Like Button – To se mi líbí

Facebook se stal nedílnou součástí života většiny internetových uživatelů. A díky tlačítku „To se mi líbí“ můžete nyní Facebook nově využít k propagaci svého blogu.

O tomto tlačítku se již na tomto blogu psalo, viz Chcete lajkovat články? Článek obsahoval anketu, která dopadla pozoruhodně vyrovnaně: počty ANO a NE byly po celou dobu trvání ankety vyrovnané. Připočteme-li navíc k počtu odpovědí ANO nemalé procento uživatelů, kterým to „je jedno“, pak již implementaci Like Buttonu nic nestojí v cestě.
Zopakujeme si z minulého článku: smyslem tlačítka Like Button je umožnit uživatelům Facebooku sdílet nějaký obsah se svými přáteli. Sdílení informací je ostatně jedním z hlavních smyslů sociálních sítí a do jisté míry to platí i o blozích.
Kliknutím na toto tlačítko se odešle na Zeď uživatele záznam se zpětným odkazem na původní stránku, která se uživateli „líbí“. Toto tlačítko tak vytváří spojení mezi uživatelem Facebooku a nějakou webovou stránkou. Odkaz na tuto webovou stránku pak na své Zdi uvidí všichni přátelé uživatele, který na tlačítko „Líbí se mi“ kliknul.
Ještě nezapomeňme zmínit, že je rozdíl mezi tím, když pouze nasdílíte nějaký článek na svůj profil, nebo když použijete Like Button. Při vložení odkazu na nějaký článek na svůj profil se sdílí celý odkaz i s obrázkem, zatímco Like Button se na Zdi uživatele zobrazí pouze jednořádkovou zprávou, že se uživateli něco líbí. Smyslem Like Buttonu je tedy doporučování zajímavého obsahu svým virtuálním přátelům, které zvete k tomu, aby navštívili nějakou stránku, která se vám líbila.
Podrobné informace o Like Buttonu můžete najít zde: fb:like (facebook Like Button) a jak na něj a Like Button (v angličtině).
Ještě několik poznámek k podobě tohoto tlačítka na Blog.cz:
  • Všechny uživatelské blogy mají toto tlačítko v základním nastavení vypnuté, zapnout si ho můžete v nastavení výpisu článků. Tamtéž si můžete i zvolit jednu ze dvou barevných variant tlačítka v závislosti na nastaveném vzhledu vašeho blogu. Jedná se o dvě přednastavená témata Facebooku (světlé a tmavé), a Blog.cz je proto již nemůže dále upravovat.
  • Like Button může mít více podob, na Blog.cz má standardní vzhled, povolené zobrazování profilových fotek a název „To se mi líbí“ místo „Doporučit„.
  • Tlačítko je funkční pouze pro přihlášené uživatele Facebooku – před jeho použitím je případně nutné se přihlásit.
  • Obavy ze ztráty soukromí jsou neodůvodněné: každý návštěvník blogu vidí pod článkem pouze počet lidí, kterým se článek líbí. Konkrétní jména uživatelů nejsou vidět. Vidět lze pouze jména vlastních přátel, kterým se líbí stejný článek. Facebook mimo to umožňuje nastavit viditelnost vlastních příspěvků a odlišit, kdo z přátel je může a nemůže vidět.
  • Smyslem tohoto tlačítka pro uživatele je jednak propagace jejich blogu (zkuste si to tlačítko zapnout alespoň dočasně a porovnat návštěvnost svého blogu před zapnutím tlačíka a po jeho zapnutí) a jednak rovněž určitá forma zpětné vazby (kolika lidem se článek líbí a doporučují ho ostatním).
  • Není důvod se domnívat, že tlačítko „Líbí se mi“ nějak významně změní uživatelské návyky. Kdo až dosud psal rád komentáře pod články, bude je psát i nadále. Kdo byl naopak líný komentovat, možná nyní alespoň klikne na hvězdičkové hodnocení nebo právě na tlačítko „Líbí se mi„.
  • Hvězdičkové hodnocení článků zde zůstává dál – smyslem této funkce je jednak poskytnout blogerům zpětnou vazbu o tom, jak se jejich články líbí čtenářům, a jednak ze získaných dat vytváříme žebříčky nejlépe hodnocených článků a nejlépe hodnocených blogů.
  • Nebojte se těchto novinek a zkuste je využít – uvidíte, že původní obavy se ukáží jako nesmyslné a výhody jasně převáží. Je to váš blog, ukažte ho hrdě světu. Nemusíte mít rádi Facebook a dokonce tam ani nemusíte mít účet, ale proč nevyužít velký potenciál propagace, který se zde nabízí?
Závěrem malé srovnání. Za pár týdnů to bude rok, co Srdce Blogu oznámilo novinku v podobě avatarů a přihlašování při komentování. Tehdejší článek vzbudil silně negativní přijetí a bouřlivou diskusi, ve které většina uživatelů psala, že avatary nechce a na svém blogu si je vypne. A dnes? Podívejte se do komentářů pod libovolný článek na tomto blogu – avatar používá většina diskutujících.
Věříme, že stejné to bude i s tlačítkem „To se mi líbí„. Až opadnou prvotní vášně a uživatelé zjistí, že se jim jednoznačně vyplatí toto tlačítko na svém blogu mít, jistě stoupne počet blogů, které si tuto funkci zapnou.
Uživatelská komunita Blog.cz je relativně konzervativní a na novinky se adaptuje pomalu, ale pokud si něco osvojí, pak se to rozšíří rychlostí blesku. Jako třeba volitelné boxy nebo již zmiňované avatary. Za jak dlouho uvidíme „To se mi líbí“ na každém blogu?
Aktualizace 24.9.2010: Všechny uživatelské blogy založené do 23.9.2010 mají toto tlačítko v základním nastavení vypnuté. Nové blogy založené po 23.9.2010 ho již mají v základním nastavení zapnuté.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: