Chybami se člověk učí

Začínající uživatelé se po založení svého blogu potýkají často s problémy, které jsou pro zkušené blogery dávno hračkou. Které jsou ty nejčastější?

Ukažme si pár příkladů z praxe, s kterými se uživatelé Blog.cz skutečně opakovaně obracejí na uživatelskou podporu.
  • Dotaz: Jaktože když smažu z galerie v blogu nějaké obrázky, přestanou se zobrazovat i v článcích?
Komentář: Začínající uživatelé jsou často zaskočeni limitem 400 obrázků na jednu složku. Tento limit neříká nic jiného, než že po zaplnění nějaké složky je potřeba vytvořit složku novou. Limit má své opodstatnění v technických detailech v zákulisí, které uživatele nemusí vůbec zajímat. Tzn. nikdo po uživatelích nechce, aby mazali své staré fotky, jakmile zaplní nějakou složku – naopak – celkové množství místa na obrázky (5 GB) je tak velké, že se k němu 99% uživatelů nikdy ani vzdáleně nepřiblíží.
Mimochodem je to skutečně tak – pokud smažete své obrázky z galerie, zmizí i z článků. To je záměr, nikoli chyba. Výjimkou jsou uživatelé, kteří mají aktivní i účet na Galerie.cz – tam zmizí smazané obrázky z článků až po vysypání koše na Galeriích, nebo úplné deaktivaci účtu.
  • Dotaz: Jak přidám k článku anketu?
Komentář: Řada začínajících autorů nemůže pochopit, že je nejprve na jednom místě založit anketu, a na jiném místě ji teprve přiřadit k článku. Je otázka, jestli je současný styl anket skutečně tak problematicky navržený, nebo jestli je chyba jinde. Co myslíte?
  • Dotaz: Proč se mi v menu nic nezobrazuje?
Komentář: Začínající uživatel si často přidá do menu položky Anketa, Rubriky a Galerie. Zkušenější uživatelé již tuší, kde je následně problém. Tyto položky se začnou v menu zobrazovat teprve tehdy, kdy si uživatel založí nějakou anketu, veřejnou galerii, nebo veřejnou rubriku. Do té doby se v menu nemá co zobrazovat, a následně vzniká místo pro nedorozumění.
  • Dotaz: Nefunguje mi anketa. Jaktože na ní nemůžu kliknout dvakrát?
Komentář: Ankety jsou chráněny před opakovaným hlasováním ze stejné IP adresy. Je to kvůli tomu, aby měly alespoň určitou elementární výpovědní hodnotu, a nebylo je možné považovat za zmanipulované opakovaným hlasováním ze stejného počítače. S nějakou formou ochrany před opakovaným hlasováním se setkáte v podstatě kdekoli, kde najdete na internetu nějakou anketu. Přesto je řada začínajících uživatelů překvapena tím, že např. jejich partner nemůže hlasovat v anketě na jejich blogu, protože sdílí stejný počítač a jeden z nich už v anketě hlasoval.
  • Dotaz: Jak přidám do blogu TOPlist/Google Analytics? To políčko v administraci je moc krátké a nevejde se mi tam měřicí kód.
Toto je zřejmě vůbec nejčastější problém blogových nováčků. Jak zprovoznit měření návštěvnosti svého blogu? Je až s podivem, že tolik lidí zápasí s tím, že nemusí nikam složitě vkládat měřicí kód, ale stačí jen vložit do administrace ID počítadla. Viz naše dva návody (zde a zde).
  • Dotaz: Přišel mi od vás e-mail, ať vám pošlu heslo od blogu. A někdo mi taky napsal komentář na blog, že můj blog porušuje podmínky a bude zrušen. Byli jste to skutečně vy?
Komentář: Případů, kdy se za nás někdo vydává, je až překvapivě mnoho. Stačí však uplatňovat základní pravidla zdravého rozumu a mít na vědomí následující věci:
– s uživateli komunikujeme pouze dvěma způsoby: e-mailem z e-mailové adresy blog@blog.cz nebo cokoli@jyxo.com; pokud vám přijde e-mail např. z adresy cokoli@e-mail.cz, pak je jasné, že se jedná o e-mail založený na službě Seznam, který mohl založit kdokoli
– pokud vám někdo nechal komentář na vašem blogu u nějakého článku, pak se 100% můžete spolehnout, že to nebyl nikdo od nás. A už vůbec bychom vám tímto způsobem neoznamovali skutečnost, že váš blog porušuje podmínky. Veškerá komunikace mezi námi a uživateli se vždy realizuje výhradně prostřednictvím e-mailů. (Což je mimochodem další skutečnost, kterou řada začínajících uživatelů nechápe, a tvrdošíjně se dožadují možnosti nám například telefonicky zavolat. Takže ještě jednou – ke komunikaci s uživateli slouží pouze a jedině e-mail).
– přečtěte si e-mail, který po vás chce heslo od blogu, ještě jednou – nejsou vám nápadné pravopisné chyby a mizerná stylistická úroveň celého textu?
– a konečně: my heslo od vašeho blogu vůbec nepotřebujeme. A proto ho nikdy nikomu neposílejte, a to ani v častých případech, kdy si necháváte od někoho nastavit design – výrazně to nedoporučujeme, a veškeré riziko tohoto kroku nesete vy. Pokud vám váš „tvůrce designu“ smaže všechny články, pak máte smůlu a obnova není možná – neměli jste nikomu dávat své heslo.
Další informace najdete v tomto článku, který byl jedním z prvních článků na tomto blogu vůbec, protože pojednává o naprosto základní věci, kterou musí znát všichni autoři blogů.
  • Dotaz: Kde mohu nahlásit blogera XY, že mi nadává? Jak mohu smazat jeho komentáře?
Komentář: Opět jeden z „evergreenů“ začínajících blogerů. Najít v administraci místo, kde se mažou komentáře, nemusí být zřejmě tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. To samé s uvědoměním si skutečnosti, že s uživatelskými konflikty vám nikdo nepomůže a jen jen na vás, jak se závadnými komentáři naložíte. Dobré je zavést dočasně moderované komentáře, pokud je závadný návštěvník vytrvalý. Z naší strany žádný zásah čekat nelze a žádné „nahlašování a následné trestání“ zde z pochopitelných důvodů neexistuje. Pozor, neplést s nahlašováním blogů za porušování našich podmínek, což je něco úplně jiného.
________________
Zápasili jste ve svých blogových začátcích taky s podobnými problémy? Co vám třeba dělalo největší potíže? Svěřte se v komentářích. Když se sejdou další zajímavé úvahy o tom, co dělá blogovým nováčkům největší potíže, mohou být zveřejněny v pokračování tohoto článku.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: