Hoax na Blog.cz

Poslední dobou se záhadným způsobem znovu rozmohla poplašná zpráva o tom, že Blog.cz je přetížen a bude zrušen. Podobné nesmysly jsou velkým nešvarem internetu, a zaslouží si proto několik slov.

Možná jste už také na nějakém blogu narazili na následující text:
Nepodařilo se připojit k databázi. Systém je v tomto okamžiku pravděpodobně přetížen. Omlouváme se za problémy, zkuste se, prosím, připojit později. Děkujeme za pochopení.
Tak tohle se nám ukazuje stále častěji. Je možné, že blog.cz bude zrušen v důsledku obrovského množství (nejen) nepoužívaných blogů. Takže si prosím tuhle petici celou zkopírujte na blog a pomozte nám zabránit zrušení http://www.blog.cz a pokuste se smazat své vedlejší blogy, které nepoužíváte. Děkujeme za pochopení.
Rozeberme si to větu po větě.
První odstavec má působit dojmem autentické chybové hlášky Blog.cz. Věta obsahuje tajemné slovo „databáze„, kterému normální uživatel nerozumí, ale tuší, že to bude něco na způsob Matrixu, který řídí všechny blogy na Blog.cz. Autenticita je samozřejmě falešná – formulace „zkuste se připojit“ nedává v tomto kontextu vůbec smysl. Připojit kam? Nemělo tam být spíše „přihlásit„? 🙂
Všimněme si rovněž použití slovesné osoby – „děkujeme za pochopení„. Formální tón a první osoba množného čísla mají opět vzbudit dojem, že se jedná o autentický text od provozovatele, který kontastuje se světem blogů, kde každý každému tyká.
Druhý odstavec hraje na komunitní strunu – „tohle se nám ukazuje…“. Slovíčko „nám“ označuje jednu velkou blogovou rodinu – všichni jsme přece na jedné lodi a máme rádi svůj blog. Tudíž by nám co? Ano, správně, každému vadilo, kdyby byl náš blog zrušen.
Vědomí, že je Blog.cz zdarma, vytváří při nečekaných technických problémech – které, přiznejme si to, hlavně v minulosti uživatele skutečně vydatně potrápily – zvláštní pocit. Mám právo si někomu stěžovat, když mi blog nefunguje, jestliže za něj nic neplatím? Co si počnu, když mi blog ze dne na den provozovatel zruší, protože mu to umožňují podmínky používání, které jsem odsouhlasil/a při založení blogu?
Takovéto myšlenky se možná někdy prohnaly hlavou také vám. Autor hoaxu si je toho velmi dobře vědom a s tímto nereflektovaným pocitem strachu pracuje, aby dosáhl paniky, o kterou mu jde.
Je možné, že blog.cz bude zrušen v důsledku obrovského množství (nejen) nepoužívaných blogů.“ Opět věta nejen překrucující fakta, ale dokonce ani nedávající smysl. Protože náš systém musí každým okamžikem čelit náporu uživatelů, vyvinuli jsme několikaúrovňový systém rozkládání a vyrovnávání zátěže pro jeho zvládnutí. A co je hlavní: proč by měl být Blog.cz rušen kvůli neaktivním blogům? Nebylo by snad jednodušší prostě ty neaktivní blogy zrušit, pokud by něčemu skutečně vadily, namísto zrušení celého Blog.cz, který náš živí? 🙂
Téma neaktivních blogů jsme zde mnohokrát řešili, naposledy v tomto článku: Neaktivní blogy: jak to s nimi tedy je? Všimněte si, že jsme nikdy nevyžadovali po našich uživatelích, aby rušili své neaktivní blogy.
Blog.cz nabízí prostor pro bezplatné založení a vedení blogu, tím naše úloha skončí. Naší úlohou není suplovat roli přísných rodičů a poučovat naše uživatele, aby po sobě „uklidili“, čili smazali nepoužívané blogy. Bylo by to velmi nepatřičné, toto po uživatelích chtít, a je pouze a jedině na nás, jak se vypořádáme s náročností provozu Blog.cz. Čili žádné neaktivní blogy rušit nikdo nemusí, a už vůbec ne proto, aby „zachránil“ Blog.cz.
Takže si prosím tuhle petici celou zkopírujte na blog...“ – touto větou se celá poplašná zpráva naprosto nezpochybnitelně prozradila. Jednou z hlavních charakteristik hoaxu – poplašné zprávy – je výzva žádající další rozeslání hoaxu mezi jiné uživatele. Autor hoaxu tak chce dosáhnout maximálního rozšíření poplašné zprávy a pobavit se tím, kolik lidí mu na to skočilo. Což se mu zrovna v tomto případě podařilo.
Autorem konkrétního hoaxu, který rozebírá tento článek, je jeden konkrétní uživatel, kterému se podařilo dosáhnout toho, že si jeho hoax na blog dalo ohromné množství uživatelů. Ostatně, přesvědčit se můžete sami zde.
Poznámka závěrem. Hoax je skutečně velký nešvar a je nutné proti němu bojovat. Vtipné by bylo bojovat s ním jeho vlastními prostředky a požádat vás, abyste si tento článek zkopírovali k sobě na blog 🙂 Ale to po vás samozřejmě nechci – naopak, velmi nerad vidím kopírování článků z tohoto blogu, byť to tiše toleruji.
Abyste si mohli udělat představu, co může takový hloupý hoax způsobit, navštivte náš Facebook. Najdete tam ofocený e-mail jedné uživatelky, která se vyděsila z toho, že by mohl být Blog.cz zrušen, a poslala nám velmi dojemný text o tom, proč by Blog.cz rušen být neměl. Najdete ho zde.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: