Důvody proč přestat blogovat

Volně navazujeme na článek Neaktivní blogy: jak to s nimi tedy je?. V článku najdete zajímavá čísla z jednoho interního dotazníku, který vyplňovali minulí uživatelé Blog.cz.

Neaktivní blog je takový, do kterého se autor 3 měsíce a déle nepřihlásil. Zajímalo nás, jaké jsou nejčastější důvody toho, proč se uživatel přestane přihlašovat do svého blogu.
Dotazník byl velmi jednoduchý, skládal se z jedné hlavní otázky a několika dalších podotázek, s možností se volitelně více rozepsat. Otázka zněla: „Během uplynulých 3 měsíců jste se nepřihlásil/a do svého blogu na Blog.cz. Budeme rádi, pokud nám prozradíte důvod. Můžete zaškrtnout i více odpovědí „.
Odpovědi byly takovéto:
 1. Mám na Blog.cz více než 1 blog a tomuto se již nevěnuji
 2. Jedná se o blog založený pro jednorázový účel (test designu, apod.)
 3. Přechod ke konkurenční službě
 4. Blog.cz nebo blogování jako takové jsem jen testoval/a a neoslovilo mě to
 5. Na blog nechodím od té doby co mám účet na Facebooku
 6. Blog už mě nebaví, nemám čas, apod.
 7. Do blogu se přihlašuji jen jednou za čas
 8. Nemohu se přihlásit
 9. Nespokojenost s malou návštěvností
 10. Dlouho jsem nebyl/a na internetu
 11. Jiný důvod
Dotazník vyplnilo – od 18.ledna, kdy byl spuštěn, až do dnešního dne – 1 395 uživatelů, kteří měli všichni společné to, že se 3 měsíce nepřihlásili do svého blogu.
Proč se tedy respondenti 3 měsíce nepřihlásili do svého blogu? Zde jsou nejčastější odpovědi – procento udává počet respondentů dotazníku, kteří zatrhli vybranou odpověď.
 1. Blog už mě nebaví, nemám čas, apod. – 28.80%
 2. Mám na Blog.cz více než 1 blog a tomuto se již nevěnuji – 28.43%
 3. Nespokojenost s malou návštěvností – 16.02%
 4. Jedná se o blog založený pro jednorázový účel (test designu, apod.) – 13.52%
 5. Dlouho jsem nebyl/a na internetu – 12.93%
 6. Na blog nechodím od té doby co mám účet na Facebooku – 12.71%
 7. Do blogu se přihlašuji jen jednou za čas – 12.49%
 8. Blog.cz nebo blogování jako takové jsem jen testoval/a a neoslovilo mě to – 10.51%
 9. Nemohu se přihlásit – 7.79%
 10. Přechod ke konkurenční službě – 3.75%
Komentář k výsledkům
Nejčastější odpověď – „Nemám čas/nebaví mě to“ – ukazuje, že velké množství uživatelů propadne blogování jen dočasně. Po čase je to omrzí a blogu se věnovat přestanou, nebo na něj nemají čas (často po nástupu na střední či vysokou školu).
Stejně tak nemalé množství uživatelů má na Blog.cz více blogů. Velice časté je založit si testovací blog pro nastavení designu. Výjimkou nejsou ani uživatelé, kteří mají na Blog.cz několik desítek založených blogů, jak vyplývá z našich zkušeností. Logicky se potom přihlašují jenom do některých z nich a na zbytek zapomenou.
Pro nás možná nejzajímavější je údaj o počtu uživatelů, kteří skončí s blogováním, protože jsou zklamaní z malé návštěvnosti. Je chyba na straně Blog.cz, který neposkytuje dostatek možností k zviditelnění blogu, nebo je chyba naopak na straně uživatelů, kteří si zakládají blog s naivními představami, že návštěvnost přijde sama od sebe druhý den po založení blogu?
Rovněž zajímavé je procento ukazující, kolik uživatel Blog.cz přetáhl Facebook. Naopak vyloženě přechod k jiné blogovací službě udává nejméně respondentů – typický uživatel Blog.cz je tedy relativně vysoce loajální ke své službě.
Přehlédnut by neměl být ani fakt, že je zde nemalé množství uživatelů, kteří se buď do blogu přihlašují jen občas, nebo kteří nejsou po dlouhou dobu na internetu.
A konečně velice smutné číslo je počet uživatel, kteří se do blogu nepřihlásili prostě proto, že jim to nešlo. Buď že zapomněli uživatelské jméno, nebo heslo. Přestože mají uživatelé k dispozici uživatelskou podporu a nápovědu, s jejichž pomocí mohou tento základní problém snadno vyřešit, stále je zde relativně vysoký počet uživatelů, kteří blogování vzdají kvůli tomu, že zapomněli od blogu heslo. Nabízí se samozřejmě domněnka, že jim na jejich blogu potom asi příliš nezáleželo, když ho tak snadno pustili ze zřetele…
Dotazník obsahoval ještě další otázku: „Máte v úmyslu se tomuto svému blogu nadále věnovat?“ Odpovědi spíše ukazují na to, že pokud se uživatel do blogu nepřihlásí 3 měsíce, o blog už nemá zájem – NE (63.02%), ANO (36.98%).
To odpovídá politice rušení neaktivních blogů na Blog.cz – jestliže více jak 60% uživatelů ztrácí již po 3 měsících od svého posledního přihlášení o blog zájem, po 5 měsících od posledního přihlášení bude nezájem ještě vyšší. Takový blog je tedy časem automaticky zrušen.
Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s tímto tématem? Myslíte, že náš dotazník zachytil všechny možné důvody, proč se uživatelé přestali přihlašovat do svého blogu, nebo jsme na něco zapomněli?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: