Blog a Facebook – jde to dohromady?

S tím, jak se Facebook stal pro většinu lidí postupem času běžnou součástí života, lze pozorovat změny postoje k této sociální síti i mezi uživateli Blog.cz. Od počátečního skeptického odstupu jsme dospěli k prvním nesmělým krůčkům v propagaci vlastního blogu pomocí Facebook pages. Jaké jsou trendy a kde se nejčastěji chybuje?

Ohlédneme-li se zpět, vidíme, že podobným vývojem jsme si prošli i my v Blog.cz. Kolem léta 2008, kdy byl Facebook lokalizován do češtiny, si tehdy nikdo nedokázal představit, co to udělá s českým internetem. Padlo i mnoho silných slov od samozvaných jasnovidců s temnými vizemi, kteří předpovídali zánik blogů a tradičních českých oblíbených sociálních sítí.
A vida, nejenže se tak nestalo, ale ukazuje se, že Facebook může blogům i pomoci, pokud se ví jak na to.
„Nebojme se Facebooku“
Toto neoficiální heslo se postupně nenápadně prosadilo jako dominantní postoj, jak se vyrovnat s celosvětovým gigantem, který aspiruje na to stát se jakýmsi internetem v internetu. Nejenže blogy zde existují dál i v „éře Facebooku“ – ono se dokonce ukazuje, že Facebook může posloužit i jako dobrý nástroj pro zvýšení návštěvnosti a přiblížení se k vlastním čtenářům.
Blog.cz začal s Facebookem nenápadně koketovat kolem podzimu 2009, kdy jsme založili page na adrese http://www.facebook.com/Blog.cz.
snímek obrazovky
Čistě jako pokus, abychom si vyzkoušeli, k čemu to může být dobré a zda se uživatelé budou stávat fanoušky. Page nebyla nikde propagována a počet fanoušků se pohyboval kolem zanedbatelného množství desítek uživatelů. V té době navíc již existovala řada neoficiálních stránek založených našimi fanoušky (tyto stránky existují dodnes, stačí si vyhledat dotaz „Blog.cz“ na Facebooku).
snímek obrazovky
Tehdy to vypadalo, že se blogeři nechtějí stávat fanoušky Blog.cz, protože by se prozradili před svými přáteli na Facebooku, že mají na Blog.cz nějaký (často tajný) blog.
V lednu 2010 jsme proto založili další page, tentokrát bez přímé viditelné souvislosti s Blog.cz – viz tehdejší článek Máte rádi svůj blog? Byl to vyloženě jen pokus s virálními ambicemi, kolik lidí se přihlásí k nic neříkající fan page. Do dnešního dne „lajklo“ stránku „Mám rád/a svůj blog!“ 3 338 lidí, což je relativně dost na to, že jsme na tuto stránku od založení v podstatě nikdy ani nesáhli.
Jistý psychologický zlom přišel v září 2010, kdy se mohli uživatelé v anketě vyjádřit, zda chtějí „lajkovat“ články (čtěte článek Chcete lajkovat články?). Uživatelé se k implementaci tohoto oblíbeného sociálního pluginu FB vyjádřili kladně, zakrátko jsme proto informovali o volitelné novince – tlačítku „To se mi líbí“ na Blog.cz (čtěte článek Like Button – To se mi líbí). Každý bloger si mohl od této chvíle sám vybrat, zda chce usnadnit svým čtenářům přímé sdílení vlastních článků pomocí jednoho kliku myši.
Zatím posledním milníkem na této cestě byl leden 2011, kdy jsme na domovskou stránku Blog.cz přidali jiný sociální plugin Facebooku, tzv. like box.
snímek obrazovky
Počet fanoušků během pár měsíců raketově vystoupal z původních skromných pár set na současných cca. 12,5 tisíce – stačilo dát na viditelné místo boxík s jednoduchou možností stát se fanouškem jedním klikem myši, a křivka nárůstu fanoušků okamžitě rostla o desítky procent.
Tento efekt samozřejmě fungoval jen dočasně, růst počtu fanoušků se aktuálně téměř zastavil a noví fanoušci už jen skromně přibývají v řádu jednotek denně. Nyní by měl přijít další krok: vybudovali jsme si stránku s více než 12 tisíci „lajek“, a nyní se nabízí ptát, co s tím dál.
Článek s otázkou „Co chcete najít na naší facebookové stránce?“ se však kdysi setkal s totálním nezájmem. Ukazuje se, že „lajknutí“ nějaké stránky na Facebooku je zřejmě čistě impulzivním aktem momentální náklonnosti uživatele k nějaké značce. Lajknutím nějaké stránky dáte svým přátelům signál, že se vám něco líbí a tím si vlastně budujete nějakou image, nic víc. Od stránky, kterou takto olajkujete, tedy nečekáte vůbec nic: vrcholem vašeho zájmu o ni je okamžik lajknutí, o kterém se dozví vaši přátelé na svých zdích.
V posledních měsících se stalo oblíbeným krokem velkého množství uživatelů na Blog.cz zakládat stránky na Facebooku pro vlastní blog. Kdo ještě nezaložil pro svůj blog Facebook page, jako by nebyl.
Po prozkoumání několika stránek na Facebooku, které provozují uživatelé Blog.cz, lze dát dohromady kratší seznam postřehů a tipů pro všechny, kdo také uvažují o tom, že svůj blog budou propagovat na Facebooku.
  • Než si založíte pro svůj blog stránku na Facebooku, přečtěte si podmínky
Podmínky jsou (jako většina důležitých textů na FB) zatím stále v angličtině: Pages terms. Dozvíte se mj., že veškerý obsah sdílený na FB stránce je vždy veřejný a viditelný všem. Tzn., že vše na vaší stránce je viditelné nejenom fanouškům, ale i lidem, kteří vašimi fanoušky nejsou, a dokonce i lidem, kteří ani profil na Facebooku nemají.
  • Zvažte, zda má vůbec smysl Facebook page pro svůj blog zakládat
Většina FB stránek od blogerů z Blog.cz slouží jejich správcům jako místo pro vkládání odkazů na nové články na blogu. Jiné využití blogeři až na výjimky nepoužívají.
Uvažujte, zda si tím jako autor blogu spíše neuškodíte. Většina uživatelů Blog.cz (dle jedné naší ankety přes 80%) nepoužívá RSS, o nových článcích na sledovaných blozích se tedy dovídají jinak, nejčastěji tzv. obíháním (čtěte „Obíhání“ jako hlavní motor návštěvnosti?). Budete-li čtenáře na svůj blog přivádět z Facebooku, odnaučíte je „obíhat“ a tím se připravíte o návštěvnost.
Rada: pokud nevíte, co jiného dávat na Facebook page než odkazy na nové články na svém blogu, pak si stránku na Facebooku vůbec nezakládejte. Vaši čtenáři se o nových článcích na vašem blogu dozvědí bez problému jinak, po svém.
  • Provozovat stránku na Facebooku pro 20 fanoušků nemá smysl
Výhodou stránek na FB je efektivní komunikace s velkým počtem lidí současně. U komerčních FB stránek nejsou desítky tisíc fanoušků fanoušků žádným velkým úspěchem, ale spíše běžným průměrem, a úspěch začíná od stovek tisíc fanoušků výše.
Pokud si ale založíte stránku na Facebooku, která bude mít pár desítek (v lepším případě stovek fanoušků), pak je otázkou, zda si opět spíše neškodíte. O nových článcích na vašem blogu se vaši čtenáři dozví bez problému i bez Facebooku, a různé provozní informace (nový design, soutěž, ankety apod.) můžete snadněji mít pod kontrolou na svém blogu. Opět platí, proč si zbytečně odvádět lidi z blogu jen proto, že je teď in založit pro blog FB stránku?
Rada: pokud nepatříte mezi nejnavštěvovanější blogy na Blog.cz, zapomeňte na to, že bude mít vaše FB stránka více než pár stovek fanoušků. Provozovat takovou FB stránku je ztráta času.
  • Pohled správce FB stránky není stejný jako pohled fanouška
Podívejte se na svoji zeď jako jiný uživatel (založte si klidně testovací profil pro tyto účely) a jako nepřihlášený uživatel Facebooku. Možná budete překvapeni, že uvidíte něco úplně jiného než co vidíte jako správce.
Nezapomeňte, jak stránky na Facebooku vlastně fungují: to, co je vidět na FB stránce, má význam jen pro „nefanoušky“. Fanoušek získává informace z vaší FB stránky v drtivé většině případů ve své vlastní zdi, a na vaši samotnou FB stránku se dostává jenom ve výjimečných případech.
A co je podstatné: na zdech vašich fanoušků se zobrazí jen ten příspěvek, který na svou stránku přidáte v režimu, kdy používáte Faceboook jménem své stránky. Tzn., že pokud někdo z vašich fanoušků přidá na vaši zeď nějaký příspěvek (napíše vzkaz, přidá fotku, video, apod.), nezobrazí se to nikde jinde, než na zdi vaší stránky.
snímek obrazovky
Fanoušci si toto často neuvědomují, jak je vidět např. na obrázku výše, kde jsou vidět vzkazy od fanoušků FB stránky Blog.cz. Tyto vzkazy nelze vidět nikde jinde, než na FB stránce Blog.cz. A připomeňme si – na stránku chodí fanoušci jen výjimečně. Většina z nich se na stránku po lajknutí už nikdy nevrátí, nemá proto cenu na ni cokoli psát jako fanoušek, pokud doufáte, že si váš příspěvek přečte v tomto případě všech 12,5 tisíce fanoušků. Ne, skutečně nepřečte.
  • Facebook může vaši stránku nebo váš profil kdykoli zrušit
Pokud budete mít tu smůlu a někdo vás například nahlásí kvůli porušování Pages terms, a Facebook vaši stránku zruší, pomoci se nikde nedovoláte. To samé platí, pokud vám Facebook zruší profil, který používáte jako správce nějaké stránky. Během chvíle můžete přijít o výsledky dlouhodobé práce a pracně získané fanoušky, bez jakékoli náhrady ze strany Facebooku.
Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s provozováním vlastní Facebook stránky? Má podle vás smysl založit pro svůj blog stránku na Facebooku? Jsme svědky dočasného boomu vzniku FB stránek, který časem odezní? Jste vy sami fanouškem FB stránky nějakého blogu? Nebo jste byli fanoušky nějaké stránky, a už nejste, protože správce na stránku nedával nic jiného než odkazy na nové články na svém blogu? V čem vidíte hlavní výhody propojení Facebooku a blogu, a v čem hlavní nevýhody?
Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentářích a hlasujte v anketě.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: