Co je RSS a k čemu je to dobré

bescika.blog.cz
Článek pro všechny, kteří ještě nikdy neslyšeli o RSS.

S velkou pravděpodobností máte určitě alespoň několik oblíbených blogů, na které se rádi vracíte. Víte o tom, že existuje jednoduchá technologie, která vám umožní být vždy v obraze a vědět vždy jako první o každém vydaném článku na vašem oblíbeném blogu?
Jmenuje se RSS (z anglického Really Simple Syndication) a je to formát pro čtení novinek na webových stránkách, nejčastěji právě na blozích či zpravodajských serverech. Tato technologie umožňuje čtenářům přihlásit se k odběru novinek ze stránky, která RSS podporuje.
____________
TIP: Na principu odebírání RSS z oblíbených stránek funguje i náš projekt Články – najdete ho na adrese clanky.jyxo.cz. Umožňuje vám sledovat oblíbené zdroje na českém internetu. Do Jyxo Článků se nemusíte registrovat – prostě se stačí přihlásit vaším uživatelským jménem a heslem z Blog.cz.
____________
Novinky jsou ze sledované webové stránky posílány prostřednictvím souborů nazývaných RSS zdroj, kanál či feed. K přečtení těchto feedů slouží tzv. RSS čtečky, ale umí to i většina nejpoužívanějších prohlížečů jako je Firefox, Opera a další. Vhodnou RSS čtečku pro váš operační systém můžete najít např. s pomocí libovolného vyhledávače. Více informací o RSS hledejte např. na Wikipedii.
Na Blog.cz poskytuje RSS kanály každý blog automaticky, nemusíte pro to tedy nic dělat. V současnosti máme 3 RSS kanály – pro odběr přehledu článků, pro celé články a pro komentáře.
Adresa RSS kanálu každého blogu má vždy následující tvar:
Například RSS kanál přehledu článků našeho blogu najdete na adrese http://blog.blog.cz/rss-kanal/prehled-clanku. Odkaz na RSS zdroj přehledu článků každého blogu můžete najít v jeho zápatí (samozřejmě pokud uživatel nemá vypnuto jeho zobrazování). Kromě toho s největší pravděpodobností můžete vždy vidět v adresním řádku vašeho prohlížeče oranžovou typickou ikonku, která vás přímo navede na všechny 3 RSS zdroje daného blogu.
Teď už víte vše potřebné k tomu, aby vám neunikl ani jeden článek vašeho oblíbeného autora. Stačí si vybrat, v čem budete odebírat RSS feedy z daného blogu, a pak už vás vždy váš program informuje o tom, kdy bloger zveřejnil nový článek. A pokud byste si s něčím ještě nevěděli rady, pak není nic jednoduššího, než se obrátit na samotné uživatele Blog.cz.
Mezi blogery je totiž velmi oblíbené psaní nejrůznějších návodů pro ostatní, je tedy přirozené, že najdeme desítky článků na téma RSS. Zde náhodný výběr několika z nich:
Další články na téma RSS najdete s pomocí našeho Jyxo vyhledávače na této stránce.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: