Autorský klub Blog.cz – Jak dál?

Autorský klub Blog.cz má za sebou rok a půl existence a v současnosti se dostal podle všech náznaků na křižovatku. Ohlasy uživatelů na chod a vedení AK nutí položit si otázku pro celý autorský klub: Quo vadis?

Nejprve krátký pohled do dávné historie. Na podzim 2007 finišovaly přípravy na rozsáhlý redesign Blog.cz, které se daly do pohybu vlivem nečekaného úspěchu Blog.cz, který v roce 2005 nikdo nemohl čekat. Titulní stránka spolu s administrací kompletně změnila grafickou podobu, což si vyžádalo následně nové úkoly. Ukázalo se, že tehdejší podoba titulky měla jeden problém: pravý sloupec velmi narostl, zatímco hlavní blok moc obsahu neměl. Krom toho nás trápilo, že návštěvník Blog.cz nemá možnost najít kvalitní blog, protože neexistoval žádný jejich seznam.
Tehdejší týmlídr vývojářů Jarda proto poslal zainteresovaným příjemcům e-mail, ve kterém navrhl oprášit zapadlou myšlenku Autorského klubu, která vznikla již kdysi dávno na počátku Blog.cz a jejíž původní autor již není znám. Nápad byl takový, že vytvoříme seznam kvalitních blogů (redakčně vybrané ukázky vytvořených blogů na titulce se jevily jako nedostačující) a z jejich článků budeme vytvářet žebříček, který zaplní prázdné místo na titulce a bude odkazovat na články, které se dají číst. Tento e-mail z 20.1.2009 tak byl historicky první vlaštovkou, která vše odstartovala.
Následně začaly diskuse mezi vývojáři, manažery a redaktory, jakou podobu Autorskému klubu dát. Nemá zde cenu důkladně rozebírat veškeré podrobnosti, proto již jen stručně. Myšlenka se nakonec ujala a konkrétní zodpovědnosti za rozjezd AK se ujal redaktor Krutomluv, který spolu s kóderem Vencou (který navrhl design blogu AK) spustil 20.7.2009 blog AK. Zájem o vstup byl tehdy obrovský a počet členů AK dávno přesáhl magické číslo 500.
Členové získali v porovnání s běžnými uživateli Blog.cz řadu výhod, z nichž dvěma nejdůležitějšími bylo zobrazování členských blogů na titulce a zahrnutí do společného RSS feedu autorského klubu (je to jediný žebříček, který má vlastní RSS feed), který může kdokoli odebírat. A spolu s tím přišly další aktivity na blogu AK, na kterém dostali jeho členové možnost publikovat vlastní tvorbu a hlasováním v anketách měnit samotná pravidla pro přijetí.
Autorský klub později zažil dvě personální změny, kdy nejprve odešel Krutomluv a poté uživatelé, kteří po něm AK převzali. Před několika měsíci došlo k další změně a v současnosti se trochu zdá, že klubu dochází dech a původní entuziasmus schází na úbytě. Analýza příčin by byla složitá a sám se přiznám, že nejsem dokonale v obraze, protože AK je zcela v rukou vybraných uživatelů – tak to ostatně bylo od začátku i zamýšleno.
Jaké jsou hlavní problémy, jimž musí AK čelit?
  • Vyvážené stanovení podmínek pro vstup, aby nebyly zbytečně komplikované nebo naopak příliš mírné.
  • Časová náročnost, kterou si práce s více jak 500 členy žádá – noví zájemci se stále hlásí, a současně je nutné hlídat, zda stávající členové například svůj blog nezrušili nebo nepřestěhovali na jinou adresu.
  • Organizační otázky kolem blogu (design, komentáře, návštěvnost, nové články) a komunikace se mnou, abych mohl přidávat nové členy do databáze a vyřazené blogy z ní mazat (to je podmínkou správného zobrazování článků členů na titulce a v RSS feedu).
  • Uživatelé stojící za chodem AK to dělají zdarma a ve svém volném čase, který není nafukovací. Na oplátku jim to ale přináší prestiž v blogerské komunitě a možnost významně ovlivňovat podobu minikomunity na jedné z nejnavštěvovanějších stránek českého internetu.
Vznik tohoto článku zapříčinila skutečnost, že se mi začaly hromadit stížnosti na současnou podobu AK. Protože nám všem záleží na tom, aby klub fungoval co nejlépe a na jeho blogu to žilo, pak nabízím prostor pro diskusi, co je možné zlepšit. Hlavní stížnosti, které jsem zaregistroval, se týkají samotného současného vedení, a toho, že AK nestíhá přijímat nové členy a příliš akcentuje nesmyslně složité podmínky pro vstup.
Bylo by tedy velmi vhodné, kdybyste dokázali zformulovat co přesně je na současné podobě špatně, a co zde lze udělat pro to, aby se to zlepšilo. Krajním řešením je samozřejmě i možnost výměny současných uživatelů, kteří za AK stojí. Pokud se mezi vámi nachází někdo, kdo se domnívá, že by klub dokázal vést lépe než současné vedení, a má konkrétní nápady, co dělat lépe a jinak, nebojte se ozvat a přihlásit.
Autorský klub je zde pro vás. Chcete vyměnit správce? Chcete dát na blogu AK více prostoru tvorbě jeho členů? Chcete zjednodušit podmínky pro přijetí? Jste ochotni se ve svém volném čase věnovat přijímání nových členů, kterých se hlásí desítky měsíčně?
Jsem maximálně otevřený novým nápadům, tak sem s nimi. Dejme všichni klubu druhou šanci, než začnete hromadně vystupovat. Což by byla škoda, ačkoli je teoreticky i možné, že myšlenka AK od začátku byla chybná a byla otázka času, než se zhroutí, a jediné, co může fungovat, jsou samostatné projekty uživatelů dělané sice bez podpory Blog.cz, ale s láskou a nesmírným zápalem, jako je Klub snílků. Kdo ví?
Takže co vy na to – nechat jak to je, vylepšit s mou pomocí, nebo snad dokonce zavřít? Je to jen na vás.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: