Jak svůj blog zaregistrovat u Google Analytics?

laminka.blog.cz
V minulém návodu jsem vám ukázal, jak si můžete na svůj blog přidat počítadlo TOPlistu. Tentokrát se zaměřím na službu Google Analytics, která vám po zaregistrování poskytne skutečně vyčerpávající informace o chování návštěvníků vašeho blogu.

Postup je v podstatě stejný jako u TOPlistu, ale v některých detailech se liší. Pojďme si to tedy ukázat na konkrétním blogu. Přihlašte se do administrace svého blogu a v Nastavení si otevřete záložku Statistiky. Najdete zde připravené kolonky pro ID všech podporovaných měřicích služeb. Nejprve je ale třeba se zaregistrovat u příslušné měřicí služby. Hned vedle kolonky pro ID Google Analytics najdete odkaz Registrovat. Klikněte na něj a budete přímo přesměrováni na stránku s registračním formulářem. TIP: Otevřete-li si odkaz do nového panelu, nebudete se muset poté znovu přihlašovat do blogu, protože vám zůstane otevřený ve starém panelu.
1
Následující postup se liší v závislosti na tom, jestli máte již z minula vytvořený Google účet, či nikoli. Pokud ano, pak stačí vyplnit vaše přihlašovací údaje, kterými se přihlašujete i do dalších aplikací Googlu.
3
Předpokládejme, že spíše Google účet ještě nemáte. V tom případě si ho musíte nejprve založit. Klikněte na založení nového účtu a vyplňte požadované údaje. Důležitá je hlavně platná e-mailová adresa.
2
V dalším kroku již následuje registrace vašeho blogu. Pokračujte podle průvodce.
4
Vyplňte opět všechny údaje. Dejte hlavně pozor na překlepy apod – v tomto kroku nastavujete adresu blogu, který chcete sledovat.
5
Následuje vyplnění několik základních údajů o vás, a registrace je téměř dokončena.
6
Stačí už jen zaškrtnout souhlas s podmínkami, které doporučuji přečíst, abyste se s nimi seznámili.
7
Poté se již dostanete na stránku, která je velmi důležitá – Google analytics pro váš blog vygeneruje dlouhý kód, který je třeba vložit do vašeho blogu. Abyste s tím měli ušetřenou práci, tak si toho dlouhého kódu vůbec nevšímejte, blog.cz ho do vašeho blogu vloží za vás. Na vás je pouze uložit do blogu vaše ID – krátký kód, který najdete v níže vyobrazeném rámečku. ID bude ve tvaru „UA-číslo-1“ – celé si ho zkopírujte, včetně písmen UA na začátku a jedničky na konci (ale bez uvozovek) a vraťte se do administrace vašeho blogu.
8
Zde si najděte správnou kolonku pro Google Analytics a vložte do ní ID, které jste si před chvílí zkopírovali. Stiskněte Uložit a je to. Nyní musíte nějaký čas počkat, většinou kolem 24 hodin, než Google Analytics začne vyhodnocovat první data.
9
Od této chvíle, kdykoli budete chtít zkoumat chování vašich návštěvníků, stačí přihlásit se do Google Analytics, kde najdete svůj blog a kde si budete moci zobrazit detailní údaje o vaší návštěvnosti. TIP: Pokud máte více blogů, zaregistrujte si je všechny, po přihlášení je budete mít v Goole Analytics na jednom místě. Ale pozor: pro každý blog budete potřebovat nový kód ID, tzn. každý blog je třeba nově zaregistrovat. (To samé platí i u TOPlistu – nelze vložit jedno ID do více blogů, měření by potom fungovalo špatně).
10
Na závěr dvě malé ukázky toho, co Google Analytics umí. Na spodním obrázku například můžete vidět, z jakých měst lidé přišli na váš blog, včetně podrobných detailů. Na mapce je zobrazení pro náš blog, který je u Google analytics zaregistrovaný též.
11
Nebo si můžete například zjistit, jaká slova lidé zadali do vyhledávačů, které je potom přivedli zrovna na váš blog. Možná budete překvapeni. Na spodním obrázku opět údaje o našem blogu.
12

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: