Rozhovor s autory blogů sus-foto.blog.cz a ssups.blog.cz

david-r92.blog.cz
Pravidelné měsíční rozhovory s našimi uživateli tentokrát trochu jinak. Na konci článku nepřehlédněte možnost ovlivnit podobu příštího rozhovoru!

V dubnovém rozhovoru jsme vás informovali o tom, že jsme do příštího rozhovoru vybrali dva netradiční blogy. Ten první – sus-foto.blog.cz – tvoří studenti Střední umělecké školy v Ostravě. Za druhým blogem – ssups.blog.cz – stojí studenti Soukromé umělecko-průmyslové školy v Plzni. Oba blogy obsahují převážně fotografie studentů, vzniklé v rámci jejich studia fotografie.
Upozorňujeme, že všechny otázky pokládali čtenáři našeho blogu (a jak zjistíte níže, nejenom oni), my se tedy tentokráte drželi zpátky 🙂

Autoři blogu sus-foto.blog.cz

IMG_7090

Autoři blogu ssups.blog.cz

ssups.blog.cz
 • Jak dlouho a jak pečlivě jste se připravovali na příjmací zkoušky? + Na základní škole jste učili spíše lépe nebo hůře…
sus-foto: Na naší škole probíhají vždy před přijímacími zkouškami několikaměsíční přípravné kurzy, a tak jich mnozí z nás využili. Jiní, kteří o tuto možnost neměli zájem, tak většinou navštěvovali základní umělecké školy, například Nell tam před talentovkami chodila 3-4x týdně s tím, že půjde na grafiku, kde se však nedostala a náhodou skončila u nás na fotografii.
Ohledně otázky na známky jsou odpovědi individuální.
ssups: Před příjímacími zkouškami jsme měli také možnost přípravných kurzů. K druhé části otázky jen to, že na střední škole se hlavně učí jinak a něco jiného. Je to náš obor, který nás baví.
 • Kolik hodin denně trávíte s foťákem v ruce?
sus-foto: Míša a Ondra fotografují dig. kompaktem takřka každý den školní dokument a co se týče úkolů, tak na jejich realizaci nám všem zbývají víkendy případně školní hodiny v ateliéru.
ssups: Kolik hodin ty trávíš s mobilem? 🙂
 • Když dostanete ve škole určité téma, jak dlouho vám trvá, než vás něco napadne?
sus-foto: Záleží na tématu a na času, který na něj máme vyhrazen, většinou to však bývá týden až dva.
ssups: Oficiálně by to mělo trvat týden.
 • Baví vás fotit zadané úkoly, nebo to, co vám frnkne do nosu, když jen tak fotíte?
sus-foto: S každým novým tématem přichází určitá nechuť, která však po čase vymizí, neboť si v úkolech nacházíme to své, to, co nás baví.
ssups: Zadaná témata jsou hlavně povinná a většinou i sami o sobě inspirací, co fotit. Samozřejmě je lehčí vyfotit úkol „Okno“ než „Všední den“ 🙂
 • Co pro vás škola znamená?
sus-foto: Škola je pro nás především výzva, začátek do života, možnost seberealizace.
ssups: Všechno, především vstup do života.
 • Mnozí lidé by mohli říct, že je na vašem blogu nic neupoutalo, protože na nich nemáte nic, co by je zajímalo. Jaký na to máte názor vy?
sus-foto: Náš blog je o prezentaci naší práce a jsme si vědomi, že neosloví každého.
ssups: Že na blogy o Stmívání taky nelezem‘ 🙂
 • Jak vás napadlo, že si založíte blog o škole nebo studentech?
sus-foto: Míša a Nell mají své blogy se svou tvorbou i jinými věcmi, a proto vznikl již minulý rok nápad založit společný blog pouze s tvorbou „naší“ trojice (Nell, Ondra, Míša), avšak až tento rok jsme se, inspirováni ssups.blog.cz, odhodlali k činnosti oborového blogu.
ssups: Chtěli jsme svou práci prezentovat na internetu a nachytat názory návštěvníků.
 • Jaký máte názor na antifanoušky?
sus-foto: S antifanoušky zkušenosti nemáme.
ssups: Žádný nemáme.
 • Otázka mimo blogování – kdyby vás na ulici oslovil pěkný, ale namyšlený kluk se sebevědomým úsměvem na rtech, a o kousek dál nepříliš vábně vypadající hoch s upřímným pohledem… ke komu byste zamířily první?
sus-foto: Zastavily bychom se u obou, vzhledem k tomu, že vnitřní „krása“ je pro nás určující a na první pohled není viditelná.
ssups: Maminky nám říkaly, ať se cizími lidmi na ulici nebavíme.
 • Zveřejňujete pouze zdařilé fotky? Nebo i to, co se nepovedlo?
sus-foto: Snažíme se zveřejňovat soubory, které jsou sestaveny z nejlepších snímků, i tak se najdou soubory, které celkově nejsou zdařilé a proto je většinou nepublikujeme.
ssups: Podle toho, co definuje zdařilou fotku. Určitě se chce každý předvést tím nejlepším.
 • Co vás přimělo k založení blogu?
sus-foto: viz sedmá otázka
ssups: Původně se mělo jednat o web na ic.cz, ale pak by se jednalo o časově náročný projekt, proto bylo jednodušší zvolit blog.cz.
Autoři blogu sus-foto.blog.cz vyjádřili přání, aby oni sami mohli položit několik otázek jejich kolegům z rozhovoru. Rádi jsme jim vyšli vstříc.
 • sus-foto: Jak konečné fotografie hodnotíte? Nedělá vám problém vyjádřit jedno obsáhlé téma v jedné fotografii? (Máme za to, že nevytváříte soubory)
ssups: Soubory vytváříme jen u klauzurních prací. Jejich hodnocení pak probíhá na konci pololetí (stejně jako hodnocení úkolů). Každý si ‚obhájí‘ jednotlivé kusy, závěrečná známka sice závisí na panu profesorovi, ale studenti mají prostor k okomentování, protože hodnocení něčeho jako je umění je samo o sobě diskutabilní.
 • sus-foto: Je předem určeno, v jaké technice bude úkol řešen (klasická/digitální fotografie…)? Budete v budoucnu pracovat s fotoaparáty na střední a velký formát? Hradíte si materiál (tisky, zvětšeniny, negativy, chemikálie…) sami, nebo dostáváte od školy příspěvky?
ssups: První dva ročníky je pevně stanoven černobílý kinofilmový materiál. Se středním a velkým formátem jsme pracovali na začátku roku a digitál nás čeká až ve třeťáku. Ale digitální fotky nacvakané z vlastního zájmu jsou vřele vítány.
Platíme si filmy, papíry, a kdo vyvolává nebo zvětšuje doma, tak i chemikálie.
 • sus-foto: Jaké máte plány do budoucnosti ohledně fotografie? Kam míříte po SŠ?
ssups: Každý má jiné ambice a postupem studia možná začne mít další nové cíle.
 • sus-foto: Myslíte si, že má klasická/digitální fotografie budoucnost?
ssups: Rozvoj určitě zůstane jen v digitální fotografii, ale klasika vždycky bude více ceněná 🙂

Děkujeme za rozhovor.

P.S. Líbil se vám rozhovor? Také byste rádi položili otázku zpovídaným blogerům? Máte opět šanci. Do příštího měsíce jsme vybrali autory dvou blogů, které figurují v žebříčku nejoblíbenějších blogů na blog.cz: lovelysims.blog.cz a ewilian.blog.cz. Máte-li pro ně jakoukoli otázku, pak ji neváhejte poslat na e-mailovou adresu blog@blog.cz. Do předmětu vašeho e-mailu nezapomeňte napsat heslo „ROZHOVOR“. V červnu vám autoři obou blogů odpoví na vaše otázky v novém článku na našem blogu – buďte u toho!

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: