Rozhovor s Emanem a Blanch

cool-borkyne.blog.cz
Jak jste se již mohli dočíst v minulém článku, náš blog slaví v tomto měsíci roční narozeniny. Při té příležitosti jsem se rozhodl vybrat pro náš pravidelný rozhovor dva autory nejstarších a dodnes aktivních blogů na blog.cz. Najít tyto dva autory mi pomohly údaje z naší databáze – zajímá vás, tedy, kdo stojí za nejstaršími blogy na blog.cz?

Eman, autor blogu ovcsvpardubice.blog.cz

Eman

Blanch, autorka blogu blanch.blog.cz

Blanch
 • Jaké je tvé jméno nebo přezdívka?
E.: Eman.
B.: Blanch.
 • O čem je tvůj blog?
E.: O včelách, včelařství, včelích produktech a všem co s tím souvisí (med, apiterapie, medovina, problémy včel, ….)
B.: Těžko to shrnout do několika slov. Kdysi býval zaplněný povídkami a mou tvorbou, dneska ho využívám spíše k zábavným účelům a jakémusi „hraní“, takže je to všehosměska. Hodně založená na spolupráci s mými návštěvníky.
 • Kolik máš roků?
E.: 61.
B.: Tohle bych si nechala se vší úctou pro sebe, daří se mi to úspěšně tajit od počátku mého bytí na internetu, což je už řada let, stejně jako Krutomluvovi se daří zatajovat, jak oslnivý je jeho zjev… Ví to jen pár vybraných jedinců, nač ostatním kazit iluze, já už tak oslnivá nejsem. Řekněme, že někdo už by mě hodil do starého železa.
 • Odkud jsi?
E.: Kasalice, Evropa, Zeměkoule, Sluneční soustava.
B.: Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká… Moravskoslezský kraj.
 • Jak dlouho už bloguješ?
E.: Jak jsem se díval do archivu, tak necelé 4 roky.
B.: Svůj první článek jsem vložila 5.8.2005. Blog jsem založila několik dní předtím.
 • Kolik hodin týdně v průměru strávíš psaním blogu?
E.: Nepočítám to, ale odhaduji tak 8 hodin o víkendu a 8 hodin v pracovní dny.
B.: Pokud připočtu všechny své aktivity nejen na „svém“ blogu, ale celkově na všech mých blozích u vás, tak asi kolem deseti hodin. Na mém osobním asi tak tři hodiny – přibližně. Kdysi to býval i trojnásobek času.
 • Neuvažoval/a jsi, že by ses na psaní blogu někdy vykašlal/a?
E.: Zatím neuvažoval, protože jakmile mě to napadne, tak se na to vykašlu.
B.: Já jsem to udělala, jen bez toho kašle. Ale jen po určitý čas. Myslím, že to bylo předloňského roku, opustila jsem blog přibližně na půl roku, ale pak mi ho bylo líto, přeci jen k němu mám jakýsi citový vztah a i když ho nepoužívám tolik jako dříve, pořád se na něj vracím.
V té době jsem dokonce dostala i jednu velmi zajímavou nabídku, jejíž suma mě měla přemluvit, abych komusi svůj blog prodala.
Ale já mám svůj blog ráda. Je plný vzpomínek.
 • Je pro tebe návštěvnost důležitá?
E.: Není nejdůležitější, ale určitě mě větší návštěvnost a slušné komentáře potěší.

B.: Nijak zvlášť. Nemohu si stěžovat, ale mnohem důležitější jsou pro mě komentáře. Jsou prostřednictvím toho, co si lidi myslí. Číslo na ukazateli mi neřekne, co se mu líbí a co ne a neukojí mou zvědavost, když se svých čtenářů ptám a když toužím po tom, aby se zapojili do debat.
 • Co si myslíš o kopírování na blozích?
E.: Uznávám kopírování pouze s uvedením zdroje. Pokud tam při kopírování zdroj není uveden, tak je to krádež a chlubení se cizím peřím.
B.: Doživotí, doživotí…
Jelikož jsem byla jeden z blogů, jehož texty se potulovaly na půlce internetových bložíncích, tak k tomu mám téměř averzi. Samozřejmě mi nevadí, pokud se uvede zdroj a zachovají autorská práva, ale byla jsem svědkem i toho, že lidé vydávali mé texty za své a mě samotnou napadali ostatní. Kocourkov.
Každý člověk svým způsobem kopíruje, ať už se jedná o součásti vzhledu na blog, citáty nebo přejaté články z novin či odjinud, ale jak říkám, hlavně se nechválit cizím peřím. Pak pro to pochopení mám.
 • Kdo o tvém blogu všechno ví (kamarádi, známí, přátelé, rodiče…. )?
E.: Kromě rodičů (těm internet nic neříká) všichni ostatní, koho to zajímá. Netajím se tím, ale ani to nijak nepropaguji.
B.: Pár kamarádů, spíš bývalí spolužáci. Máma, sestra. Můj bývalý kolega z práce.
 • Kterých je tvých pět oblíbených blogů?
E.:

B.: Jeho svatá Krutost, z boží vůle zvaný – z lišeje vyklubaný – Krutomluv von Brutus, aneb jak mu říkám já – Krutibrut – krutomluv.blog.cz
Jeho vlčí svátost, vrchní uke Neros-san – neros-san.blog.cz
Dost specificky založené „noviny“- daily-slash.blog.cz
Má kolegyně v grafické zbrani – eruin.blog.cz
Blog jedné odvážné osoby – zmenamysleni.blog.cz
 • Co se ti líbí nebo nelíbí na blozích ostatních?
E.: Líbí se mi nápaditost, šíře zájmů, snaha o originální grafiku, pozitivní pohled na svět, …. dává mi to naději, že svět je mnohem lepší, než se jeví ve večerních zprávách TV.
Na to, co se mi nelíbí, rychle zapomínám, a tak si opravdu nevzpomenu. Snad některé zlovolné komentáře, ale už jsem zapomněl kde.
B.: První, co mě zaujme, je grafická stránka. Tomu už se říká defekt z povolání.
To, co člověk vidí na první pohled, se rovná jeho prvnímu dojmu, to nikdo nepopře. Takže rozhodně vždy dokážu ocenit hezký vzhled. Samozřejmě pak obsah, ale musí mít osobnost. Musí být o těch lidech, mám raději blogy s niternějšími články. Žádné zkopírované obsahy. Mám ráda lidského tvůrčího ducha. Přes vlastní grafiku, povídky až po zpovědní deníčky.
Oceňuji vtip a ironii, ty mě přilákají vždy.
 • Propaguješ nějakým způsobem svůj blog? Prozradíš jak?
E.: Píšu odkazy do některých mých e-mailů. Díky dobrému vyhledávacímu systému se blog propaguje sám mezi těmi, kdo má o jeho obsah zájem.
B.: Nepropaguju. Svého času se nějakým záhadným způsobem propagoval sám, aniž bych se o to přičinila.
Ke mně chodí uzavřenější komunita, já reklamy nemám ráda a nikdy bych se k nim nesnížila.
 • Co myslíš, že by mohl zlepšit tvůj kolega z rozhovoru na svém blogu?
E.: Nechápu tam funkci nevyužitého pruhu plochy v levé části stránky, který tvoří minimálně 20% plochy.
Ale nerozumím tomu, možná je to důležité. Graficky je to velmi zajímavá stránka, a mohu jen závidět ty spousty komentářů a ohlasů.
B.: Jelikož je blog zaměřen na určité téma, ke všemu s originálním obsahem, do toho bych nemluvila vůbec. Kór je každého věc, co si na blogu píše. A myslím, že jde vidět, že je to autorův koníček. Vzhled mě příliš nezaujal, ale vzhled taky není všechno.
 • Sedíš víc za počítačem nebo před televizí?
E.: Určitě za počítačem, v televizi si vybírám, nebo se na ni podívám na počítači.
B.: Já se prakticky na televizi nedívám vůbec. Počítač mě taky živí, takže za počítačem.
 • Co posloucháš za hudbu?
E.: Co hrají na rozhlase Praha (asi střední proud), mimo to Beatles, Abba, Elvis, Gott, klasická kytara, Spirituál Quintet, S+Š, Ježek a V+W,…. a podobné věci. Snesu ještě někdy i styl a la „Eva a Vašek“.
B.: Od všeho něco, ale nejraději mám metal a rock. Taky stará dobrá 70.-80. léta a soundtracky z filmů.
 • Jaký film se ti naposled líbil?
E.: Naposledy Mamma Mia.
B.: Poslední, který jsem viděla a který způsobil, že mě dva dny ještě bolela bránice, byl Černý rytíř, nedávno byl v televizi.
Jinak na mě hodně zapůsobily Bathory a Válka světů.
 • Jaké je tvá oblíbená knížka?
E.: Například Tři muži ve člunu a na toulkách, ale mám jich i víc.
B.: Těžko zvolit jen jednu. Jsem poměrně knihomol. Ale většina mých oblíbených je od Karla Čapka nebo Oscara Wildea, tak dejme tomu R.U.R., Ideální manžel, Obraz Doriana Graye. Oh a Čachtická paní a Odkaz dračích jezdců.
No a když vezmu svou „autorskou“ stránku, tak mě v tomto směru ovlivnil Harry Potter.
 • Co nejčastěji děláš, když zrovna nebloguješ?
E.: Předstírám práci, čtu si zajímavosti na internetu, chodím v přírodě, v lese nebo po zahradě, hraju si se psem nebo včelami, piju pivo nebo jiné lihoviny.
B.: Programuju, dělám grafiku. A nebo píšu.
 • Speciální otázka pro Emana: Podle údajů z naší databáze máš vůbec nejstarší dodnes aktivní blog na blog.cz. Co tě tehdy přimělo si založit blog, a jak dlouho si ještě myslíš, že ti to vydrží?
E.: Potřeba informovat moje kolegy včelaře a veřejnost o novinkách a důležitých věcech kolem včel, lehkost založení stránky, jednoduchost obsluhy, dobrý vyhledávací systém.
Nevím, jak mi to dlouho vydrží, ale nečekaná smrt, extrémní zblbnutí, nebo ztráta spojení s internetem by osud mého blogu rychle vyřešila.
 • Speciální otázka pro Blanch: Podle údajů z naší databáze máš čtvrtý nejstarší dodnes aktivní blog na blog.cz. Co tě tehy přimělo si založit blog, a jak dlouho ještě myslíš, že v psaní blogu vytrváš?
B.: Tehdy jsem potřebovala místo, kam se „usádliti“ se svou tvorbou. Místo, kam bych mohla přidávat své povídky pravidelně podle sebe a neomezovat se na archívy.
V dohledné době nemám v plánu blog opouštět. Vydržela jsem to už tolik let, dvojnásobek určitě ještě vydržím.

Děkujeme za rozhovor.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: