Nejzajímavější výsledky anket II.

Na Srdci Blogu již vyšly desítky zajímavých anket, ve kterých hlasovaly stovky uživatelů Blog.cz. Tyto ankety tak představují zajímavou sondu mezi názory uživatelské komunity Blog.cz.

Již tomu bude rok, co jsme zveřejnili první článek přinášející ohlédnutí za výsledky nejzajímavějších anket z minula. Připomenout si jej můžete zde: Nejzajímavější výsledky anket
Od té doby se nám sešlo 28 nových anket, které si zaslouží ohlédnutí za výsledky. V tomto článku najdete výsledky prvních 14 anket spolu s komentáři ke každé anketě. V pátek 22. října vyjde třetí část navazující na tento článek, která představí výsledky dalších 14 anket opatřených komentářem.
Většina níže představených anket byla zveřejněna v rámci rubriky Ptáme se vás.
OpenID na Blog.cz vás podle všeho nezaujalo, téměř polovina hlasujících se vyjádřila proti.
Výsledky této ankety napovídají, že většina hlasujících se sice se svými blogovými začátky nijak nechlubí, ale současně nemají potřebu se od nich vyloženě distancovat a mazat staré články – k tomuto kroku se uchyluje jen 20% uživatelů.
Podle této ankety je zřejmé, že uživatelé Blog.cz projevují pozoruhodnou ochotu číst dlouhé články. To kontrastuje s obecně známou tendencí čtenářů na internetu, kteří dlouhé články číst odmítají.
Tato anketa nebyla vymyšlena úplně ideálně – již na první pohled je zřejmé, že odpověď na ni nikdo nezná, hlasující proto jen tak „stříleli“ od boku podle své intuice. Dosavadní zkušenosti však přesto naznačují, že první 3 kategorie s největším počtem hlasů – deníčky, koníčky a salámisti, jsou na Blog.cz skutečně hojně rozšířené.
Výsledky této ankety nepřekvapily: více než 50% hlasujících má na Blog.cz více než jeden blog. Typické je mít 2-10 blogů. 23% hlasujících pro poslední možnost „více než 50“ budou zřejmě vtipálci, nic to ale nemění na skutečnosti, že na Blog.cz se skutečně vyskytují uživatelé mající založených více než 50 blogů. Zrovna nedávno se nám ozval uživatel, který měl na Blog.cz 103 založených blogů a chtěl všechny (až na tři z nich) zrušit.
Postoj k vulgarismům vyjádřili hlasující poměrně benevolentní: více jak nadpoloviční většina uživatelů zastává názor, že použití vulgarismů na blogu v rozumné míře nevadí.
Nejzásadnějším zjištěním této ankety je potvrzení domněnky, že uživatelé Blog.cz nepoužívají RSS. Do velké míry za to může podoba titulní stránky Blog.cz pro přihlášené uživatele, která zobrazuje poslední články oblíbených blogů přihlášeného uživatele. Tato funkce nahrazuje pro většinu uživatel právě RSS (případně e-mailový odběr novinek, což je de facto zcela nepoužívaná funkce, kterou na svém blogu sice má řada uživatelů zapnutou, ale nikdo novinky neodebírá).
75% blogerů na svém blogu nemá z různých důvodů odkaz na přeloženou verzi svého blogu do jiného jazyka. To je pozitivní zjištění – kvalita strojového překladu je totiž natolik špatná, že překládat svůj blog tímto způsobem v praxi je de facto nepoužitelné.
Tato důležitá anketa potvrdila domněnku, že většina uživatelů Blog.cz nemá zájem o naše další internetové projekty. Téměř 55% uživatelů je registrovaných pouze na Blog.cz, 26% se přihlašuje kromě Blog.cz ještě do druhého projektu (nejčastěji Galerie.cz kvůli hromadnému uploadu obrázků, který Blog.cz zatím neumí), a 12% uživatelů je registrovaných ještě ve třetím projektu (nejčastěji Dobyvatel.cz). Zbylá procenta nestojí za řeč, další projekty tedy evidentně uživatele Blog.cz zatím neoslovily.
Tato anketa je rovněž velmi důležitá. Ukázala, že většina uživatelů se nechodí na titulní stránku Blog.cz jenom přihlásit, ale mají za cíl i něco jiného. Například nahlédnout do žebříčku Autorského klubu nebo Tématu týdne, najít nějaké články ke čtení, nebo se podívat na svou včerejší návštěvnosti a zjistit nové články svých oblíbených blogerů. Pouze 17% uživatelů se chodí na titulní stránku pouze přihlásit a nic jiného je tam nezajímá.
Zde se ukázalo, že ochota uživatelů platit za blog na Blog.cz je de facto nulová. Skoro 50% uživatelů by za blog neplatilo v žádném případě, téměř 40% uživatelů by pak zvolilo nejlevnější nabídku (a to ještě kdo ví, zda by skutečně byli ochotni navrženou stovku ročně platit, pokud by se blog doopravdy zpoplatnil). Zpoplatnění služby Blog.cz po jejím 5 letém bezplatném období by tak mohlo skoro určitě narazit na tvrdý odpor většiny uživatelů.
U této ankety není ani tak zajímavé procento nevegetariánů (47%), jako počty těch, kteří se k vegetariánství hlásí (20%), nebo o něm uvažují (14%). Sečteme-li totiž počty vegetariánů a zájemců o tento způsob stravování, dostaneme se téměř na procento uživatelů, kteří o vegetariánství zájem nemají. Podle všeho se zde rýsuje silný trend obratu k rostlinné stravě, který bude do budoucna ještě sílit.
Počty hlasů u jednotlivých odpovědí v této anketě jsou rozloženy víceméně rovnoměrně, za zmínku tak zde pouze stojí zjištěný fakt, že uživatelé jsou obecně relativně málo ochotní hodnotit články hvězdičkami, a pokud tak už činí, pak se často uchylují pouze ke krajnímu hodnocení – buď plný počet hvězdiček, nebo naopak půl hvězdičky (nejnižší hodnocení).
Výsledek poslední ankety je velmi zarážející. Téměř 42% uživatelů by chtělo zpřístupnit svůj blog pod heslem pouze vybraným uživatelům, a dalších 32% uživatelů se domnívá, že tato funkce má údajně na některých blozích smysl. Pouhých 18% uživatelů nikdy neuvažovalo o tom, že by svůj blog zamklo na heslo.
Nabízí se logicky otázka: pokud se tolik lidí obává, že by byl jejich blog prozrazen (v blízkém okolí, v rodině, apod.), proč ho potom vůbec provozují na internetu (resp. na Blog.cz), kde už z principu nikdy neovlivníte, kdo se k vašemu blogu dostane? Vyjdou tajné deníčky časem z módy, tak jak se postupně budou uživatelé dobrovolně zbavovat své anonymity? Uvidíme.
Aktuální poptávka po funkci umožňující blog znepřístupnit vybraným čtenářům zatím nevypadá, že by se chystala v nejbližší době opadnout, spíše naopak. Řady uživatelů, kteří svůj blog zrušili kvůli jeho prozrazení, postupem času totiž stále rostou.
Pokračování v příštím článku.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: