20% blogů generuje 80% návštěvnosti Blog.cz

Přemýšleli jste někdy, co přesně znamenají čísla v žebříčku „Nejnavštěvovanější blogy“? A slyšeli jste už někdy o Paretovu pravidlu, které lze do jisté míry aplikovat i na návštěvnost Blog.cz?

Jednou z nejzajímavějších funkcí Blog.cz jsou žebříčky, které odlišují tuto službu od podobných blogovacích projektů. Pro uživatele představují zajímavou možnost propagace jejich blogů, pro ostatní pak poskytují dobrou představu o tom, co dlouhodobě přitahuje pozornost uživatelů.
Žebříčkem možná vůbec nejdůležitějším je ten nazvaný Nejnavštěvovanější blogy. Najdeme tam 5 časových období, ve kterých je sledována návštěvnost:
Den – nejnavštěvovanější blogy za předchozí den
Týden – nejnavštěvovanější blogy za posledních 7 dní
Měsíc – nejnavštěvovanější blogy za posledních 30 dní
Za čtvrtletí – nejnavštěvovanější blogy za posledních 91 dní
Za celou dobu – nejnavštěvovanější blogy od spuštění měření (první data máme z 1.září 2008)
Všechny naše žebříčky, tedy nejenom tento, se generují denně, aby zobrazovaly platná čísla. Výše popsaná vysvětlení mají rozptýlit případná nedorozumění, pokud se někdo například domníval, že týdnem je myšlen poslední kalendářní týden od pondělí do neděle, apod. – nikoli, vždy je myšleno časové období 1-91 dnů zpětně ode dne, kdy si uživatel prohlíží žebříček.
Podíváme-li se na žebříček detailněji a známe-li celkovou návštěvnost Blog.cz, nabízí se aplikace tzv. Paretova pravidla. Tento princip, pojmenovaný po italském ekonomovi, sociologovi a politologovi, zjednodušeně říká, že 80 % důsledků pramení z 20 % příčin.
Ukázky aplikace tohoto principu: ve škole nebo firmě pochází 80% výsledků od 20% ze všech jednotlivců, 20% klientů firmy tvoří 80% obratu, 20 % vynaloženého času přinese 80 % výsledků.
Na Blog.cz je potom vysoce pravděpodobné, že 80% celkové návštěvnosti serveru pochází od 20% ze všech blogů. Zkusme si tuto domněnku doložit.
V době psaní tohoto článku (10.září 2010) má Blog.cz 862 928 aktivovaných a veřejných blogů. Návštěvnost za předchozí den byla dle veřejných dat NetMonitoru 164 111 RUest (reální uživatelé – odhad; reálný uživatel je skutečný člověk, který danou stránku ve sledovaném období navštívil) a 310 206 visits (návštěvy, kam jsou započítány i opakované návštěvy stejných reálných uživatelů).
Nás bude zajímat druhé číslo – návštěvy – s kterým pracuje i náš žebříček. Jak jsme si již uvedli, jedná se o všechny návštěvy blogů, jsou mezi nimi tedy započítány i opakované návštěvy stejných reálných uživatelů. To znamená, že pokud například přijdu na blog ráno v 8:00 a pak třeba v 10:00, budu započítán dvakrát, protože jedna návštěva se počítá v nějakém časovém limitu.
Pojďme si nyní trochu započítat s hrubými čísly. 20% blogů z celkového počtu blogů na Blog.cz dělá 170 tisíc blogů. 80% z celkové denní návštěvnosti Blog.cz je 250 tisíc návštěv. Je možné, aby 170 tisíc blogů generovalo denně 250 tisíc návštěv? Na první pohled naprosto bez pochybností – pokud by každý z těchto blogů vygeneroval pouhé dvě návštěvy za den, jejich celková návštěvnost by byla o 90 tisíc návštěv více než je potřeba, aby nám ta čísla seděla!
Protože je evidentní, že v praxi je nemožné, aby měl každý blog denně jen dvě návštěvy, jistě vás již napadá, že to bude trochu jinak. Na jednom konci škály budou blogy s extrémně vysokou návštěvností (denní rekord pro jeden blog na Blog.cz se pohybuje kolem 5 tisíc návštěv) a na druhém konci budou blogy, které neměly návštěvnost žádnou.
Vezměme si k ruce náš žebříček. Sečteme-li návštěvnost prvních 40 nejnavštěvovanějších blogů za předchozí den (9.září), dostaneme se k číslo 52 880 návštěv, což je 17% z celkové návštěvnosti celého serveru za daný den. Vidíme-li, že stačí vzít návštěvnost cca. 50 nejnavštěvovanějších blogů, abychom se dostali téměř na čtvrtinu celkové návštěvnosti Blog.cz, domněnka o Paretovu pravidlo už se vůbec nejeví jako nepravděpodobná.
Co z toho plyne? Celkové číslo o počtu založených blogů je jen hezký údaj na efekt, který nemá žádnou vypovídací hodnotu. Jsou v něm zahrnuty stovky tisíc neaktivních blogů, které negenerují žádnou, nebo jen zcela minimální návštěvnost. A naopak je zde pár tisíc nejnavštěvovanějších blogů, které generují v podstatě většinu návštěvnosti Blog.cz. Stačilo by, aby si pár desítek nejúspěšnějších blogerů zrušilo nebo přestěhovalo svůj blog, a Blog.cz se propadne na dno všech statistik.
Tito autoři nejnavštěvovanějších blogů jsou tím nejcennějším, co Blog.cz má. Budeme na to myslet při dalším vylepšování Blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: