Vítězné tažení Firefoxu

Zajímá vás, jaké prohlížeče a operační systémy nejčastěji používají návštěvníci Blog.cz?

Následující článek vychází z dat pro celý Blog.cz za období srpen 2010.
Internet Explorer (IE) byl od roku 1998 nejpoužívanější webový prohlížeč. Minimálně na Blog.cz to už dlouhou dobu neplatí. V absolutních číslech je v současnosti nejzastoupenější prohlížeč mezi návštěvníky Firefox 3.6 (27,4%), následován IE 8 (22,7%), IE 7 (13,7%) a Chrome 5 (10,7%).
Odhlédnuto od jednotlivých verzí prohlížečů opět vede Firefox (40,2%), na druhém místě jsou všechny verze Internet Exploreru (38,1%), třetí jsou všechny verze Chrome (13,3%), a poslední ze známé čtveřice prohlížečů – Opera – má ve všech svých verzích zastoupení 8,1%.
Když se na ta čísla podíváme detailněji, vítězství Firefoxu nepřekvapí, jeho postupný růst bylo možné sledovat dlouhodobě (stejně tak jako trvalý pokles uživatelů IE). Naopak překvapí výrazný úspěch prohlížeče od Googlu (Chrome), který byl představen teprve před dvěma lety a již stihl předstihnout Operu, která je zde mnohem déle.
Nám jako webovým vývojářům dělalo již dlouho vrásky na čele stále neklesající procento uživatelů zastaralého prohlížeče Internet Explorer 6. Čekali jsme, kdy počet jeho uživatelů klesne pod 5%, abychom od toho okamžiku tento prohlížeč přestali oficiálně podporovat. Ta chvíle je konečně tu, v srpnu měl IE6 podíl 4,1%, je tedy na čase tento prohlížeč konečně „zaříznout“. Nějaké další informace k tomuto tématu můžete najít zde: Nepoužíváte zastaralý prohlížeč?
V souboji Windows versus linux je vítězství operačního systému firmy Microsoft naprosto zdrcující: 98,1% návštěvníků má na svém počítači Windows, 1,7% pak nějakou distribuci linuxu. Další operační systémy nestojí za řeč (0,2%). Nejpoužívanějším operačním systémem jsou Windows XP (na trh uvedeny v r.2001!) – 61,3%. Druhé místo drží Windows 7 – 17,9%, třetí jsou Windows Vista se 17,2 %.
Za zmínku ještě stojí, že 73% návštěvníků má českou verzi prohlížeče, 10,4% slovenskou verzi, angličtina má 7,2% a němčina 1,85%. Nejčastějším rozlišením pak je 1024 x 768 (21,9%), 1280 x 800 (17,0%) a 1280 x 1024 (16,3).

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: