Blog v angličtině

Tip pro uživatele, kteří mají svůj blog přepnutý do angličtiny. Plus pár zajímavostí pro ty ostatní 🙂

Na našem Facebooku jsme se vás tuhle ptali, kolik si myslíte, že je na Blog.cz blogů přepnutých do angličtiny.
snímek obrazovky
Správnému číslu se nejvíce přiblížil hned první tip od Julky Šimůnkové, která tipovala 1 115 blogů. Ve skutečnosti jich je na Blog.cz 1 504 (údaj platný k 22.4. 2011 v 11:55). Ano, něco přes 1 500 blogů přepnutých do angličtiny, tedy relativně velmi málo.
Kdy má smysl přepnout si blog do angličtiny?
Především u blogů, jejichž autoři si sice založili blog na české službě Blog.cz, ale z nějakého důvodu chtějí publikovat v angličtině. Dobrým příkladem jsou třeba blogy halfdann.blog.cz nebo afred.blog.cz. Jde tedy o případy, kdy se anglické popisky v menu apod. netlučou s českým textem článků.
Což je přesně případ jiných blogů – které zde s ohledem na jejich autory raději nebudu uvádět 🙂 – kde se spolu tříská angličtina s češtinou hlava nehlava. Jejich autoři mají sice blog přepnutý do angličtiny, ale články píší dál v češtině. Nejčastěji se jedná o blogy zaměřené na módu, celebrity a populární lifestylová témata, jejichž autoři často přebírají obsah ze zahraničních anglických stránek.
Přepnutí blogu do angličtiny je v tomto případě jaksi pokusem o „profi“ blog, který se hlásí ke svým anglickým vzorům. Z „obyčejného českého“ blogu se tak rázem stávají nejrůznější stránky nazvané „best source„, „official site„, „welcome to my blog„, apod. Ruku v ruce s tím jdou i anglické popisky v menu, anglicky pojmenované rubriky, apod.
Úsměvné je to obzvláště v případech, kdy se k angličtině uchylují uživatelé, kteří tento jazyk neovládají příliš dobře, a často mají všude chyby.
Na co může autor blogu přepnutého do angličtiny narazit?
U blogu přepnutého do angličtiny se přeloží nejenom všechny popisky na blogu (datum zveřejnění pod článkem, popisky v zápatí, měsíce v archivu, apod.), ale i URL jednotlivých podstránek blogu. Nejlépe si to vysvětlíme na jednom příkladu.
Mějme blog na adrese jméno.blog.cz. Pokud je blog normálně v češtině, seznam rubrik tohoto blogu najdete na podstránce jméno.blog.cz/rubriky. Pokud si ale uživatel tento blog přepne do angličtiny, URL rubrik se změní na anglickou podobu jméno.blog.cz/categories. Z „rubrik“ se tak stanou „categories„, totéž třeba u archivu („/archive“ místo „/archiv„, „/search“ místo „/hledani„, apod.
Zkušený uživatel již asi tuší, kde může následně dojít k problému. Pokud má uživatel na blogu vytvořené vlastní menu s pomocí volitelného menu boxu (často s použitím nešťastných „rozcestníků“), velmi často si neuvědomí, že v menu pořád odkazuje na podstránky na jejich původních českých URL.
Typickou situací pak je, když si autor blogu přepne blog do angličtiny, aby byl více „in“, a následně v menu (vytvořeném v menu boxu) klikne na nějaký odkaz. Poté se dostane na tuto stránku:
snímek obrazovky
Pokud by měl uživatel klasické menu, na tento problém nenarazí – blog by mu po přepnutí do angličtiny automaticky všechny odkazy na podstránky vedl na jejich anglickou URL. Vlastní menu v menu boxu ale blog přeložit neumí, a po přepnutí do angličtiny zůstávají odkazy stejné, tzn. pokud si uživatel vytvořil vlastní menu před přepnutím blogu do angličtiny, pak musí v menu po přepnutí blogu do angličtiny všechny odkazy přepsat tak, aby vedly na anglickou URL.
Uff, snad jste se v tom nezamotali a už je to všem jasné 🙂
Dobrá rada na závěr
Předtím, než se rozhodnete svůj blog přepnout do angličtiny, zkuste se nad tím trochu zamyslet. Budete psát články rovněž v angličtině? Chodí k vám na blog návštěvníci ze zahraničí? Budou vám čtenáři psát pod vaše články komentáře rovněž v angličtině?
Pokud jste si byť na jednu z těchto otázek odpověděli záporně, pak bych velmi radil si to s tou angličtinou na blogu rozmyslet. Nic tak nebije do očí jako samoúčelné míchání angličtiny s češtinou, kdy má blog anglické menu i titulky článků, ale články jsou psané česky, včetně komentářů čtenářů.
Zkuste nejdřív zapracovat radši na své češtině, a s tou angličtinou chvíli počkat 😉
Čtěte k tématu:

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: