Víte, že… ?

Článek s třemi tipy určenými především pro začínající uživatele. Řeč bude o limitu na obrázky, přihlašování do blogu a vkládání odkazů.

Víte o tom, že …?
1) … pokud máte na Blog.cz více blogů, pak si při přihlášení můžete vybrat, do kterého z nich se chcete přihlásit?
Jak jistě víte, každý uživatel si může na Blog.cz založit libovolné množství blogů. V případě, že pokaždé použijete stejnou registrační e-mailovou adresu a stejné heslo, můžete využít následující tip:
Do přihlašovacího formuláře vyplňte místo uživatelského jména svůj registrační e-mail a heslo:
snímek obrazovky
V dalším kroku vám systém nabídne všechny blogy, které máte zaregistrované na vyplněnou e-mailovou adresu, a které mají nastaveno stejné heslo:
snímek obrazovky
Pak už si jen stačí vybrat jeden z blogů a dokončit přihlášení.
Upozornění:
1) Systém vám nabídne pouze ty blogy, které mají stejné heslo. Tzn. pokud máte k jednomu registračnímu e-mailu založeno více blogů, ale všechny blogy mají odlišné heslo, pak tento způsob přihlášení použít nemůžete.
2) Většina moderních prohlížečů umí uložit hesla k různým přihlašovacím formulářům, a to i pro více účtů k jedné stránce, tzn. pokud preferujete mít u každého blogu jiné heslo, pak si můžete všechna hesla uložit do prohlížeče a při přihlášení se mezi nimi jednoduše přepínat.
2) … můžete do blogu nahrát libovolné množství obrázků, a to až do celkového limitu 5 GB?
Limity na obrázky platí dva, jeden je zmíněných 5 GB pro každý blog. Druhý limit redukuje maximální počet obrázků v jedné složce na 400 obrázků. A právě s druhým limitem se pojí problém řady začínajících uživatelů.
Ve svém blogu často nepoužívají obrázkové podsložky a všechny obrázky nahrávají přímo do galerie v blogu, tedy do tzn. kořenové složky. Na tu ale platí taktéž limit 400 obrázků, tzn. po dosažení limitu blog zobrazí následující chybovou hlášku:
snímek obrazovky
Nezkušený uživatel to často pochopí tak, že do blogu může nahrát pouze 400 obrázků, a zvolí proto nejhorší řešení: začne z blogu mazat staré obrázky, aby mohl do galerie nahrát nějaké nové. Po čase zapomene na to, že z galerie smazal nějaké staré obrázky, a úplně náhodou zjistí, že mu z některých starších článků zmizely obrázky. Uživatel se následně vyděsí, kam mu zmizely obrázky z článků – jak jsme si ale ukázali, uživatel je sám smazal z galerie, proto zmizely i z článků. To je správná funkčnost, nikoli chyba.
Jednoduchým řešením proto je založit novou podsložku na obrázky, do které nahrajete nových 400 obrázků. Pokud složku zaplníte, pak stačí založit opět novou složku, po jejím zaplnění další, atd.
Obrázkové podsložky vám jednak zpřehledňují orientaci ve vlastních obrázcích v galerii, a jednak snižují zátěž systému, který díky limitu není zatěžován hromadným zpracováváním velkého množství obrázků najednou – limit má tedy své technické opodstatnění.
3) … vkládání odkazů do článku bylo obohaceno o nové funkce?
Píšete-li nový článek, tlačítko pro vložení odkazu na nástrojové liště editoru je neaktivní.
snímek obrazovky
V momentě, kdy napíšete text, ze kterého chcete v dalším kroku vytvořit odkaz, a označíte ho myší, tlačítko se zaktivuje:
snímek obrazovky
Následně na něj klepněte myší a vyskočí vám nové okno, ve kterém vyplňte povinnou URL odkazu a nepovinně cíl a titulek.
snímek obrazovky
Cíl určuje, zda chcete, aby se čtenáři otevřel odkaz ve stejném, nebo v novém okně. Nepovinný titulek pak označuje text, který se zobrazí čtenáři ve chvíli, kdy najede na odkaz kurzorem:
snímek obrazovky
Pokud se mezi čtenáři našel alespoň jeden uživatel, kterému článek pomohl rozptýlit jedno ze tří častých nedorozumění („nefunguje přihlášení„, „do blogu lze nahrát jen 400 obrázků„, „do článku nejde vložit odkaz„), pak článek splnil svůj účel 🙂

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: