Blog, nebo www stránka?

Naše dlouhodobé zkušenosti ukazují, že nemalé množství uživatelů Blog.cz si ne zcela uvědomuje to, co to vlastně je blog. Jejich vlastní blog se potom snaží více či méně přiblížit podobě klasické webové stránky.

Náhodou jsem se dostal k textu, který kdysi napsal jeden kolega na základě dotazníku, který jsme před časem nechali vyplnit uživatelům (vyplnilo cca. 2000 uživatelů Blog.cz). Ocitujme si z něj to nejdůležitější:
„Průměrný bloger je cca 14 let stará dívka, studentka gymnázia, která se o blogu dověděla od svých přátel (většina uživatelů má blog proto, že ho mají jejich přátelé), a jejím cílem je mít co největší návštěvnost blogu, ať už z toho něco má, nebo ne.
Blog.cz je pro většinu blogerů pochopitelný, ale nezvládají efektivně používat pokročilé funkce, neumí například nadefinovat vlastní menu, nebo mají potíže přesně doladit vzhled blogu.
Většině blogerů je lhostejný obsah, důležitější je pro ně možnost psát (o čemkoli) a komentovat ostatní. Zdá se ale, že je tu nezanedbatelná skupina, která touží po kvalitních blozích. Blogeři se obvykle o Blog.cz dovídají od svých přátel, ale mnoho z nich ve skutečnosti chce mít hlavně vlastní webové stránky. Hodně takových sem dorazilo z vyhledávače.
Mnoho blogerů zkoušelo nebo používá i podobné služby, a Blog.cz pro ně vyšel jako vítěz. Mnoho z nich je členem nějaké sociální sítě, kde propaguje sebe a/nebo svůj blog. Pokud od nás bloger odchází, je to obvykle proto, že ho nebaví blogovat (to pravděpodobně přichází s věkem). Někteří odcházejí proto, že jim chybí některé funkce, nebo kvůli výpadkům.
Málo používané funkce jsou: videa, galerie, žebříčky, zpráva autorovi, uživatelská podpora (většinu problémů blogeři řeší sami), šablony vzhledu (radši dělají vlastní design) a profil (blogeři se znají hlavně osobně a nemají potřebu hledat lidi se společnými zájmy).“
_____
Takže jak je to s tím rozdílem blogu a www stránky?
Podstatou blogu je umožnit (v drtivé většině případů) jednomu autorovi publikovat vlastní obsah na internetu (nejčastěji texty, fotografie a videa). Základem blogu je tedy archiv chronologicky řazených článků řazených od nejnovějších po nejstarší. Časovou a tematickou provázanost článků zajišťuje jejich rozdělení do rubrik. Čtenáři k těmto článkům píšou komentáře a i dalšími způsoby komunikují nejen s autorem blogu, ale i s dalšími čtenáři.
Klasická www stránka je naproti tomu komunikace jedním směrem. Čtenáři konzumují nějaký obsah a na stránku se musejí vracet, pokud chtějí zaregistrovat změny a novinky. Blog naproti tomu nabízí odběr RSS (Blog.cz má 3 RSS kanály) a jeho články jsou označeny datem zveřejnění a jménem autora, na rozdíl od www stránek s permanentní úvodní stránkou a strukturou vnořených rubrik, jejichž obsah je často „anonymní“.
Kromě toho pro založení blogu nepotřebujete žádné speciální znalosti, na rozdíl od tvorby www stránek, kde si bez pokročilých znalostí neškrtnete. Důležitou vlastností blogu je to, že každý článek má vlastní trvalou URL, na kterou lze odkázat.
Z některých funkcí, které postrádají uživatelé Blog.cz, vyplývá, že vlastně chtějí mít spíše svou www stránku, než klasický blog: vnořené rubriky, permanentní hlavní stránka blogu, provoz blogu na vlastní doméně a především editace CSS a HTML.
Začínající uživatelé se velmi často na uživatelské podpoře dotazují, jak to mají udělat, aby se jim na úvodní stránce jejich blogu nezobrazovaly nejnovější články, ale nějaký úvod. Zde je právě prostor pro zklamání na straně uživatele, pokud si neuvědomí, že blog neumí to, co www stránka. A z toho vyplývají nejrůznější improvizace, s kterými se můžeme setkat, jako jsou např. tzv. „enter stránky“, návštěvní knihy v podobě jednoho článku, vytváření rozcestníků, nebo už jenom samotné názvy blogů ve stylu „Stránky Jana Nováka“ či „Official website XY“.
Skutečnost je taková, že postupným vývojem internetu došlo k částečnému smazání rozdílu mezi www stránkami a blogy, a v současnosti se setkáte se stránkami, které kombinují vlastnosti obojího a přidávají k tomu i něco dalšího. Jednoznačným trendem je např. důraz na komunitní prvky a sdílení obsahu napříč různými internetovými projekty.
Vynalézavost uživatelů Blog.cz často vede k tomu, že se jejich blogy přibližují podobě klasických webových stránek. Charakteristické vlastnosti blogu zde ale zůstávají, a základním typem blogu tak je a nadále zůstává internetový deníček. Za kterým stojí jeden výrazný autor – bloger.
Takový „deníček“ nemusí být pouze záznam toho, co jste zažili v předchozím týdnu, jak se přesvědčujeme u těch nejúspěšnějších blogů, které trhají rekordy v návštěvnosti a slaví úspěchy i v nejrůznějších anketách. Mj. proto, že jejich autoři pochopili, o čem blog je, a hrdě se označují jako blogeři (místo názvu typu admin apod., který odkazuje na „nudné“ správcovství nějaké www stránky).
Myslete na to, až zase budete zápasit s vytvářením rozcestníků 😉
P.S. Jediným blogem na Blog.cz, kterému se kdy povedlo „zakrýt“ svůj původ a který vypadá jako nefalšovaná www stránka, je dle mého názoru tento blog.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: