Rozhovor s Mystann

Říjnový rozhovor představuje blogerku, která je navzdory svému věku jednou z nejúspěšnějších a nejznámějších uživatelek na Blog.cz. Pokud jste dosud neslyšeli o Anně Voříškové, určitě si nenechte tento článek ujít.

Anna Voříšková alias Mystann, autorka blogu sawesome.blog.cz a webu folmici.cz
 • Tvé jméno určitě nemusíme tajit, protože jsi ho již dostatečně na internetu proslavila (ale o tom až později). Můžeš se tedy představit našim čtenářům, kteří o tobě dosud neslyšeli a prozradit, kolik ti je let a na jaký typ školy chodíš?
Jmenuji se Anna Voříšková, planetu Zemi pustoším už 14 let, bydlím v Rakovníku a chodím do kvarty na místní gymnázium.
 • Napočítal jsem, že sis na Blog.cz založila už 7 blogů, z toho je v současnosti jediný z nich aktivní. Zmiňme 3 z nich – folmici.blog.cz (ke kterému se ještě dostaneme), mystann.blog.cz a sawesome.blog.cz. Co tě nedávno přimělo změnit adresu blogu, a kde se vzala tvá přezdívka Mystann?
7 blogů jsem skutečně během několika let založila, ale psala jsem asi na polovinu z nich.
Ale teď už k otázkám: Moje přezdívka Mystann vznikla spojením dvou slov – mystery (ang. hádanka) a Ann (ang. verze mého křestního jména).
K nedávné změně blogu mne donutil jakýsi pocit, že můj blog není to, co měl být. Zjevně jsem chtěla větší „vylévárnu“, či jak to nazvat. Nicméně… Později jsem, už s novým blogem, zjistila, že se evidentně pomocí internetu vylévat nepotřebuji 🙂 Na nové adrese jsem už ale zůstala, protože je mi můj nový blog… jaksi blíž 🙂
 • Na svém blogu folmici.blog.cz jsi zveřejňovala vlastní kreslený komiks. Jak se tento nápad zrodil, a co tě časem přimělo přejít na vlastní web?
Folmíci mají zajímavou historii. Vznikli v červnu 2008 po mém rozhodnutí kreslit nějaký komiks (odjakživa jsem totiž vášnivá čtenářka a sběratelka komiksů). Začala jsem tedy kreslit komiks a krátce na to jsem ho přesunula i na blog, protože mi přišlo, že by byla škoda, kdybych si ho schovávala v šuplíku.
Přesunout se na vlastní web? O tom se na počátku ani neuvažovalo. Ale časem mi možnosti blogu pro Folmíky nestačily a tak jsme po necelých dvou letech fungování blogu s podporou mamky a pomocí programátora Honzy Brabce spustili web folmici.cz, který tento týden oslavil jeden rok.
 • Se svými Folmíky jsi slavila před časem úspěch, kdy jsi vyhrála soutěž Junior Internet (psali jsme na Srdci Blogu v tomto článku: Folmíci v České televizi a další úspěchy našich blogerů. Jak bys svůj komiks popsala několika slovy, a pamatuješ si ještě, jak se stalo, že jsi se svým komiksem vyhrála v kategorii do 15 let v této soutěži?
Komiks o Folmících je vlastně o třech dětech – superhrdinech, kteří jsou staří jako jejich čtenáři, a tudíž kromě bojů s padouchy prožívají totéž jako lidé, co jejich komiksy čtou – chodí do školy, mají koníčky, lásky…
Pro mne to tehdy bylo něco neuvěřitelného. Měla jsem blog s velmi jednoduchou grafikou a už jsem slavila takový úspěch. Rozhodně mne to „pěkně nakoplo“, abych ve Folmících pokračovala..
 • V té době ti bylo 13 let. U dívek v tomto věku, které mají svůj blog na Blog.cz, není typické, aby na něm publikovaly vlastní tvorbu, navíc takto úspěšnou. Považuješ se dítě štěstěny, nebo je za tvým úspěchem tvrdá práce a hodiny strávené za počítačem? Nezasahuje ti čas strávený na internetu do školních povinností?
Ano, tehdy to bylo skutečně nezvyklé, mít něco dnes známého jako „autorský blog“. Abych pravdu řekla, když mi bylo 9, tak i já měla blogísek (ovšem ne na Blog.cz – ten jsem tou dobou ještě neznala). Dokonce i můj první blog tady byl takový trochu poloblogís.
Samozřejmě je za mým úspěchem neuvěřitelně mnoho tvrdé práce. Kdybych to měla vyjádřit v hodinách za den, tak rozhodně přes dvě hodiny denně (během všedních dní ovšem tolik ne). A když například přes víkend pracuji na nějaké novince, trvá mi to třeba více než 10 hodin. Ale myslím, že se to vyplácí.
 • Jak se vlastně stavíš například k dívčím blogům o módě, líčení, a podobných tématech? Předpokládám, že podobné blogy asi příliš navštěvovat nebudeš. Nabízí se tedy otázka, jaké blogy máš ráda (pokud tedy nějaké blogy čteš 🙂 ?
Pokud máte na mysli blogy typu Natália Sadness a Lejdy Vanilková, tak ty doslova nenávidím. Skutečně – tenhle trend mi jde krkem. Přijde mi to trapné.
Já osobně preferuji hlavně blogy, jejichž autoři kreslí, malují, vytvářejí PC grafiku. Dovolím si uvést dva blogy, které v poslední době navštěvuji nejvíce: Je to Yone (way-to-nepenthe.blog.cz), velmi nadaná kreslířka, jejíž obrázky prostě zbožňuji. A pak Awia (awia.blog.cz), která zase úžasně píše a taktéž nádherně kreslí.
 • Žádný z tvých blogů jsem nenašel mezi členy Autorského klubu. Znamená to, že jsi nikdy neměla zájem stát se jeho členem, nebo jsi tam už někdy v minulosti byla a později jeho řady opustila? Jaký je tvůj názor na smysl Autorského klubu?
Mé blogy (Folmíci i Mystann) v AK byly, ovšem pro svoji neaktivitu už v klubu nejsou. A svůj nejnovější blog jsem do AK přihlásila teprve nedávno a momentálně čekám na přijetí (zájemců o členství je totiž mnoho).
A co si o AK myslím? Že se některé věci v klubu šíleně přehání. V očistci se mnohdy spekuluje o úplných hloupostech.
 • Pojďme k tvému osobnímu blogu sawesome.blog.cz. Co na něm mohou čtenáři najít a jak bys ho stručně představila?
Můj blog sawesome.blog.cz je moje kreativní doupě, kde publikuji převážně svoji tvorbu na poli kresby a PC grafiky. Taktéž tam ale naleznete i něco málo z jiných soudků, například výplody mého slepého básnického střeva atd.
 • Máš i profil na DeviantArtu a na Facebooku. Má dnes ještě vůbec smysl mít blog, nebo ho už dokážou nahradit sociální sítě?
Ano, má to smysl. Přece jen, blog je něco jiného než Ksichtkniha. Díkybohu.
 • Letos na jaře se tvůj web folmici.cz stal vítězem evropské soutěže E-skills week. To je fantastický úspěch – vyhrála jsi 1. místo v celoevropské soutěži v rámci kampaně Evropské komise e-Skills Week 2010 a tvůj internetový projekt Folmíci.cz byl oceněn v kategorii Digital Competence – Women. Slavnostní vyhlášení a předávání ocenění proběhlo 5.3.2010 v Bruselu při příležitosti ukončení Evropského týdne IT. Jak ses do té soutěže vlastně dostala, co tomu předcházelo, a v čem tě vítězství nějak ovlivnilo?
Do soutěže jsem se dostala jakožto loňská vítězka JuniorInternetu. Když mi přišel e-mail, kde mne informovali o mém úspěchu, spadla mi čelist někam pod stůl – nečekala jsem to. Vítězství v E-skills week competition bylo další ohromné „nakopnutí“ – ještě větší, než vítězství v JuniorInternetu. Byla jsem šťastná, jako ještě nikdy.
 • Tví Folmíci se evidentně líbí a slaví úspěch. Co s nimi bude dál? Neplánuješ třeba vydat knížku, nebo rozjet něco nového?
Nic takového zatím neplánuji a nevím, co jednou bude 🙂 Jako jsme před dvěma lety vůbec netušili, že někdy bude web.
Já jen doufám, že Folmíci budou stále lidi bavit a že budou mít více a více čtenářů 🙂
 • Díky za rozhovor.
Chcete se o zpovídané Anně Voříškové a její tvorbě dozvědět více? Navštivte její blog na adrese sawesome.blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: