čísel:
  • Mezi 11.březnem až 25.listopadem bylo přijato celkem 38 nových členů, tzn. za déle než osm měsíců se AK rozrostl o 38 nováčků.
  • Celkem bylo vyřízeno 321 přihlášek.
  • 283 žádostí o vstup do AK bylo zamítnuto, tzn., že byl přijatý přibližně každý osmý uchazeč.
Součástí tohoto procesu přijímání bylo oslovování nováčků e-mailem, ve kterém byli uvítáni v klubu a požádáni, aby si o sobě a svém blogu vždy napsali krátký medailonek, ve kterém by se představili.
Posledním přijatým nováčkem ze starých přihlášek, který bude takto představen na blogu AK s klasickým medailonkem v rubrice Vítáme nováčky, bude jedna zajímavá blogerka, jejíž blog se dozvíte až v pátek. Až se tak stane, staré přihlášky budou vyřízeny a budeme se moci vrhnout na přihlášky nové.
Tam to vypadá jak?
Najdete je zde. Přihlášky v komentářích pod tímto článkem budou vyřizovány od komentáře číslo 1 357 (starší přihlášky již byly vyřízeny za minulého vedení klubu). Nejnovější přihláška má aktuálně číslo 2 462 – tím se dostáváme k onomu počtu 1 105 zájemců o vstup, který byl zmíněn v úvodu článku.
Považuji za dobré se u tohoto přechodu od starých přihlášek k novým zastavit a položit si otázku, zda by nešlo přijímání nováčků nějak zlepšit. Zopakujme stručně dva principy, které jsme si vyzkoušeli:
1. Hromadné přijímání.
Na blogu AK vyjde článek se seznamem 20 blogů. U každého z nich je napsáno zdůvodnění, proč je přijat či nepřijat. Přijaté i nepřijaté o výsledku přijímání nikdo neinformuje, sami tedy musí sledovat blog AK, aby se dozvěděli, jak dopadli. Občas se hlasuje anketou o ne/přijetí nějakého blogu, u kterého má správce pochybnosti. Přijatí nováčci nemají žádný prostor se představit a odkazy na jejich blogy se ztrácí mezi hromadou odkazů na další blogy ve stejném článku.
2. Individuální přijímání.
Na blogu AK vyjde článek s náhledem přijatého blogu, medailonkem, případně i fotkou jednoho přijatého nováčka. Ten má prostor, aby se představil ostatním členům. Nováček je o přijetí informován e-mailem, nepřijaté nikdo neinformuje ani není jejich seznam nikde zveřejněn. Čtenáři a členové mohou blog nováčka zhodnotit a komentovat.
Obecně považuji druhý způsob za lepší. Jeho určitou nevýhodou ale je, že je nesmírně pomalý. Nevýhoda je to ale opět jen částečná – z jistého úhlu pohledu je tato pomalost naopak výhodou, protože jednak činí z přijímání vzácný rituál, který tak rychle nezevšední jako rutinní oznamování typu „padesátí devátí příchozí„. Druhou výhodou je rovněž to, že tato pomalost dává prostor přihlášeným zájemcům o vstup, aby na svých blozích zatím pracovali a zlepšovali se.
Tím jim rostou šance, že jejich blogy budou v době, až na ně dojde řada při přijímání, lepší než v době podání přihlášky. A pokud svůj blog mezitím zruší, pak si zřejmě stejně členství nezasloužili, protože kvalitní blog zraje s časem a jeho existence se počítá minimálně na tři roky a déle, po kterých klesá šance, že autor impulzivně blog jen tak zruší nebo přestěhuje na jinou adresu.
Takže co vy na to? Který způsob se vám líbí více a považujete ho za vhodnější? Upozorňuji, že nejsem příznivcem hledání nějaké tzv. „zlaté střední cesty“ – ta zde podle mě totiž ani neexistuje. Je jednoduše lepší jeden z popsaných systémů přijímání zvolit a tím akceptovat jeho výhody i nevýhody. Pokoušet se nají nějaké třetí řešení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá (přijímat po dvou nováčcích týdně apod.), nepovažuji za dobrý nápad.
Hlasujte v anketě, jaký způsob přijímání se vám líbí víc. Ten,který dostane více hlasů, začne být od příštího týdne uplatňován. Týdenní frekvence zveřejňování přijatých nováčků v pátek ráno zůstane zachována. V komentářích můžete i k tomuto tématu diskutovat. Obzláště by mě zajímal názor těchto dvou skupin blogerů:
  • členové AK přijatí v minulosti hromadně
  • a oněch 38 členů, kteří byli přijati individuálně a mohli si napsat medailonek
Vyhovoval vám způsob, jakým jste byli přijati do AK? Vadilo vám, že se vám nikdo neozval, nebo že jste naopak o sobě museli něco napsat? Vidíte někde něco, co by se dalo zlepšit, aby se zvedl dobrý pocit přijatých nováčků (protože ti jsou pro nás na prvním místě)?
Díky všem za jejich názory i hlasy v anketě.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: