Neaktivní blogy – co s nimi?

8767a6c2f8_40715533_o2
V anketní otázce na únor zjišťujeme váš názor na téma, které vás poměrně zajímá, a které komunita uživatelů Blog.cz vnímá jako důležité. Řeč je o neaktivních blozích a otázce, co s nimi.

Nejprve výsledky minulé ankety: 43% z vás preferuje pro autora blogu označení bloger/blogerka. Naopak nejméně – 6% hlasujících – si myslí, že nejlepší název je blogař/blogařka.
snímek obrazovky
A nyní už k aktuálnímu tématu. Řada uživatelů Blog.cz si založí nový blog, ale po čase se mu přestane věnovat a blog „opustí“. Aktivní blog definujeme dvěma kritérii: autor se do něj přihlašuje a alespoň občas publikuje nové články. Neaktivní blog je tedy takový, do kterého se autor dlouho nepřihlásil ani nezveřejnil nový článek.
Takových blogů není zrovna málo, a je zajímavé, že řada uživatelů Blog.cz pociťuje jako jakousi „nespravedlnost“, pokud někdo „zabírá pěknou adresu blogu“, a současně se blogu nevěnuje.
Požadavek na rušení neaktivních blogů často figuroval i mezi vašimi návrhy na vylepšení Blog.cz v jedné z našich soutěží, kterou jsme pořádali v červenci 2008 (kde měli soutěžící za úkol vymyslet 10 vylepšení Blog.cz).
Přitom platí, že pokud čtete tento článek, pak na 99% už nějaký svůj blog máte (a dost možná jich máte i více než jeden). Zdálo by se tedy na první pohled logické, že by vám tudíž mělo být jedno, jestli někdo má neaktivní blog na „pěkné adrese“.
Ale není tomu tak – na uživatelskou podporu Blog.cz se často obracíte s přáním, abychom mazali neaktivní blogy. Typický uživatel Blog.cz totiž během svého působení vystřídá hned několik blogových adres, proto pociťuje potřebu mít možnost založit si kdykoli blog na nové „pěkné adrese“.
Už nějakou dobu proto máme na Blog.cz novou funkci – uživatelé, kteří se do svého blogu nepřihlásí více jak 3 měsíce, obdrží automatický e-mail, který je informuje, že jejich blog může být zrušen, pokud se do něj nepřihlásí. Vycházíme z našich podmínek, které jste všichni odsouhlasili při založení blogu, a ve kterých vás informujeme, že jsme oprávněni smazat blog, do kterého se autor déle jak 3 měsíce nepřihlásil.
Zde se již nabízí řada otázek. Jaká je optimální doba pro prohlášení blogu za neaktivní? Jsou 3 měsíce málo, příliš, nebo akorát? Je správné někomu zrušit blog, když je zde teoretická šance, že by se mu po čase mohl zase začít věnovat? Jedna konkurenční služba neaktivní blogy neruší vůbec a každý založený blog je tam na věčné časy – je to lepší řešení než mazání, nebo naopak horší?
S rušením neaktivních blogů souvisí další velké téma – předávání obsazených neaktivních blogů jiným uživatelům. Snažíme se vám vycházet vstříc, a proto pokud najdete dlouhodobě neaktivní blog, pak si o něj můžete napsat. Pokud se do něj jeho autor nepřihlásil déle jak 3 měsíce, a není registrovaný v jiném z našich projektů (např. Galerie.cz), pak obsah blogu smažeme a předáme vám prázdný blog, abyste mohli začít od začátku.
S tím se pojí jedno velké nedorozumění. Nejčastěji si uživatelé Blog.cz píší o neaktivní blogy, jejichž adresa se váže k fenoménu počítačové hry The Sims, nebo k nějaké celebritě. Řada z nich ale doufá, že dostane neaktivní blog včetně původního obsahu – to by ale nešlo.
Jednak takto předcházíme problémům s pozdějšími tahanicemi kolem autorského práva, pokud by se ozval původní autor. Za druhé není možné někomu předat blog včetně obsahu prostě proto, že si myslíme, že není správné, aby někdo bezpracně přišel k blogu i s články, obrázky a designem jen proto, že se do něj původní autor dlouho nepřihlásil.
Tudíž platí pravidlo – pokud chcete obsazený blog, pak ho dostanete prázdný, abyste mohli začít pěkně od začátku, a mohli do blogu vtělit svou osobnost.
Je mimochodem zajímavé, že z našich zkušeností plyne jeden překvapivý poznatek – většina uživatelů, kterým jsme předali nějaký neaktivní blog, se mu po čase stejně přestali věnovat, a blog na pěkné adrese opět zůstal neaktivní.
Čím to podle vás je? Není tedy tak trochu marné předávat neaktivní blogy jiným uživatelům, když se jim stejně nebudou věnovat? Nebylo by lepší obsazené blogy prostě nikomu nepředávat, a pouze rušit ty neaktivní, aby si je noví uživatelé mohli znovu založit?
Anketní otázka na měsíc únor tedy zní:
Je správné rušit neaktivní blogy, a předávat je smazané novým uživatelům Blog.cz?
Hlasujte v anketě, a určitě budeme i rádi, pokud se k tomuto tématu vyjádříte i obšírněji v komentáři pod článkem.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: