Pozor na podvodné e-maily

Pokud máte blog na Blog.cz, možná už jste na to také někdy narazili. Řeč je o podvodných e-mailech, které se snaží z uživatelů dostat přihlašovací údaje k blogu. Na jeden takový případ nás nyní upozornil jeden z našich uživatelů.

Přečtěte si text podvodného e-mailu, který obdržel jeden z našich uživatelů do své e-mailové schránky:
Vážení „E-mail uživatele“
Máme docasne omezený prístup k citlivým všechny funkce úctu v našem E-mailové úcty. V zájmu obnovení svého úctu prístup, musíte odpovedet na tento e-mail ihned s Vaším uživatelské jméno a heslo :(______________) :(_______________). Vzhledem k mnohem nevyžádané / spamové e-maily mužete prijímat denne, v soucasné dobe modernizace všechny e-mailové úcty spam filtr pro omezení nevyžádané e-maily pro bezpecnost duvodu a na modernizaci naší nove zlepšené E-mailový úcet funkcí, aby zajistily nemáte zkušenosti servis prerušení. Musíte odpovedet na tento e-mail ihned se svým uživatelským jménem a heslem pro nám umožnují upgrade svého e-mailového úctu správne. confirmtion odkaz bude posílat k vám Re-Aktivace Váš e-mail V úvahu, jakmile jsme obdrželi Vaši odpoved a jste k Kliknete na „Potvrdit E-mail“ odkaz na vaši poštu Úcet pole a zadejte toto císlo potvrzení: 1265-6778-8250-8393-5727.
Dekujeme.
Z podivné češtiny textu a na první pohled podezřelého požadavku je hned jasné, že zde něco nehraje. Pokud patříte ke zkušeným uživatelům, jistě se při četbě tohoto nesmyslu nanejvýše zasmějete, opatrnosti ale není nikdy nazbyt. Stačí podobný e-mail rozeslat dostatečně velkému počtu příjemců a skoro vždy se najde někdo, kdo naletí a přihlašovací údaje od svého blogu pošle.
A proto není na škodu zopakovat si základní pravidla bezpečnosti, která vám pomohou zabránit neautorizovanému přístupu do vašeho blogu:
  • Přihlašovací údaje od svého blogu nikdy nikomu neposílejte
Blog.cz vaše heslo ani jméno k ničemu nepotřebuje. Pokud od vás chce někdo heslo či jméno, jedná se ve 100% případů o podvod.
  • Podívejte se na adresu odesílatele
Pokud vám přijde e-mail s koncovkou typu @email.cz, @post.cz, gmail.com, apod., je nutné si uvědomit, že si takový e-mail mohl založit kdokoli. E-mail citovaný v tomto článku přišel z e-mailové adresy help_activation@hotmail.co.uk, která je ten samý případ – v nezkušeném uživateli se snaží budit dojem, že se jedná o autentický e-mail provozovatele. Ne, skutečně nejedná 🙂
  • To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou 🙂
Zapojte vlastní úsudek a nikomu nevěřte. Pokud vám přijde jakákoli zpráva tvářící se jako od nás, zbystřete pozornost. Situace, kdy sami od sebe kontaktujeme nějakého uživatele, jsou omezené na několik málo případů:
Založili jste si na Blog.cz nový blog
3 nebo 5 měsíců jste se nepřihlásili do svého blogu
Váš blog porušuje podmínky používání
Na blogu vám přibyl nový komentář
Váš oblíbený bloger zveřejnil nový článek
Někdo vám pošle zprávu autorovi z menu vašeho blogu
atd…
Všechny tyto e-maily vám odesílá automaticky systém po splnění nějaké podmínky, u odesílatele najdete e-mailovou adresu blog-noreply@blog.cz (na kterou nikdy neodpovídejte), a nikdy po vás takový e-mail nevyžaduje přihlašovací údaje od blogu.
Méně častou možností je, když vás kontaktuje někdo od nás osobně (nejčastěji já :). U odesílatele najdete e-mail blog@blog.cz či klub@blog.cz, případně jméno@jyxo.com. Děje se tak tehdy, pokud vám např.:
Chceme nabídnout psaní pro Krásná.cz nebo Doma.cz 🙂
Oznamujeme přijetí do Autorského klubu
Sdělujeme výhru v soutěži nebo potřebujeme domluvit něco ohledně blogu
… atd.
Opět, nikdy nechceme znát vaše heslo od blogu, protože ho k ničemu nepotřebujeme. Pokud po vás chce někdo heslo, s ledovým klidem takový e-mail ignorujte.
A jedna důležitá poznámka na závěr:
Blog.cz nikdy, a slovo NIKDY si zdůrazněme i takto graficky, s uživateli nekomunikuje tak, že by někdo od nás psal komentáře na uživatelské blogy. Pokud už potřebujeme uživatele výjimečně kontaktovat, vždy mu pošleme e-mail. Tzn. pokud najdete na blogu jakýkoli komentář budící dojem, že ho psal někdo z Blog.cz, jedná se VŽDY o podvod, a takový komentář je nejlepší smazat.
Čtěte k tématu:

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: