Spam

Čtyři písmena, která dávají dohromady nechvalně proslulé slovo SPAM. Fenomén, který je zde déle než internet a který skoro s jistotou už někdy potrápil většinu internetových uživatelů. V poslední době získal tento problém na aktuálnosti i na Blog.cz, a tak se zde objevuje článek, který přináší odpovědi na nejčastější dotazy uživatelů.

V poslední době totiž došlo k tomu, že na Blog.cz začalo vznikat relativně velké množství blogů, jejichž obsah tvoří spam a které nejsou vytvářeny lidskými uživateli. Někdy se pro ně používá termín splog a jejich „autoři“ – anonymní internetoví roboti – jsou označováni jako botneti. Naši uživatelé se na nás začali obracet s opakovanými dotazy týkajícími se těchto blogů, níže najdete odpovědi na ty nejdůležitější z nich.
  • Co je to za divné blogy plné nesmyslných textů psaných angličtinou a různými dalšími cizími jazyky a proč vůbec vznikají?
Splogy jsou blogy, které nějakým způsobem těží z toho, jak pracují současné internetové vyhledávače, které hodnotí počet a váhu zpětných odkazů. Nejsou zakládány lidmi, ale anonymními internetovými roboty, kteří jsou schopni generovat v krátkém čase ohromné množství nových blogů zaplněných nejrůznějším obsahem, nejčastěji porůznu ukradeným někde ze zahraničních stránek.
Budování link farem prostřednictvím tisíců splogů plných zpětných odkazů je nešvar moderního internetu a problém, kterému čelí většina provozovatelů služeb umožňujících mj. založení vlastní stránky. Tyto blogy provozovateli ani samotným uživatelům nic nepřináší, naopak zabírají místo v databázích, obsazují uživatelská jména, spotřebovávají síťové kapacity, zanáší vyhledávače irelevantními výsledky, často slouží k šíření počítačových virů, atd. Jejich vznik a existence je tedy nežádoucí, a existují odhady, že celosvětově může být splogů až 80% (ze všech v současnosti existujících blogů na celém internetu).
  • Proč s tím Jyxo nic nedělá?
Před časem jsme nasadili re-captchu, bohužel se ale neosvědčila (čtěte Založením blogu nově pomáháte digitalizovat staré texty). V současnosti diskutujeme o tom, jakým způsobem jednak zamezit vzniku splogů, a jednak jak zrušit ty, které již byly založeny. Nejaktivnější splogy proaktivně vyhledáváme a ihned rušíme, a v nejkratším možné čase bychom rádi přišli s řešením problému, jak vzniku splogů zcela zamezit.
  • Proč nejde vzniku těchto blogů nějak jednoduše zamezit, např. dát blok konkrétní IP adrese, ze které jsou zakládány?
Problém u splogů, které vznikají na Blog.cz, je v tom, že každý z nich je založen z jiné IP adresy a jiné e-mailové adresy, jakékoli blokování zde tedy ztrácí smysl. To samé platí pro re-captchu, kterou se botnetům podařilo úspěšně prolomit. Problém je i v tom, že jsou tyto blogy registrovány na neexistující e-mailové adresy. Toho bychom rádi využili při řešení problému, co s nimi.
  • Co mohu udělat já jako uživatel – mohu nějak pomoci?
Vy jako uživatel nemůžete dělat nic. Existence splogů váš osobní blog nijak neohrožuje a nijak se váš netýká. Zanesené žebříčky jsou průběžně z naší strany promazávány od splogů, není tedy nutné tyto blogy nikde hlásit. Dokonce to vnímáme v tuto chvíli jako nežádoucí – formulář na stránce blog.cz/report je určen především k hlášení blogů, které porušují naše podmínky nebo obsahují nějaký závadný obsah. Tzn., že tento formulář není určen k hlášené splogů a důrazně tímto všechny uživatele prosíme, aby formulář používali výhradně k adekvátním účelům. Splogy z žebříčků odstraníme sami od sebe, než se nám podaří jejich vzniku zamezit.
  • Souvisí splogy nějak s hackerským útokem, kterému Blog.cz čelil v srpnu letošního roku?
Ne, vznik a existence těchto splogů se zmiňovaným útokem nemá nic společného. Splogy se zde objevují již nějakou dobu, zmíněný hackerský útok byl jednorázovou záležitostí, která dávno není aktuální.
  • Kolik takových blogů v současnosti na Blog.cz je a jak rychle vznikají nové?
To nikdo přesně neví. Pokud jste někde četli jakékoli číslo, pak si ho jeho autor vymyslel a nemůže ho mít podložené žádnými tvrdými daty.
  • Proč se odkazy na články z splogů zobrazují jen v žebříčku Téma týdne, a ne třeba v boxíku nejnovějších článků z Krásná.cz?
Je tomu tak proto, že články na téma týdne může publikovat libovolný uživatel Blog.cz – dostat svůj článek do žebříčku Téma týdne je otázka jednoho kliknutí myší. Naopak boxíky Krásná.cz a Autorský klub jsou tvořeny články od pečlivě vybraných uživatelů, mezi které se žádný spam dostat nemůže, proto jsou tyto žebříčky od spamu ušetřeny.
  • Kdo ty blogy zakládá a nejste za ně vlastně rádi?
Kdo konkrétně je zakládá nikdo neví, podle všeho se jedná o automaticky generovaný spam, za kterým stojí botneti. Nezakládá je tedy po nocích žádný frustrovaný bloger, ani nekalá konkurence, jak se občas můžete někde dočíst.
Do říše blogerského folklóru spadají i nesmyslné teorie o tom, že provozovateli existence spamu nějak vyhovuje. Pokud by tato naivní představa byla pravdivá, pak by podle ní mohl kdokoli napsat nějaký skript, kterým by nechal vygenerovat záplavu nesmyslných stránek, nasázel na ně reklamu, a pak už se jen někde válel u bazénu s doutníkem a mojitem v ruce a počítal peníze, které mu to vynáší. Že to takto nefunguje se tento článek pokusil vysvětlit již výše: strojově generované blogy obsahují zcela bezcenný a často duplicitní obsah, který vyhledávače penalizují snížením PR, tzn. takové blogy v důsledku Blog.cz poškozují. Splogy jsou vlastně falešné blogy a neobsahují nic, čím by oslovily běžného návštěvníka – ten z nich proto ihned odchází, pokud se na ně náhodou dostane. Nemluvě o tom, že čím více blogů ja na Blog.cz založeno, tím je provoz služby náročnější – na splozích se zkrátka nic budovat nedá.
Blog.cz je služba založená na UGC (user-generated content), uživatelsky vytvářeném obsahu. Spam nemá s UGC nic společného a pokud bychom s ním nic neudělali, časem by většinu lidských uživatelů znechutil a donutil službu opustit. I v tom je hlavní riziko spamu.
  • Jak chcete vzniku splogů zamezit?
V plánu máme dvě věci: jednak chceme přepracovat registrační formulář, aby lépe dokázal čelit pokusům botnetů o registraci nového blogu. Za druhé chceme u editoru pro psaní článků nasadit nějakou neviditelnou ochranu, která by lidské uživatele nijak neobtěžovala, ale pro botnety by byla nepřekonatelnou překážkou.
  • Nemůže se něco stát mému počítači, když si otevřu nějaký splog?
Obecně platí, že návštěvou žádného blogu na Blog.cz se vám nic stát nemůže. Lze ale doporučit neklikat na žádné odkazy, které na těchto blozích najdete, protože již mohou vést na nebezpečné stránky, které mohou váš počítač nějak ohrozit.
Snad vám tento článek odpověděl na všechny vaše dotazy a rozptýlil vaše případné obavy. Pamatujte, existence splogů je problém především pro provozovatele. Vašeho blogu se nijak nezprostředně netýká a nijak ho neohrožuje. O problému víme a je pro nás velmi důležité, aby se nám ho podařilo vyřešit. Žebříček tématu týdne bude fungovat i nadále a případné články z splogů, které se do něj dostanou, budou automaticky z naší strany rušeny, pokud na ně narazíme. Nemusíte je tedy nikde hlásit.
V komentářích pod článkem máte prostor pro své případné další dotazy, pokdu byste se jestě chtěli na něco zeptat.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: