Nejnavštěvovanější blogy na Blog.cz

V čem tkví tajemství vysoké návštěvnosti?

Jak si mohli zkušení uživatelé všimnout, návštěvnost celé služby Blog.cz je od podzimu měřena prostřednictvím služby Google Analytics. Tu můžete mj. využít i k měření návštěvnosti vlastního blogu, návod najdete zde: Jak svůj blog zaregistrovat u Google Analytics?
Jedním ze zajímavých výstupů, který lze měřit, je přehled nejnavštěvovanějších blogů. Na jejich příkladu se pokusíme vydat za tajemstvím vysoké návštěvnosti. Nejprve ale ještě pár nezbytných informací na úvod.
Většina uživatelů Blog.cz měří návštěvnost svého blogu relativně primitivním počítadlem TOPlistu a návštěvnost pro ně představují čísla, která vidí v tabulce („celkem“, „týden“, „dnes“ a „online“). Pro pochopení, co tato čísla vlastně znamenají, je dobré si přečíst metodiku měření TOPlistu.
Obecně je to totiž s návštěvností mnohem složitější a zjištěná čísla vždy závisejí na použité metodice, kterou zvolíte. Při měření návštěvnosti je například potřeba eliminovat různé nepřesnosti a nějak vypočítat počet reálných uživatelů – většinou podle cookies (ačkoli reálně nelze zjistit, zda jeden počítač nesdílí více uživatelů).
V Google Analytics se návštěvnost měří tak, že tato služba protokoluje zobrazení stránek při každém spuštění kódu sledování, který je vložen do sledované stránky. Tento měřicí kód je vložen do každé stránky na Blog.cz, tedy mj. i do vašeho blogu. K nejsledovanějším ukazatelům patří jedinečná zobrazení (souhrn náhledů stránky, které byly generovány jedním uživatelem během jedné relace) a jedineční návštěvníci (počet neduplicitních návštěvníků na webové stránce během zadaného časového období).
Z toho plyne, že není možné jednoduše napsat např. toto: „Blog XY je nejnavštěvovanější blog na Blog.cz“. Vždy musíme totiž specifikovat dodatečné informace: časové období, ve kterém jsme blog sledovali, a sledovaný ukazatel, podle kterého byl blog nejnavštěvovanější.
Pro účely tohoto článku jsem zvolil období 1.-30.dubna 2011 a seřadil si nejnavštěvovanější blogy podle počtu unikátního zobrazení stránek (jedinečnými návštěvníky, viz definice výše). Dostal jsem přehled blogů, které v tomto časovém období vygenerovaly nejvíce unikátních zobrazení stránek, níže najdete přehled prvních deseti z nich. Doporučuji porovnat s naším žebříčkem Nejnavštěvovanější blogy za poslední měsíc (zde je použit plovoucí měsíc, jedná se tedy o data za posledních 31 dní).
Deset nejnavštěvovanějších blogů na Blog.cz v období 1.-30.dubna 2011 podle počtu unikátního zobrazení stránek, měřeno prostřednictvím Google Analytics:
Titulek blogu: kickboxing.blog.cz > i-magazín bojových sportů
Blog vytvořen: 20.1.2008 14:01
Počet článků: 1 792
Snímek obrazovky
Titulek blogu: /
Blog vytvořen: 30.3.2006 14:03
Počet článků: 13 798
Snímek obrazovky-1
Titulek blogu: Velikonoce 2011
Blog vytvořen: 21.1.2008 17:01
Počet článků: 323
Snímek obrazovky-2
Titulek blogu: GOSSIP GIRL – TO JE ONA – SUPER DRBNA
Blog vytvořen: 7.12.2006 14:12
Počet článků: 1 297
Snímek obrazovky-3
Titulek blogu: Michaela Vančurová
Blog vytvořen: 16.7.2009 15:07
Počet článků: 372
Snímek obrazovky-4
Titulek blogu: TWINCEST – Bill & Tom
Blog vytvořen: 26.2.2008 15:02
Počet článků: 13 607
Snímek obrazovky-5
Titulek blogu: Sci-fichylačky
Blog vytvořen: 22.3.2011 19:03
Počet článků: 375
Snímek obrazovky-6
8. místo: ladygaga.blog.cz
Titulek blogu: Lady GaGa • Your #1 source about Lady GaGa!
Blog vytvořen: 3.10.2008 18:10
Počet článků: 6 580
Snímek obrazovky-7
Titulek blogu: Aluška.org – esoterika nové generace
Blog vytvořen: 9.8.2006 12:08
Počet článků: 1 276
Snímek obrazovky-8
10. místo: dolcevita.blog.cz
Titulek blogu: Šárčina „škola“ vaření
Blog vytvořen: 12.4.2006 09:04
Počet článků: 514
Snímek obrazovky-9
Co mají všechny tyto úspěšné blogy společného?
  • Dlouhou existenci
Blogy s vysokou návštěvností píší jejich autoři velmi dlouho, většina blogů z naší desítky je stará 3-5 let. (Výjimkou je sci-fichylacky.blog.cz s doslova raketovým nárůstem návštěvnosti – jedná se o blog starý ani ne čtvrt roku). Čím déle se svému blogu věnujete, tím se vám odmění postupným nárůstem návštěvnosti, která se buduje dlouhá léta. Po založení blogu počítejte s tím, že první úspěchy se dostaví nejdříve po několika měsících.
Současně platí, že to nejhorší, co můžete udělat, je blog přestěhovat na jinou adresu. Pamatujte, že není větší rány pro vaši návštěvnost, než je změna adresy blogu.
  • Velký počet zveřejněných článků
Typické jsou stovky zveřejněných článků. U blogu starého 3-5 let to vychází na průměr 2-3 nových článků za týden. Pokud bloger zveřejňuje méně kvalitní či přebíraný obsah, pak kvalitu nahrazuje kvantitou a chrlí články jak na běžícím pásu – výjimkou nejsou blogy, které mají přes 10 tisíc zveřejněných článků, což dělá hrubým odhadem kolem 5-10 zveřejněných článků denně (!).
  • Zaměření na jedno konkrétní téma
Ať už je to nějaký hudebník (Tokio Hotel, Lady Gaga ), oblíbený televizní seriál (Gossip Girl) či populární fenomén (esoterika, vaření, bojové sporty, Velikonoce…), recept je vždy stejný – úspěšný blog cílí na specifického čtenáře, dobře si vědom toho, že se nelze zavděčit všem.
Pokud si prohlížíte tuto vybranou desítku nejnavštěvovanějších blogů, možná si říkáte něco v tomto stylu: „Hrome, vždyť ty blogy jsou až na výjimky hrozné a žádný z nich mě neoslovuje„. A vidíte, v tom to právě je! Autor úspěšného blogu má nos na „díru na trhu“, a uspokojuje poptávku po nějakém tématu. Vysoká návštěvnost je pak logickým důsledkem toho, že specializovaný blog nabízí informace, které jsou jinde rozesety po desítkách jiných stránek.
Dalším pojítkem těchto blogů je vysoký podíl návštěvníků, kteří na blog chodí z vyhledávačů. Ostatně, zkuste si do Googlu napsat hesla jako Tokio Hotel nebo kickboxing, a uvidíte sami. V dobré práci s klíčovými slovy tkví jedno z hlavních pravidel vysoké návštěvnosti. Čtěte Co je to SEO a k čemu je to dobré.
  • Výrazného autora, který dává do blogu svou osobitost
Výrazný autorský rukopis a originální osobnost blogera působí spolehlivě jako magnet na čtenáře. Fenomén Míšy Vančurové budiž krásným příkladem – podobných blogů na Blog.cz najdeme stovky, ale jenom ten její se dlouhodobě udržuje na špici návštěvnosti. Stojí za tím stovky hodin strávených u blogu a tvrdá práce na vlastní propagaci.
U tohoto typu blogů je sice možné se krátce zviditelnit, ale pokud blog zanedbáváte, návštěvnost stejně rychle spadne zpět na minimum. Kdo si dnes vzpomene na Natalii Sadness?
Napadají vás další klíče k úspěšné návštěvnosti? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: