Adresa blogu a vše co s ní souvisí

4b2e6cdf9f_51438025_o2
V tomto článku se například dozvíte, proč nemusíte psát v adrese svého blogu na začátku www nebo proč nemůžete v jednom měsíci zveřejnit dva články se stejným názvem.

Je to mimochodem jeden z dalších článků určený hlavně pro začínající uživatele (nedávno jsme pro ně psali o spřátelování a klikací ikonce).
Při registraci nového blogu na Blog.cz si volíte nějaké uživatelské jméno v rozsahu 3 až 32 znaků. Adresa vašeho nového blogu pak vypadá následovně:
http://jméno.blog.cz/ (např.: http://blog.blog.cz/ – titulní stránka našeho blogu, tedy uživatele „blog„)
Jak si můžete všimnout, v této adrese není typický začátek většiny internetových adres v podobě www – pokud zadáte adresu svého blogu s www na začátku (např. http://www.blog.blog.cz/), budete stejně automaticky přesměrováni na adresu bez www (tedy v tomto případě http://blog.blog.cz). Pokud tedy např. uvádíte v komentářích nebo kdekoli jinde adresu svého blogu, pak je zcela zbytečné ji psát na začátku s www.
Z titulní stránky vašeho blogu se potom čtenáři dostávají na další podstránky, zde si ukážeme ty nejdůležitější:
Každý uživatel Blog.cz má možnost si vyplnit svůj profil, ve kterém se představí svým čtenářům. Pokud si zapamatujete, že stačí napsat za adresu blogu /profil, pak se můžete snadno ihned dostat k profilu uživatele, na jehož blogu se nacházíte.

Chcete se např. rychle zorientovat na nějakém blogu? Na této adrese najdete seznam všech rubrik, což je dobré např. u blogů, které mají hodně rozcestníků, vlastní menu vytvořené ve volitelném boxu, apod.
Na této adrese najdete pro změnu seznam všech veřejných galerií příslušného blogu.
Další užitečný odkaz, který vás dostane na archiv každého blogu. Řada uživatelů ve svém menu nemá položku Archiv, může se proto hodit vědět, jak se k němu dostat, pokud např. chcete podle nejstaršího článku vědět, jak je blog starý, apod.
Odkaz vedoucí na seznam všech diskusních fór na příslušném blogu.
Poslední odkaz se velmi hodí, pokud na nějakém blogu něco hledáte, třeba nějaký komentář, článek na určité téma, apod. Stačí zadat za adresu každého blogu na Blog.cz /hledat, a dostanete se na stránku s naším vyhledávačem Jyxo, který vám prohledá pouze tento konkrétní blog. Velmi užitečný odkaz, protože opět platí, že ne každý uživatel má ve svém menu položku Hledat.
Na závěr si vysvětlíme, jak vznikají adresy článků. Zjednodušeně se dá říct, že adresa každého článku, který zveřejníte, vznikne tak, že z titulku článku odstraníme všechnu diakritiku (háčky, čárky…), dále speciální znaky, jako třeba otazníky, vykřičníky, čárky, apod., doplníme datem zveřejnění, mezi slova dáme místo mezer pomlčky a „přilepíme“ to všechno k adrese blogu. Ukažme si to na příkladu adresy tohoto článku, který se jmenuje „Adresa blogu a vše co s ní souvisí„:
– na začátku je adresa blogu (zde http://blog.blog.cz/)
– následuje datum zveřejnění ve formátu rok/měsíc (zde 09/12)
– a nakonec už název článku, bez diakritiky a speciálních znamének, s tím, že mezi každým slovem je pomlčka (zde tedy adresa-blogu-a-vse-co-s-ni-souvisi)
Když to „slepíme“ dohromady, vznikne nám adresa, na které můžete najít tento článek:
Jednoduché, že? 🙂 Hodit se to může např. tehdy, když potřebujete někde napsat adresu svého článku, který zatím není zveřejněný, apod. Mimochodem je jasné, že každý článek musí mít nějaký titulek, aby mohl dostat přidělenu svoji adresu – není proto možné zveřejnit článek, který by byl bez titulku.
S adresou každého blogu souvisí důležitá vlastnost – adresa článku se po zveřejnění už nikdy nemění, tzn. zůstává stejná i potom, co článek po jeho zveřejnění přejmenujete. Nejenom v blogosféře je totiž důležité, aby se odkazy na články neměnily, a zůstávaly i po letech stejné. Představte si například, že byste si přečetli nějaký zajímavý článek na nějakém blogu, odkázali na něj na svém blogu, a autor u tohoto článku za týden změnil název, a s tím by se změnila i adresa tohoto článku – váš odkaz by tedy náhle vedl na neexistující stránku.
Proto si můžete všimnout, že když u nějakého zveřejněného článku změníte dodatečně název, adresa tohoto článku zůstane stejná – proto, aby na tento článek mohl kdokoli odkazovat. Vidět to můžete např. u našeho nedávného článku, u kterého jsme přehlédli, že mu v titulku chybělo písmeno E na konci slova CHCETE, a opravili jsme to až po zveřejnění, proto má ten článek adresu, kde najdete CHCET místo CHCETE – http://blog.blog.cz/0912/anketa-chcet-zobrazovat-avatar-pro-neprihlasene-uzivatele 🙂
S tím souvisí další důležitá věc – žádné dva články nesmí mít stejnou adresu. Proto není možné v jednom měsíci zveřejnit dva články se stejným názvem – jak jsme si ukázali, měly by stejnou adresu, a to nejde. Článek se stejným názvem jako už jiný zveřejněný článek tedy můžete zveřejnit nejdříve až v dalším měsíci, kdy se jeho adresa změní (jak jsme si ukázali o kus výš, v adrese se změní pouze datum, ale to již stačí).
Závěrem si řekněme, že podobné tipy s adresou blogu můžete využít i v administraci, ale o tom možná až někdy příště.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: